Architektura MuratorProjektyOsiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach

Pracownia 22Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt nowego osiedla w Katowicach, które ma być realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus.

W duchu Nikiszowca - pracownia 22Architekci projektuje nowe osiedle w Katowicach
Działka charakteryzuje się ponad sześciometrową różnicą poziomów, co pozwoliło na łatwiejsze strefowanie poszczególnych funkcji w obrębie osiedla.

Na początku września poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt modelowego domu w programie Mieszkanie Plus, jednak już od ponad roku trwają przygotowania do budowy dostępnych cenowo mieszkań w ramach pilotażu przedsięwzięcia. Obecnie tego typu inwestycje rozpoczęły się już w pięciu miastach, a kolejne są w przygotowaniu. Jedną z nich jest zespół planowany przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach, w którym przewidziano ok. 500 mieszkań o średniej powierzchni 60 m2. Na projekt osiedla spółka BGK Nieruchomości ogłosiła odrębny konkurs. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus uczestnicy musieli się zmieścić w określonych ramach budżetowych (2000 zł netto za m2 wybudowanej powierzchni), ale mieli też uwzględnić koncepcję urbanistyczną dla tego terenu opracowaną na zlecenie władz miasta przez Konior Studio. Autorzy zwycięskiej pracy potraktowali masterplan jedynie jako punkt wyjścia. Zamiast jednego kwartału na rzucie trójkąta zaprojektowali trzy mniejsze. Nasza koncepcja nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei osiedla Nikiszowiec. Zaproponowane rozwiązanie stanowi jednak jej krytyczne rozwinięcie, w celu uzyskania przestrzeni mieszkalnej na miarę XXI wieku – tłumaczy Aleksander Drzewiecki z 22Architekci. Czterokondygnacyjne kwartały projektanci zaakcentowali w narożnikach siedmiokondygnacyjnymi dominantami. Przy każdej z nich wysokość zabudowy obniżyli do poziomu parteru, tworząc tam miejsce na usługi oraz przejścia bramne. Założyli też, by liczba mieszkań dostępnych z jednej klatki schodowej na każdej kondygnacji sprzyjała integracji sąsiadów, przewidzieli więc średnio po cztery mieszkania na piętrze.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Tagi:
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Silesia Business Park projektu medusagroup Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.
Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!