Architektura MuratorProjektyNowa siedziba GIWK w Gdańsku

Nowa siedziba GIWK w Gdańsku

Pracownia Rochman Drohomirecki Architekci oraz biuro Mikołaja Ćwidaka z Gdyni zwyciężyły w konkursie na projekt nowej siedziby Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Nowa siedziba GIWK w Gdańsku
Widok zespołu od strony Nowej Motławy. Z lewej ruiny młyna zaadaptowane na centrum konferencyjne, z prawej dawna stacja pomp, której fragment nadbudowano o kondygnację.

Dwuetapowy konkurs pod patronatem SARP zorganizowały władze Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Uczestnicy mieli zaprojektować nową siedzibę spółki, m.in. adaptując na ten cel ruiny XVIIwiecznego młyna oraz budynek przepompowni przy ul. Grodza Kamienna. Zwycięska praca zakłada budowę nowego obiektu, o prostej, sześciennej bryle i powierzchni ponad 1,1 tys. m2, oraz wprowadzenie w zabytkową tkankę młyna i budynku stacji pomp lekkich konstrukcji stalowych przykrytych transparentnym materiałem. W północnej części działki architekci przewidzieli bulwar rekreacyjno-edukacyjny z punktami informacyjnymi. Powierzchnia użytkowa całego zespołu wraz z garażem pod nowym biurowcem wyniesie blisko 5,2 tys. m2.

Projekt konkursowy: 2017

Nowa siedziba GIWK w Gdańsku
Architekci szczegółowo opracowali wszystkie przestrzenie ogólnodostępne.
Tagi:
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół o funkcji mieszkaniowo-biurowej otrzymał właśnie pozwolenie na budowę.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte rozstrzygnięty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. Jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha za najlepszą uznało pracę biura NM architekci.
Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.