Architektura MuratorProjektyNowy biurowiec i salon wystawienniczy Matex. Projekt pracowni F3 Architekci z Poznania

Nowy biurowiec i salon wystawienniczy Matex. Projekt pracowni F3 Architekci z Poznania

W Nekli koło Poznania powstanie salon wystawienniczy oraz biurowiec producenta mebli Matex. Bezpośrednią inspiracją dla projektu elewacji obiektu była bliskość lasu. Za projekt odpowiada pracownia F3 z Poznania

F3 Architekci, Nowy biurowiec i salon wystawienniczy Matex
Nowy biurowiec i salon wystawienniczy Matex w Nekli koło Poznania. Projekt poznańskiej pracowni F3 Architekci. Źródło: PTB Nickel

Poznańska pracownia F3 Architekci zaprojektowała nowy biurowiec wraz z salonem wystawienniczym dla producenta mebli wypoczynkowych Matex. Forma budynku wynikła z kształtu długiej i wąskiej działki oraz istniejącego układu drogowego. Obiekt o łącznej długości 100 metrów został podzielony na dwie części. Duże przeszklenia fasady przełamano swobodną kompozycją ukośnych elementów z włókno-cementu.

Nowy biurowiec firmy Matex - elewacja inspirowana lasem

Opracowując projekt architekci inspirowali się bezpośrednim otoczeniem nowego biurowca. "Inwestor poprosił nas o projekt, który wkomponuje zieleń w układ budynku. – wyjaśnia Małgorzata Śniadek z pracowni architektonicznej F3 Architekci. - Bezpośrednią inspiracją przy pracy nad koncepcją była dla nas bliskość lasu. Budynek o długiej elewacji jest niejako kontynuacją ściany lasu, która prowadzi użytkownika od głównej drogi dojazdowej Poznań – Września do siedziby firmy. Pionowe pasy na fasadzie, o ukośnej, trochę organicznej kompozycji, są dla nas przełożeniem na język architektury układu pni i konarów sąsiadujących z budynkiem drzew. W ułożeniu ukośnych kresek pobrzmiewa także echo znajdującej się w nazwie firmy litery "X"."

Oprócz inspirowanej lasem elewacji, zieleni przed głównym wejściem do budynku oraz w przestrzeniach biurowych i recepcyjnych, architekci zaproponowali stworzenie w obiekcie wewnętrznych ogrodów. Projektując nową siedzibę Matexu, chcieliśmy przede wszystkim stworzyć ergonomiczną i przyjazną przestrzeń do pracy. Stąd w naszym projekcie zaproponowaliśmy inwestorowi m.in. wewnętrzne tarasy-ogrody, z przeszklonym dachem, widoczne i dostępne z korytarzy. Zaplanowaliśmy w nich wygodne pufy i donice z zielenią, które sprawią, iż będzie to idealne miejsce do relaksu i wyciszenia. – dodaje Małgorzata Śniadek.

Poza nowoczesną i minimalistyczną architekturą, nowy biurowiec firmy Matex cechują energooszczędne rozwiązania oraz dbałość o komfort przyszłych użytkowników. Budynek zostanie wyposażony w wentylację, klimatyzację i niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Dla zapewnienia komfortu akustycznego pracowników i klientów formy we wnętrzach przewidziano montaż podwieszanych sufitów oraz wykładzin dywanowych.

Nowy biurowiec i salon wystawienniczy firmy Matex
Autor projektu: F3 Architekci
Powierzchnia biurowa2500 m2
Generalny wykonawca: PTB Nickel
Zakończenie prac budowlanych: koniec listopada 2014

Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.