Architektura MuratorProjektySinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę pierwszego etapu budowy Sinfonii Varsovii. Długo wyczekiwana sala koncertowa ma powstać w sercu warszawskiej Pragi według koncepcji austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia, proj. Atelier Thomas Pucher

Co znajdziesz w artykule:

1. Sinfonia Varsovia: nadzieja dla Pragi
2. Kiedy budowa Sinfonii Varsovii?
3. Przetarg na wykonawcę I etapu Sinfonii Varsovii
4. Sinfonia Varsovia 2.0: zmiany w projekcie
5. Gdzie powstanie Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia: nadzieja dla Pragi

Siedziba Sinfonii Varsovii powstanie na warszawskiej Pradze według koncepcji austriackiego architekta Thomasa Puchera, wyłonionej w konkursie architektonicznym z 2010 roku. To flagowy projekt Programu Rewitalizacji Pragi, w którym władze miasta pokładają ogromne nadzieje. Kompleks obiektów kulturalnych ma nie tylko pełnić funkcję siedziby jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr na świecie, ma także stać się impulsem dla rozwoju i nowym centrum prawobrzeżnej Warszawy.

Czytaj też: Sala z innej bajki – rozmowa z Thomasem Pucherem |

Dla architekta budowa sali koncertowej to największy zaszczyt. Każdą salę koncertową można porównać to ogromnego instrumentu, w którego wnętrzu może zasiąść 1850 osób i każdy może usłyszeć muzykę najwyższej jakości mówił trzy lata temu podczas prezentacji nowego gmachu dla Sinfonii Varsovii Thomas Pucher. Zaprojektowane przez jego pracownię założenie obejmie pięć zabytkowych budynków znajdujących się na terenie dawnego Instytutu Weterynarii i nowy obiekt zlokalizowany na tyłach działki.

Kiedy budowa Sinfonii Varsovii?

Na początku kwietnia 2021 roku dyrekcja Sinfonii Varsovii odebrała ostatnią część dokumentacji projektowej, na którą składają się w szczególności projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego, projekty nowego budynku z salą koncertową oraz przeszło dwuipółhektarowego ogrodu. Prace nad zakończonym etapem trwały od 22 października 2015 roku, dnia podpisania umowy dotyczącej prac projektowych pomiędzy Atelier Thomas Pucher a Sinfonią Varsovią. Wysoki stopień skomplikowania rozwiązań projektowych, jak również ogromna skala samego projektu obejmującego trudną adaptację pięciu zabytkowych budynków oraz najbardziej skomplikowany element projektu, czyli wnętrze nowej sali koncertowej, wymagał wielu dodatkowych miesięcy pracy, uzgodnień, badań i prób akustycznych. Mimo wielu trudności takich, jak uchylenia na początku prac projektowych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wielomiesięcznych starań o zwiększenie budżetu projektu czy pandemia, zamykamy ważny rozdział – informowała Sinfonia Varsovia, zapowiadając jak najszybsze przygotowanie postępowania przetargowego oraz rozpoczęcie robót budowlanych.

Przetarg na wykonawcę I etapu Sinfonii Varsovii

Przetarg na generalnego wykonawcę pierwszego etapu został właśnie ogłoszony. Obejmie on cztery zadania: przebudowę trzech zabytkowych budynków od strony ul. Grochowskiej, budowę obsługującego je podziemnego obiektu technicznego, postawienie fundamentów ażurowej ramy oraz wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród i lokalizację podjazdu typu Kiss and Ride od strony ul. Terespolskiej. Zakładany czas realizacji tej części prac wynosi 24 miesiące. Termin na składanie ofert upływa 31 stycznia 2022 roku.

Dzisiaj Sinfonia Varsovia wychodzi z bezdomności po wielu latach włóczenia się, bo graliśmy w kinach, teatrach i szkołach. Budynki przy Grochowskiej są zabytkowe, ale w bardzo złym stanie. Mimo to publiczność bardzo nas wspiera, na wydarzenia w pawilonie koncertowym i innych przestrzeniach przychodzą dorośli i dzieci. Za dwa lata będziemy mogli zaprosić do nowego miejsca. Jeszcze w wymiarze nie w pełni symfonicznym, ale gotowi do pracy z zespołami kameralnymi i programem edukacyjnym – mówił Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii podczas konferencji zapowiadającej ogłoszenie przetargu.

Według deklaracji władz miasta, realizacja nowej siedziby Sinfonii Varsovii ma się zakończyć ostatecznie w 2026 roku. Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Szacunkowy koszt etapu objętego przetargiem wynosi ok. 76 mln zł (netto).

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Wizualizacja głównej sali koncertowej Sinfonii Varsovii

Sinfonia Varsovia 2.0: zmiany w projekcie

W stosunku do konkursowego projektu Sinfonii Varsovii, zmienił się element budzący największe kontrowersje. Okalający i scalający kompleks betonowy mur zastąpiła zawieszona trzy metry nad ziemią ażurowa rama ze stali, która ma chronić przez hałasem dobiegającym od strony ruchliwej ulicy Grochowskiej, zapewniać bardziej intymną atmosferę, a jednocześnie częściowo odsłaniać widok na to, co znajduje się wewnątrz. Ta część będzie zawierać kilka ciekawych elementów, na przykład zintegrowane z ramą schody umożliwiające wejście na szczyt konstrukcji i obejście jej wokół wyjaśnia architekt. W ramach kolejnego etapu projektowego doprecyzowano też układ funkcjonalny poszczególnych obiektów.

Czytaj też: Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie |

Nowo projektowany budynek Sinfonii Varsovii w parterze w całości otwarto na park. Obiekt pomieści główną salę koncertową na 1850 osób, będącą połączeniem typów pudełko na buty i winnica. Takie rozwiązanie ma zapewnić doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie skrócić dystans słuchaczy do orkiestry. Za akustykę odpowiedzialne jest berlińskie biuro Müller-BBM GmbH, wspierane przez brukselski zespół Kahle Acoustics. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie orkiestry na poziomie -1, dzięki czemu zapewniono bezpośredni dostęp do pomieszczeń technicznych i zaplecza dla muzyków. W programie funkcjonalnym założenia przewidziano również przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale prób), studio nagraniowe, salę konferencyjną, oraz pomieszczenia edukacyjne.

Gdzie powstanie Sinfonia Varsovia

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.