Architektura MuratorProjektyOsiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group

Osiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group

Osiedle Stacja Wola powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Ewentualne niedogodności mają zrekompensować mieszkańcom inteligentne rozwiązania i liczne udogodnienia jak ogólnodostępny crossfit box czy klub lokatora.

Osiedle Stacja Wola w Warszawie projektu medusa group
Osiedle Stacja Wola w Warszawie, proj. medusa group
Osiedle Stacja WolaWarszawa, ul. Ordona 1
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaRafał Stefanowski, Magda Tamoń-Będkowska, Weronika Gajda, Monika Rychlicka-Borzechowska, Marceli Anduła, Karolina Stejskał, Jacek Pisarczyk, Miłka Niezgoda, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur, Michał Sokołowski
KonstrukcjaPKBI
InstalacjeAER Polska
InwestorEcho Investment
Projekt2018-2019
Data realizacji (koniec)2022

Stacja Wola: osiedle przy torach z eksperymentalnym ogrodem

Osiedle Stacja Wola realizowane jest w obrębie ulic Ordona i Prymasa Tysiąclecia, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej prowadzącej do dworca Warszawa Zachodnia. Powstająca w trzech etapach inwestycja zaoferuje ponad 1000 mieszkań, o powierzchni od 28 do 100 m². Za projekt zespołu odpowiada śląska pracownia medusa goup. W ramach założenia architekci przewidzieli cztery ośmiopiętrowe budynki z zieloną przestrzenią wspólną pośrodku. Nadali jej charakter eksperymentalnego ogrodu z miniszklarniami i zadaszonymi strefami wypoczynku. Zależało nam na zapewnieniu komfortu prywatności i stworzeniu dośrodkowej kompozycji, wypełnionej roślinnością i atrakcyjnym zagospodarowaniem terenu. Mieszkańcy mogą realizować tam swoje pasje ogrodnicze, a przy okazji będzie to miejsce spotkań, które pozwala wykreować prawdziwą wspólnotę sąsiedzką – mówi Łukasz Zagała, współprowadzący biuro medusa group.

Stacja Wola: stalowe łamacze światła i klub mieszkańca

Wyróżniającym elementem architektury zespołu mają być stalowe słupki przesłaniające całą elewację, które pełniłyby zarówno funkcję balustrad, jak i żaluzji chroniących wnętrza przed silnym słońcem. Zainspirowała nas lokalizacja. Inwestycja znajduje się przy dużych arteriach komunikacyjnych – chcieliśmy zaprojektować budynki, które oglądane z różnych odległości, pod różnym kątem, zmieniają się. Poszukiwaliśmy pomysłu, który odróżni ten kompleks od standardowych rozwiązań, czyli tynku z elementami droższego materiału wplecionymi jako „polepszające” aplikacje. Mamy nadzieję, że zmienny w postrzeganiu charakter elewacji oplatającej całość substancji architektonicznej zapewni osiedlu oryginalny i nowoczesny charakter – dodaje Zagała.

Na terenie osiedla mieszkańcy będą mogli korzystać z ładowarek do samochodów elektrycznych, parkingów rowerowych i ogólnodostępnego crossfit boxu. Ponadto za pośrednictwem aplikacji będą mogli zarządzać swoim mieszkaniem z poziomu telefonu komórkowego.  Lokale będą posiadały między innymi zdalnie sterowany zamek oraz czujnik ruchu wraz z kamerą. Przewidziano też prywatny punkt odbioru przesyłek, klub lokatora i plac zabaw dla dzieci. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do Stacji Wola w drugiej połowie 2021 roku. Zakończenie realizacji planowane jest na rok 2022.

Autor: Piotr Prus
Zespół.KTW w Katowicach Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.
Nowy Rynek D w Poznaniu: nowa realizacja medusa group Kolejny budynek kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu gotowy! Budynek D projektu śląskiej pracowni medusa group otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie.
Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra Na zlecenie Dom Development studio medusa group opracowuje projekt zagospodarowania poprzemysłowych terenów w centrum Wawra. Wstępna koncepcja, uwzględniająca możliwości przestrzenne tej części dzielnicy, zostanie poddana konsultacjom społecznym.
Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Przemo Łukasik o osiedlu Bolko w Bytomiu To kolejna szansa na odczarowanie Bytomia, który wielu kojarzy się wciąż z poprzemysłowym zapadliskiem. Tymczasem to miejsce z ogromnym potencjałem, niczym dawny Berlin. Nowe osiedle, które zaprojektowaliśmy zaoferuje świetne warunki na start dla młodych ludzi – przekonuje Przemo Łukasik z medusa group.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.