Architektura MuratorProjektyNowa inwestycja w Supraślu - wzorcowa biblioteka?

Nowa inwestycja w Supraślu - wzorcowa biblioteka?

W 2012 roku Instytut Książki i warszawski oddział SARP ogłosiły konkurs na koncepcję gminnej biblioteki, która wyznaczałaby nowe standardy w budowaniu obiektów tego typu. Wygrali Anna i Maciej Żukowscy z Białegostoku, autorzy projektu biblioteki w Supraślu. Czy w mieście zrealizowana zostanie nowa inwestycja?

Supraśl: wzorcowa biblioteka
Supraśl: wzorcowa biblioteka

Choć architekci mieli opracować projekty dla konkretnych lokalizacji, najlepsze pomysły mają służyć wszystkim samorządom jako przykład stosowania ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań w dziedzinie realizacji bibliotek. Główną nagrodę w konkursie architektonicznym przyznano propozycji dla Supraśla - jednej z czterech prac dla tej lokalizacji nadesłanych na konkurs. Uznanie jury wzbudziło m.in. powiązanie istniejącej zabudowy z otwartym planem nowej części, koncepcja przewiduje bowiem zaadaptowanie do potrzeb biblioteki także budynku dawnej plebanii. Modułowa konstrukcja obiektu pozwala na uzyskanie wewnątrz wielofunkcyjnej przestrzeni i dostosowanie go do specyfiki miejsca.

Autorzy projektu zaprojektowali nowy budynek z przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Piłsudskiego w centrum miasta, jako uzupełnienie pierzei ulicy 3 Maja. Projekt przewiduje adaptację dawnej plebanii przeznaczonej oraz realizację nowego budynku. Obie części łączy wspólna strefa wejściowa. Bryła budynku ma nawiązywać do dawnej architektury regionu.

W strefie wejściowej mieścić ma się punkt informacyjny ze stanowiskiem komputerowym i dostępem do katalogu; w tej samej części budynku znajdować miałaby się szatnia i zespół sanitarny.
Biblioteka ma pełnić funkcję centrum kulturalnego; obok wyposażonej w kanapy i tradycyjne stoliki czytelni  architekci wskazali miejsce na niewielką kawiarnię. Sala konferencyjna w zależności od potrzeb mogłaby pełnić funkcję miejsca spotkań, kawiarni, miejsca pokazów lub wystaw. Główną ozdobą prostego wnętrza budynku są rzeźbiarsko ukształtowane schody.

Choć rozstrzygnięty w październiku 2012 roku architektoniczny konkurs SARP i Instytutu Książki miał charakter studialny, realizacja nowego budynku biblioteki w Supraślu jest możliwa. Starają się o  to władze gminy, licząc na dofinansowanie budowy z  rządowego programu "Biblioteka +", wspierająccego budowę niewielkich bibliotek gminnych w Polsce; jak dotąd, wsparcie to pomogło w rozbudowie i modernizacji kilkudziesięciu obiektów, między innymi w Cieszanowie i Myślenicach.

Koszt budowy biblioteki w Supraśluszacowany jest wstępnie na 2, 5 mln zł; maksymalne możliwe dofinansowanie mogłoby pokryć 75% tej kwoty. Nowa gmach Supraskiego Laboratorium Książki mógłby pomieścić zbiory istniejącej w Supraślu blblioteki,  stając się równocześnie ważną instytucją kulturalną i pozwalając na zaprezentowanie tradycji miasta – w XVII wieku ważnego ośrodka unickiego, z pierwszą we wschodniej części Rzeczpospolitej papiernią, przyklasztorną drukarnią i biblioteką.

Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha „Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie” zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską, partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.
Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie: wyniki konkursu Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Biblioteka Tūranga w Christchurch Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
Mała biblioteka przyszłości Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
Publiczna biblioteka w Lublińcu W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.