Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Na elewacji pojawią się m.in. mineralne płytki klinkierowe
Osiedle JerozolimskaKraków, rejon ul. Wielickiej i Jerozolimskiej
AutorzyION Architekci
InwestorCordia Polska
Data realizacji (koniec)2022
Osiedle Jerozolimska w Krakowie składać się będzie z dwóch sześciopiętrowych budynków, w których łącznie zaplanowano 159 mieszkań o powierzchni od 39 do 87 m². Pod całym zespołem znajdzie się parking na 208 miejsc, a na parterze przewidziano dodatkowo cztery lokale usługowe. Projekt osiedla opracowało lokalne biuro ION Architekci, które na koncie ma m.in. apartamentowiec Pianissimo przy ulicy Stachowskiego.
W nowym zespole autorzy zaprojektowali m.in. szerokie narożne okna od strony ulicy Wielickiej i elewacje wykończone częściowo klinkierową okładziną. Na terenie osiedla znajdzie się m.in. plac zabaw, wiaty rowerowe i specjalnie zaprojektowane elementy małej architektury. Inwestorem kompleksu jest firma Cordia Polska. Zakończenie realizacji osiedla Jerozolimska w Krakowie deweloper zapowiada na trzeci kwartał 2022 roku.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Osiedle wyposażone będzie w wideodomofony i monitoring, a w oknach na parterze zostaną zamontowane rolety antywłamaniowe
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Zespół znajduje się w odległości 10-minutowego spaceru od dworca kolejowego Kraków Płaszów. Jak zapewnia inwestor, Cordia Polska, dojazd do centrum samochodem zajmuje 15 minut
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. W strefie wejściowej przewidziano okładziny w odcieniach złota i czerni
Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.