Architektura MuratorProjekty Na zakupy do zamku. Nowa galeria w Lublinie

Na zakupy do zamku. Nowa galeria w Lublinie

W bezpośrednim sąsiedztwie lubelskiej starówki planowane jest centrum handlowe. Projekt wykonał Bolesław Stelmach

Galeria Zamek, wizualizacja

Po blaszanych hipermarketach z lat 90. i dekadę późniejszych wielobranżowych centrach handlowych nadchodzi czas galerii trzeciej generacji. Multikino i zespół spa nie robią już wrażenia na klientach
Nowoczesne obiekty mają im oferować różne możliwości spędzania wolnego czasu. Obowiązkowo powinny się tam znaleźć miejsca przeznaczone na wystawy czy koncerty, a także ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna. Taki charakter ma mieć planowana w Lublinie Galeria Zamek. Obiekt zlokalizowany będzie w samym centrum miasta, u zbiegu dwóch najważniejszych ulic: al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia. Zajmie działkę o powierzchni blisko 30 tys.m² tuż obok rzeki Czechówki i ogrodów działkowych. Aby nie zniszczyć widoku na wzgórze staromiejskie, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, będzie mieć tylko jedną kondygnację naziemną, a do tego rozległy ogród na dachu. Parkowy charakter otrzymają też wnętrza z licznymi przeszkleniami i pomostami widokowymi. Całkowita  powierzchnia budynku wyniesie 112 tys. m² , w tym 38 tys. m² zajmie powierzchnia użytkowa. W środku znajdzie się ok. 150 lokali handlowych, trzy restauracje i kilkanaście punktów gastronomicznych oraz trzypoziomowy podziemny parking na 950 samochodów. Najbardziej spektakularnym elementem nowej galerii handlowej ma być przeszklona platforma, z której roztaczać się będzie widok na panoramę Starego Miasta i zamek. To kolejny projekt centrum handlowego w tym miejscu. Pierwszą koncepcję Bolesław Stelmach stworzył jeszcze w latach 90., ponieważ jednak szybko się zestarzała, poprzedni właściciel zamówił nową. W 2007 roku opracowało ją łódzkie biuro Archidea 2, ale inwestycja wciąż nie miała szczęścia. W ubiegłym roku teren kupiła austriacka grupa Immofinanz. Na jej zlecenie Stelmach przygotował nową  wersję projektu. Firma zabiega o przyznanie galerii ekologicznego certyfikatu BREEAM.
wizualizacje: Bolesław Stelmach

Planowane zakończenie realizacji: 2013

Więcej informacji w dziale „Projekty” miesięcznika „Architektura-murator”

Lubelska Galeria Zamek
Park na Górkach Czechowskich w Lublinie – nowy projekt Bolesława Stelmacha Projekt 75-hektarowego parku na zlecenie TBV Investment przygotował Bolesław Stelmach we współpracy z architektem krajobrazu Piotrem Szkołutem z lubelskiej pracowni Garden Concept. Firma obiecuje realizację w zamian za zgodę na wybudowanie kolejnego osiedla. Decyzję podejmą mieszkańcy.
Narodowy Instytut Architektury Architekt Bolesław Stelmach stanął na czele Narodowego Instytutu Architektury, nowo powołanej instytucji, która ma służyć upowszechnianiu wiedzy na temat architektury i projektowania przestrzennego oraz prowadzić badania, działania edukacyjne, promocyjne i wydawnicze. W rozmowie udzielonej „A-m” Stelmach zarysował trzy główne priorytety przyszłej aktywności: szeroko pojęta edukacja, dokumentacja oraz legislacja.
Teatr otwarty – o CSK w Lublinie Tomasz Michalak Budynek jest idealnym łącznikiem między starym i nowym. Położony na styku miasta historycznego stanowi urbanistyczne wprowadzenie do tej części Lublina, której przestrzeń ukształtowały dziesięciolecia rozwoju modernizmu. Bolesław Stelmach, opowiadając o jego projektowaniu, często odwołuje się do idei formy otwartej i spuścizny Hansenów. Pozostawia teatr otwarty, a architektom tworzącym w Lublinie zdaje się przypominać, że miasto wokół wciąż pozostaje w budowie – pisze Tomasz Michalak.
Rozmowa z Bolesławem Stelmachem, autorem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Mam nadzieję, że to co robię czasami bywa sztuką. A i tak prawda okaże się za 100 lat – o relacji między architektura a naturą, mizantropii i inspirującej bezradności z Bolesławem Stelamchem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
O historii CSK w Lublinie Tomasz Żylski W założeniu peerelowskich władz lubelski teatr miał być jednym z największych obiektów widowiskowych w Europie, tymczasem na ponad 40 lat stał się największą nieukończoną inwestycją, skutecznie wyłączając z publicznego użytku istotny fragment centrum miasta.
O projekcie fasady CSK w Lublinie Lorenzo Lilli Największe wyzwanie stanowiło właściwe zamodelowanie struktury, gdyż w jej obrębie zaistniało jednocześnie kilka czynników. Po pierwsze, należało wziąć pod uwagę, że fasada na kanwie z cięgien stalowych będzie wykazywała cechy szczególne, choćby ze względu na obróconą w stosunku do jej płaszczyzny geometrię szklenia. Musieliśmy zbadać też, jak zachowa się fasada, kiedy zostanie poddana działaniu wiatru, a ułożone niczym łuska panele szklane będą generować zawirowania powietrza oraz deformacje wzdłuż samej konstrukcji.