Wieżowce Warszawy

Nowy wieżowiec przy Chmielnej. Wiemy, co powstanie na działce Poczty Polskiej

2023-11-02 16:06

Ponad 100-metrowy wieżowiec może powstać na działce Poczty Polskiej u zbiegu ulic Chmielnej i Żelaznej w Warszawie. Firma Cavatina zaprezentowała wstępne wizualizacje, ale zapowiada, że ostateczny projekt powstanie prawdopodobnie we współpracy z renomowanym biurem architektonicznym.

Nowy wieżowiec na granicy Woli i Śródmieścia

Ponad hektarowa działka u zbiegu ulic Chmielnej i Żelaznej to jeden z ostatnich tak atrakcyjnych, niezagospodarowanych dotąd gruntów w Warszawie. Należący do Poczty Polskiej teren prawdopodobnie stanie się własnością firmy deweloperskiej Cavatina, znanej z gigantycznych realizacji wielofunkcyjnych zespołów biurowo-usługowych jak Equal Business Park w Krakowie, Quorum we Wrocławiu, Global Office Park w Katowicach czy Palio Office Park powstający w obrębie Stoczni Gdańskiej. Specjaliści spółki zajmują się pełną realizacją inwestycji, od opracowywania projektu architektonicznego, po generalne wykonawstwo. 12 października 2023 roku Cavatina poinformowała o zawarciu warunkowej umowy zakupu parceli od Poczty Polskiej. Notabene trzy lata temu w sąsiedztwie zbudowała 14-kondygnacyjny biurowiec Chmielna 89 o charakterystycznej, trójkątnej formie.

Z przyjemnością wracamy z naszą aktywnością do Warszawy i chcemy przy ul. Chmielnej 75 stworzyć zrównoważony, wielofunkcyjny projekt, na który zasługuje ta lokalizacja. Wprowadzimy jakość przestrzeni w tej okolicy na nowy, wyższy poziom – mix mieszkań, punktów usługowo-handlowych oraz biur chcemy tu połączyć z przestrzeniami kulturotwórczymi i rekreacyjnymi. Jest tam duże zapotrzebowanie na otwarte na miasto i jego mieszkańców, zielone i funkcjonalne części wspólne. Przy tworzeniu koncepcji wykorzystujemy najlepsze praktyki zdobyte przy budowie innych inwestycji, a w fazie projektowej rozważamy współpracę naszych architektów z renomowanym biurem architektonicznym – zapowiada Rafał Malarz, prezes zarządu Cavatina Holding.

Mixed-use przy Chmielnej

Jak zaznaczają przedstawiciele spółki, przed nimi jeszcze konsultacje z władzami miasta, ale priorytetem jest stworzenie zróżnicowanego projektu mixed-use z przestrzeniami i usługami dostępnymi dla wszystkich mieszkańców. Metropolitarny charakter Alej Jerozolimskich, sąsiedztwo budynków Chmielna 89, Warta Tower, a dalej Varso, uzasadnia, aby zaproponować dominantę wysokościową powyżej 100 metrów w narożniku działki od Alej Jerozolimskich. Drugi mocniejszy akcent tej zróżnicowanej zabudowy chcielibyśmy zaprojektować na skrzyżowaniu ulic Chmielnej i Żelaznej – podkreśliłby narożnik zabudowy i korespondowałby z budynkiem hotelowym na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Złotej. Wszystkie te elementy zostałyby wpisane w wielofunkcyjny i otwarty dziedziniec, w którym znalazłaby się także na przykład scena i inne przestrzenie dla kultury i sztuki – tłumaczy Piotr Jasiński, dyrektor działu projektowania w Cavatina Group.

Działka Poczty Polskiej: od powstańczej reduty do kontenerowego miasteczka

To nie pierwsze podejście do zabudowy działki u zbiegu ulic Chmielnej i Żelaznej. Szesnaście lat temu Poczta Polska planowała zrealizować tu 130-metrowy wieżowiec według projektu studia Jednacz Architekci. Na potrzeby inwestycji rozebrano dawny budynek sortowni listów – ostatnią pozostałość po Dworcu Pocztowym, stanowiącym jedną z najdłużej bronionych redut podczas Powstania Warszawskiego. Ostatecznie z budowy zrezygnowano. Później pojawił się pomysł wzniesienia tymczasowego zespołu gastronomiczno-usługowego z kontenerów morskich. Realizacja kompleksu autorstwa Jakuba Szczęsnego była już bardzo zaawansowana. Założenie pod nazwą Implant miało zostać otwarte w 2021 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia i w konsekwencji inwestorzy wycofali się z przedsięwzięcia.

Polecany artykuł:

Centrum Implant w Warszawie