Architektura MuratorProjektyOsiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.

Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie, proj. ION Architekci. Na elewacji pojawią się m.in. mineralne płytki klinkierowe
Osiedle JerozolimskaKraków, rejon ul. Wielickiej i Jerozolimskiej
AutorzyION Architekci
InwestorCordia Polska
Data realizacji (koniec)2022

Osiedle Jerozolimska w Krakowie składać się będzie z dwóch sześciopiętrowych budynków, w których łącznie zaplanowano 159 mieszkań o powierzchni od 39 do 87 m². Pod całym zespołem znajdzie się parking na 208 miejsc, a na parterze przewidziano dodatkowo cztery lokale usługowe. Projekt osiedla opracowało lokalne biuro ION Architekci, które na koncie ma m.in. apartamentowiec Pianissimo przy ulicy Stachowskiego.

W nowym zespole autorzy zaprojektowali m.in. szerokie narożne okna od strony ulicy Wielickiej  i elewacje wykończone częściowo klinkierową okładziną. Na terenie osiedla znajdzie się m.in. plac zabaw, wiaty rowerowe i specjalnie zaprojektowane elementy małej architektury. Inwestorem kompleksu jest firma Cordia Polska. Zakończenie realizacji osiedla Jerozolimska w Krakowie deweloper zapowiada na trzeci kwartał 2022 roku.

Autor: Piotr Prus
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.
Hotel Cracovia i Kino Kijów na fotografiach Na wystawie Dawny Hotel Cracovia zostaną zaprezentowane fotografie zgromadzone przez Muzeum Historyczne Krakowa oraz nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego. Organizatorzy wydarzenia czekają na nie do końca sierpnia.