Architektura MuratorProjektyOsiedle Między Mostami w Kaliszu

Osiedle Między Mostami w Kaliszu

Osiedle Między Mostami to najnowszy projekt poznańskiej pracowni MODOarchitektura. Autorzy zaproponowali zespół z jednej strony nawiązujący do pobliskiej zabudowy historycznego centrum miasta, z drugiej otwierający się w kierunku rzeki Prosny.

Osiedle Między Mostami w Kaliszu
Osiedle Między Mostami Kalisz, rejon ul. Garncarskiej i Warszawskiej
AutorzyMODOarchitektura
Generalny wykonawcaFB Antczak
InwestorFB Antczak
Powierzchnia użytkowa4000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Osiedle Między Mostami w Kaliszu planowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału Bernardyńskiego oraz Parku Miejskiego. Teren inwestycji wyznaczony jest pomiędzy dwiema ulicami – Garncarską od północy i Warszawską od południa. Wyzwanie projektowe stanowił fakt, że powierzchnia działki opada nieznacznie w kierunku zachodnim, do Wału Bernardyńskiego biegnącego wzdłuż brzegu rzeki Prosny. Dodatkowo z uwagi na położenie w pobliżu historycznego centrum obszar ten objęty jest ochroną konserwatorską.

Czytaj też: Wyniki konkursu na nowe centrum Kalisza |

Architekci z poznańskiej pracowni MODOarchitektura zaproponowali dwa pięciokondygnacyjne budynki na rzucie zbliżonym do prostokąta. Oba usytuowane zostały na działce w sposób najbardziej dogodny ze względu na nasłonecznienie mieszkań, ale także na zachowanie walorów urbanistycznych i architektonicznych. Projektowane budynki V kondygnacyjne swoimi bryłami, subtelną kolorystyką oraz kątem nachylenia połaci dachowych wpisują się w skalę okolicznej zabudowy. Z  zewnątrz – od strony ul. Garncarskiej, ul. Warszawskiej oraz wschodniej granicy działki – zaprojektowano stonowane bryły, nawiązujące podziałami i gabarytami do klasycznych form architektonicznych. Od strony dziedzińca, otwierającego się w kierunku rzeki Prosny, przewidziano elewacje o  bardziej zróżnicowanych materiałach, prostych i nowoczesnych formach pilastrów, gzymsów loggii, tarasów i balkonów – tłumaczą autorzy. W obu budynkach znajdzie się w sumie 77 mieszkań o powierzchni od 29 do 96 m². Inwestorem i generalnym wykonawcą jest Firma Budowlana Antczak. Osiedla Między Mostami w Kaliszu ma zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2022 roku.

Tagi:
Osiedle Wileńska Express w Warszawie Dobiegła końca budowa osiedla Wileńska Express w samym sercu warszawskiej Pragi. Zespół mieszczący blisko 300 mieszkań zaprojektowała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu Na wrocławskim Borku rozpoczęła się budowa nowego osiedla, w którym zaplanowano łącznie 41 mieszkań. Najmniejsze będą mieć 30 m2, największe, trzypoziomowe, nawet 197 m2. Za projekt zespołu odpowiada Maćków Pracowania Projektowa.
Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci Wkrótce rozpocznie się realizacja trzeciego etapu osiedla Jaśminowy Mokotów w okolicy Skarpy Warszawskiej. Sześć nowych, dwupiętrowych apartamentowców zaprojektowała pracownia BBGK Architekci.