Muzeum Walk i Męczeństwa Palmiry-Kampinos

i

Autor: Archiwum Architektury

Muzeum Walk i Męczeństwa Palmiry-Kampinos

2010-02-02 1:00

Ideą koncepcji jest wydzielenie - pośród otaczającego cmentarz fagmentu lasu kampinowskiego - przestrzeni muzealnej, za pomocą najprostrzych elementów architektonicznych i przy jak najmniejszej ingerencji w otoczenie. Koncepcja architektoniczno-budowlana. Pracownia WXCA.

Nowy budynek o ascetycznej architekturze zaprojektowała pracownia WXCA. Budynek zaprojektowano jako jednokondygnacyjny, zorientowany frontem w kierunku głównego dojścia do cmentarza. Prostokątną przestrzeń przekryto płaskim, porośniętym zielenią dachem z betonu architektonicznego. W dachu wycięte zostały cztery okrągłe otwory, doświetlające wydzielone szklane patia. W każdym z nich pozostawiono rosnące drzewo.

Wejście do nowej siedziby Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach ma być ukryte w w głębokim podcieniu pod wysniętym nad chodnik dachem. Przeszklony hol z lewej strony domknięto stalową ścianą, która "urywa się" kilkakrotnie na długości holu, tworząc wejcie i wyjście do części wystawowej.

Zaproponowno czytelny podział funkcji wewnątrz. Część ekspozycyjna wydzielona została z trzech stron rzeźbiarsko potraktowaną ścianą pokrytą okładziną stalową i przebitą 2252 otworami, odzwierciedlającymi liczbę ofiar. Otwory tworzą rysunek złożony z drobnych punktów świetlnych. Po zachodniej stronie przestrzeni wystawowej znajdzie się część pomocnicza z zapleczem biurowym, salami edukacyjnymi, magazynowo-technicznymi i kawiarnią. W stronę nekropolii część ekspozycyjna otwiera się szerokim przeszkleniem, kierując wzrok zwiedzających w kierunku trzech białych krzyży na końcu założenia.


Pracownia WXCA założona została przez Wojciecha Condera i Szczepana Wrońskiego w roku 2007, dziś łączy ośemkę młodych architektów. Najnowszym i największym jak dotychczas sukcesem zespołu jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie na budowę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego (2009), pracownia zajęła ponadto II miejsce w konkursie na budowę lubelskiego Portu Lotniczego i uzyskała wyróżnienie za projekt biblioteki w Nysie. Biuro realizuje przy tym liczne projekty budynków mieszkalnych i biurowych.

fotka z /zdjecia/16_PLANSZA_M_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury