Muzyczna opowieść Chopina

2010-03-02 1:00

Wnętrza Muzeum Fryderyka Chopina autorstwa pracowni Migliore + Servetto wypełniono konstrukcjami ze stali, świecącymi panelami i ekranami dotykowymi. To prawdziwa rewolucja w myśleniu o skostniałych muzeach. ZOBACZ WIDEO!!

Otwarto najnowocześniejsze muzeum biograficzne Fryderyka Chopina w zmodernizowanym Zamku Ostrogskich w Warszawie. Dzięki multimedialnej ekspozycji na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych, zwiedzający za pomocą specjalnego chipa odbędą podróż przez kolejne etapy dotyczące życia i twórczości artysty. Całość ekspozycji została pomyślana tak, żaby za pomocą elektronicznego biletu indywidualnie poruszać się po wirtualnym świecie. Przewodnik umożliwia odsłuchiwanie komentarzy, a także utworów Chopina czy dźwięków, jakie towarzyszyły mu w codziennym życiu. Poczuć będzie można nawet zapach fiołków, ulubionych kwiatów artysty. Naszpikowane elektorniką ekrany dotykowe i gabloty przenoszą zwiedzającego do Żelazowej Woli, czy Paryża.

Adaptacją Zamku Ostrogskich przy Tamce zajęła się warszawska pracownia Grzegory i Partnerzy. Twórcy projektu, architekci z włoskiej pracowni Migliore&Servetto, wyłonionej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w drodze międzynarodowego konkursu rozplanowali wnętrza muzealne na czterech poziomach. Część wirtualną zrealizowało Center Screen Production z Wielkiej Brytanii.

Każde z 15 pomieszczeń zaprojektowano inaczej, jako osobne minimuzeum. Meble, kolorystka sal, kosmiczne gabloty ze szkła i stali - to wszystko stanowi dowód na to, że w myśleniu o współczesnym muzeum dokonała się prawdziwa rewolucja. Na poziomie zero znajduje się rekonstrukcja wnętrz Żelazowej Woli wyklejona w całości mapą ziem polskich z elektronicznymi gablotami, a także ekspozycja przedstawiająca Warszawę w czasach Chopina, salon Mikołaja Chopina oraz przestrzenie dla dzieci utrzymane w kolorystyce limonki z poduchami na podłodze. W jednej z kapsuł zamontowanych w ścianie można bawić się układaniem puzzli na ekranie dotykowym albo zatrzymywaniem nut 'uciekających' z pięciolinii. Na pierwszej kondygnacji mieści się Salon paryski urządzony w chłodnym błękicie z kopią ekskluzywnych mebli, sale Kobiety i Nohant, zaś na drugiej strefy Europejskie podróże, Osobowość i Śmierć. Kontrowersje budzi wielkie czarne pudło poświęcone śmierci kompozytora z pośmiertną maską i puklem włosów. W piwnicach pomyślano sale zatytułowane Pianista, Naśladowcy, Kompozytor oraz przestrzeń dla muzyki.

Kolekcja muzeum liczy obecnie ponad 5 tysięcy eksponatów, wśród nich autografy i pierwodruki dzieł Chopina, korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.

Muzeum zrealizował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Koszt inwestycji wyniósł 81,5 mln PLN. Pierwsi zwiedzający przekroczą progi muzeum 6 kwietnia.