Architektura MuratorProjektyOsiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Na elewacji pojawią się m.in. mineralne płytki klinkierowe
Osiedle JerozolimskaKraków, rejon ul. Wielickiej i Jerozolimskiej
AutorzyION Architekci
InwestorCordia Polska
Data realizacji (koniec)2022

Osiedle Jerozolimska w Krakowie składać się będzie z dwóch sześciopiętrowych budynków, w których łącznie zaplanowano 159 mieszkań o powierzchni od 39 do 87 m². Pod całym zespołem znajdzie się parking na 208 miejsc, a na parterze przewidziano dodatkowo cztery lokale usługowe. Projekt osiedla opracowało lokalne biuro ION Architekci, które na koncie ma m.in. apartamentowiec Pianissimo przy ulicy Stachowskiego.

W nowym zespole autorzy zaprojektowali m.in. szerokie narożne okna od strony ulicy Wielickiej  i elewacje wykończone częściowo klinkierową okładziną. Na terenie osiedla znajdzie się m.in. plac zabaw, wiaty rowerowe i specjalnie zaprojektowane elementy małej architektury. Inwestorem kompleksu jest firma Cordia Polska. Zakończenie realizacji osiedla Jerozolimska w Krakowie deweloper zapowiada na trzeci kwartał 2022 roku.

Autor: Piotr Prus
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.