Architektura MuratorProjektyOsiedle BociaNowe w Bydgoszczy

Osiedle BociaNowe w Bydgoszczy

Na tzw. Bocianowie w centralnej części Bydgoszczy planowane jest nowe osiedle. Jedną z koncepcji przygotowało WXCA.

Osiedle BociaNowe w Bydgoszczy
U góry z lewej widoczny budynek dawnego dworca wraz z częścią konstrukcji stalowej hali, którą architekci proponują zachować w formie zadaszenia dla lokalnego targowiska

Nowy zespół powstać ma na blisko 5-hektarowym terenie pomiędzy ul. Rycerską, Świecką i Pomorską w północnej części śródmieścia. Docelowo znajdzie się tu ponad 1,2 tys. mieszkań. Właściciel działki, firma Moderator Inwestycje, zaprosił do przygotowania masterplanu dwie pracownie: ArchHouse i WXCA. Ostateczny projekt ma zostać wybrany w konsultacji z mieszkańcami. Architekci z WXCA proponują kompleks o zróżnicowanej wysokości, z pieszą aleją na linii wschód-zachód. Od strony północnej zaprojektowali kilkunastokondygnacyjne dominanty, tworzące zróżnicowaną pierzeję. W stronę południową zabudowa opada tarasowo do czterech kondygnacji, tak aby wnętrze osiedla miało bardziej kameralną skalę – tłumaczą. Przewidywana powierzchnia użytkowa to 52 tys. m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2019

Tagi:
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu Na wrocławskim Borku rozpoczęła się budowa nowego osiedla, w którym zaplanowano łącznie 41 mieszkań. Najmniejsze będą mieć 30 m2, największe, trzypoziomowe, nawet 197 m2. Za projekt zespołu odpowiada Maćków Pracowania Projektowa.
Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci Wkrótce rozpocznie się realizacja trzeciego etapu osiedla Jaśminowy Mokotów w okolicy Skarpy Warszawskiej. Sześć nowych, dwupiętrowych apartamentowców zaprojektowała pracownia BBGK Architekci.
Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni projektu Roark Studio Ukończono pierwsze domy osiedla Nowe Kolibki projektu sopockiej pracowni Roark Studio. Zlokalizowany w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zespół wyróżnia się dużą ilością zieleni i architekturą nawiązującą do willowej zabudowy Gdyni.