Nowe centrum Wilanowa według Atelier Thomas Pucher

i

Autor: Archiwum Architektury Zielone Tarasy Wilanów, proj. Atelier Thomas Pucher

Nowe centrum Wilanowa według Atelier Thomas Pucher

2018-07-11 14:26

Pod wpływem krytyki mieszkańców inwestor zmienił projekt gigantycznej galerii handlowej na warszawskim Wilanowie. Nową koncepcję opracował Thomas Pucher, autor zwycięskiego projektu na siedzibę Sinfonii Varsovii.

Projekt galerii handlowej w rejonie ulic Przyczółkowej, Branickiego, Klimczaka i Gieysztora, vis-a-vis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jeszcze w 2014 roku przygotowało biuro APA Wojciechowski. Dwa trzykondygnacyjne gmachy o powierzchni całkowitej 220 000 m2 chciała tu realizować firma GTC. W 2016 roku złożyła w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę, ale po protestach mieszkańców władze miasta go odrzuciły, powołując się na zapisy obowiązującego planu miejscowego, choć nowy – dopuszczający wielkopowierzchniowy handel – był w trakcie uchwalania. Deweloper groził wówczas urzędnikom sądem. Na początku lipca GTC niespodziewanie zaprezentowało zupełnie nową koncepcję – opracowaną przez Atelier Thomas Pucher, autorów planowanej na Pradze siedziby Sinfonii Varsovii.

Choć trendy na rynku nieruchomości komercyjnych nieustannie się zmieniają, pewne rzeczy nie podlegają dyskusji – wszyscy potrzebujemy funkcjonalnego otoczenia i bliskości przyrody, od których zależy jakość naszych relacji społecznych, życia kulturalnego i warunków dla prowadzenia biznesu – czytamy w komunikacie prasowym firmy. Wstępny projekt Puchera zakłada realizację czterech oddzielnych budynków, obniżających się tarasowo w kierunku ulicy Gieysztora, stąd robocza nazwa inwestycji – Zielone Tarasy Wilanów. Każdy budynek projektuję z myślą o celebracji życia społecznego. Architektura nie powinna dzielić, lecz zbliżać nas do siebie. Dlatego wyobrażam sobie, że Zielone Tarasy staną się sercem Nowego Wilanowa, bijącym w rytmie życia wszystkich mieszkańców. Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą – tłumaczy Thomas Pucher.

Poszczególne obiekty, mieszczące nie tylko funkcje handlowe i rozrywkowe, ale też biurowe, byłyby połączone pieszymi pasażami i zielonymi placami, na których – jak zapowiada inwestor – można będzie organizować koncerty i imprezy kulturalne czy targi żywnościowe. Koncepcja architektoniczna odwołuje się wprost do skali i proporcji dzielnicy Wilanów, jednocześnie jednak odpowiada na wiele różnych lokalnych potrzeb i wyzwań, dlatego należy o niej myśleć, jako o koncepcji nowego centrum dzielnicy.

Najbliższa dyskusja na temat planu miejscowego dla rejonu Przedpola Pałacu Wilanowskiego odbędzie się 12 lipca o godz. 17.00 w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Klimczaka 2. Z projektem można zapoznać się tu.