Architektura MuratorProjektyOsiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group

Osiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group

Osiedle Stacja Wola powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Ewentualne niedogodności mają zrekompensować mieszkańcom inteligentne rozwiązania i liczne udogodnienia jak ogólnodostępny crossfit box czy klub lokatora.

Osiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group
Osiedle Stacja Wola w Warszawie, proj. medusa group
Osiedle Stacja WolaWarszawa, ul. Ordona 1
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaRafał Stefanowski, Magda Tamoń-Będkowska, Weronika Gajda, Monika Rychlicka-Borzechowska, Marceli Anduła, Karolina Stejskał, Jacek Pisarczyk, Miłka Niezgoda, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur, Michał Sokołowski
KonstrukcjaPKBI
InstalacjeAER Polska
InwestorEcho Investment
Projekt (data)2018-2019
Data realizacji (koniec)2022

Stacja Wola: osiedle przy torach z eksperymentalnym ogrodem

Osiedle Stacja Wola realizowane jest w obrębie ulic Ordona i Prymasa Tysiąclecia, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Powstająca w trzech etapach inwestycja zaoferuje ponad 1000 mieszkań, o powierzchni od 28 do 100 m². Za projekt zespołu odpowiada śląska pracownia medusa goup. W ramach założenia architekci przewidzieli cztery ośmiopiętrowe budynki z zieloną przestrzenią wspólną pośrodku. Nadali jej charakter eksperymentalnego ogrodu z miniszklarniami i zadaszonymi strefami wypoczynku. Zależało nam na zapewnieniu komfortu prywatności i stworzeniu dośrodkowej kompozycji, wypełnionej roślinnością i atrakcyjnym zagospodarowaniem terenu. Mieszkańcy mogą realizować tam swoje pasje ogrodnicze, a przy okazji będzie to miejsce spotkań, które pozwala wykreować prawdziwą wspólnotę sąsiedzką – mówi Łukasz Zagała, współprowadzący biuro medusa group.

Stacja Wola: stalowe łamacze światła i klub mieszkańca

Wyróżniającym elementem architektury zespołu mają być stalowe słupki przesłaniające całą elewację, które pełniłyby zarówno funkcję balustrad, jak i żaluzji chroniących wnętrza przed silnym słońcem. Zainspirowała nas lokalizacja. Inwestycja znajduje się przy dużych arteriach komunikacyjnych – chcieliśmy zaprojektować budynki, które oglądane z różnych odległości, pod różnym kątem, zmieniają się. Poszukiwaliśmy pomysłu, który odróżni ten kompleks od standardowych rozwiązań, czyli tynku z elementami droższego materiału wplecionymi jako „polepszające” aplikacje. Mamy nadzieję, że zmienny w postrzeganiu charakter elewacji oplatającej całość substancji architektonicznej zapewni osiedlu oryginalny i nowoczesny charakter – dodaje Zagała.

Na terenie osiedla mieszkańcy będą mogli korzystać z ładowarek do samochodów elektrycznych, parkingów rowerowych i ogólnodostępnego crossfit boxu. Ponadto za pośrednictwem aplikacji będą mogli zarządzać swoim mieszkaniem z poziomu telefonu komórkowego.  Lokale będą posiadały między innymi zdalnie sterowany zamek oraz czujnik ruchu wraz z kamerą. Przewidziano też prywatny punkt odbioru przesyłek, klub lokatora i plac zabaw dla dzieci. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do Stacji Wola w drugiej połowie 2021 roku. Zakończenie realizacji planowane jest na rok 2022.

Autor: Piotr Prus
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] W projekcie Domu w Bieszczadach, podobnie jak w innych swoich realizacjach, architekci z medusa group czerpią z najbliższego otoczenia i historii, poddając je jednak autorskiej interpretacji. Tym razem zastosowali corten i lokalną roślinność, która przykryć ma znaczną część obiektu.
Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie Osiedle Wilania to cztery bliźniacze kostki wykończone grafitowym klinkierem. W każdej znalazło się zaledwie 30 mieszkań. Kameralny zespół w szybko rozwijającej się części Wilanowa zaprojektowała pracownia medusa group.
Nowy łódzki plac projektu medusa group Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu projektu śląskiej pracowni medusa group. Architekci zaproponowali tam dużo zieleni o różnym charakterze, ale wprowadzili też akcenty nawiązujące do poprzemysłowej historii.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Dom Origami / Toruń Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.