Architektura MuratorProjektyOsiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach

Pracownia 22Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt nowego osiedla w Katowicach, które ma być realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus.

W duchu Nikiszowca - pracownia 22Architekci projektuje nowe osiedle w Katowicach
Działka charakteryzuje się ponad sześciometrową różnicą poziomów, co pozwoliło na łatwiejsze strefowanie poszczególnych funkcji w obrębie osiedla.

Na początku września poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt modelowego domu w programie Mieszkanie Plus, jednak już od ponad roku trwają przygotowania do budowy dostępnych cenowo mieszkań w ramach pilotażu przedsięwzięcia. Obecnie tego typu inwestycje rozpoczęły się już w pięciu miastach, a kolejne są w przygotowaniu. Jedną z nich jest zespół planowany przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach, w którym przewidziano ok. 500 mieszkań o średniej powierzchni 60 m2. Na projekt osiedla spółka BGK Nieruchomości ogłosiła odrębny konkurs. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus uczestnicy musieli się zmieścić w określonych ramach budżetowych (2000 zł netto za m2 wybudowanej powierzchni), ale mieli też uwzględnić koncepcję urbanistyczną dla tego terenu opracowaną na zlecenie władz miasta przez Konior Studio. Autorzy zwycięskiej pracy potraktowali masterplan jedynie jako punkt wyjścia. Zamiast jednego kwartału na rzucie trójkąta zaprojektowali trzy mniejsze. Nasza koncepcja nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei osiedla Nikiszowiec. Zaproponowane rozwiązanie stanowi jednak jej krytyczne rozwinięcie, w celu uzyskania przestrzeni mieszkalnej na miarę XXI wieku – tłumaczy Aleksander Drzewiecki z 22Architekci. Czterokondygnacyjne kwartały projektanci zaakcentowali w narożnikach siedmiokondygnacyjnymi dominantami. Przy każdej z nich wysokość zabudowy obniżyli do poziomu parteru, tworząc tam miejsce na usługi oraz przejścia bramne. Założyli też, by liczba mieszkań dostępnych z jednej klatki schodowej na każdej kondygnacji sprzyjała integracji sąsiadów, przewidzieli więc średnio po cztery mieszkania na piętrze.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Tagi:
Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.