Architektura MuratorProjektyOsiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Na elewacji pojawią się m.in. mineralne płytki klinkierowe
Osiedle JerozolimskaKraków, rejon ul. Wielickiej i Jerozolimskiej
AutorzyION Architekci
InwestorCordia Polska
Data realizacji (koniec)2022

Osiedle Jerozolimska w Krakowie składać się będzie z dwóch sześciopiętrowych budynków, w których łącznie zaplanowano 159 mieszkań o powierzchni od 39 do 87 m². Pod całym zespołem znajdzie się parking na 208 miejsc, a na parterze przewidziano dodatkowo cztery lokale usługowe. Projekt osiedla opracowało lokalne biuro ION Architekci, które na koncie ma m.in. apartamentowiec Pianissimo przy ulicy Stachowskiego.

W nowym zespole autorzy zaprojektowali m.in. szerokie narożne okna od strony ulicy Wielickiej  i elewacje wykończone częściowo klinkierową okładziną. Na terenie osiedla znajdzie się m.in. plac zabaw, wiaty rowerowe i specjalnie zaprojektowane elementy małej architektury. Inwestorem kompleksu jest firma Cordia Polska. Zakończenie realizacji osiedla Jerozolimska w Krakowie deweloper zapowiada na trzeci kwartał 2022 roku.

Autor: Piotr Prus
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.