Architektura MuratorProjektyNowe centrum Wilanowa według Atelier Thomas Pucher

Nowe centrum Wilanowa według Atelier Thomas Pucher

Pod wpływem krytyki mieszkańców inwestor zmienił projekt gigantycznej galerii handlowej na warszawskim Wilanowie. Nową koncepcję opracował Thomas Pucher, autor zwycięskiego projektu na siedzibę Sinfonii Varsovii.

Nowe centrum Wilanowa według Atelier Thomas Pucher
Zielone Tarasy Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher

Projekt galerii handlowej w rejonie ulic Przyczółkowej, Branickiego, Klimczaka i Gieysztora, vis-a-vis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jeszcze w 2014 roku przygotowało biuro APA Wojciechowski. Dwa trzykondygnacyjne gmachy o powierzchni całkowitej 220 000 m2 chciała tu realizować firma GTC. W 2016 roku złożyła w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę, ale po protestach mieszkańców władze miasta go odrzuciły, powołując się na zapisy obowiązującego planu miejscowego, choć nowy – dopuszczający wielkopowierzchniowy handel – był w trakcie uchwalania. Deweloper groził wówczas urzędnikom sądem. Na początku lipca GTC niespodziewanie zaprezentowało zupełnie nową koncepcję – opracowaną przez Atelier Thomas Pucher, autorów planowanej na Pradze siedziby Sinfonii Varsovii.

Choć trendy na rynku nieruchomości komercyjnych nieustannie się zmieniają, pewne rzeczy nie podlegają dyskusji – wszyscy potrzebujemy funkcjonalnego otoczenia i bliskości przyrody, od których zależy jakość naszych relacji społecznych, życia kulturalnego i warunków dla prowadzenia biznesu – czytamy w komunikacie prasowym firmy. Wstępny projekt Puchera zakłada realizację czterech oddzielnych budynków, obniżających się tarasowo w kierunku ulicy Gieysztora, stąd robocza nazwa inwestycji – Zielone Tarasy Wilanów. Każdy budynek projektuję z myślą o celebracji życia społecznego. Architektura nie powinna dzielić, lecz zbliżać nas do siebie. Dlatego wyobrażam sobie, że Zielone Tarasy staną się sercem Nowego Wilanowa, bijącym w rytmie życia wszystkich mieszkańców. Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą – tłumaczy Thomas Pucher.

Poszczególne obiekty, mieszczące nie tylko funkcje handlowe i rozrywkowe, ale też biurowe, byłyby połączone pieszymi pasażami i zielonymi placami, na których – jak zapowiada inwestor – można będzie organizować koncerty i imprezy kulturalne czy targi żywnościowe. Koncepcja architektoniczna odwołuje się wprost do skali i proporcji dzielnicy Wilanów, jednocześnie jednak odpowiada na wiele różnych lokalnych potrzeb i wyzwań, dlatego należy o niej myśleć, jako o koncepcji nowego centrum dzielnicy.

Najbliższa dyskusja na temat planu miejscowego dla rejonu Przedpola Pałacu Wilanowskiego odbędzie się 12 lipca o godz. 17.00 w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Klimczaka 2. Z projektem można zapoznać się tu.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.