Architektura MuratorProjektyPark im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie, proj. eM4 Pracownia Architektury Brataniec

Projekt nowego zagospodarowania parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie został wyłoniony w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez władze miasta w 2019 roku. Zarząd Zieleni w Warszawie wybrał właśnie wykonawcę prac dla tej inwestycji. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.

Park należy do młodszych założeń zieleni w stolicy. Został utworzony w 2016 roku na 17-hektarowym terenie wokół tzw. Górki Kazurki, która powstała w wyniku zwożenia gruzu z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80. XX wieku. Według projektu krakowskiego biura eM4 Pracownia Architektury Brataniec powstać ma m.in. ścieżka dydaktyczna, która upamiętni dzieje cichociemnych. Na jej trasie przewidziano wiele atrakcji, w tym „małpi gaj”, nawiązujący do ośrodka treningowego polskich żołnierzy w Szkocji. Pojawią się też nowe alejki do spacerowania, ścieżka rowerowa, a także elementy małej architektury – nowe ławki, drewniane siedziska oraz kosze na śmieci. Zaplanowany jest także pawilon, w którym będą organizowane wydarzenia związane z historią patronów parku.

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i dla dzieci, i dla czworonogów

Z myślą o dzieciach zaprojektowano place zabaw. Będą wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, a pojawią się w dwóch strefach – nasłonecznionej i zacienionej. Z kolei właściciele czworonogów będą mogli korzystać z „psiego parku” z altaną oraz urządzeniami do treningu typu „agility”. Mieszkańcy uprawiający fitness będą mogli ćwiczyć na siłowni plenerowej. Miejscem do wypoczynku na trawie będzie natomiast duża polana położona przy stoku Górki Kazurki i ul. Ziemskiej, przecinającej park na linii wschód-zachód. Teren wcześniej zostanie wyrównany oraz oczyszczony. Dotychczasowy gruz i betonowe pozostałości zastąpią rośliny typowe dla łąki kwietnej.

Park Cichociemnych: 300 nowych drzew i ogrody deszczowe

Zgodnie z postulatami mieszkańców, miejscy ogrodnicy zachowają naturalny, łąkowy charakter parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Wszystkie prace budowlane zostaną przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej  przyrody i wymaganiami Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Pojawi się ok. 300 drzew rodzimych gatunków (m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne) i ok. 5000 m2 krzewów (np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate). Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawią się głównie wzdłuż trasy rowerowej. Ponadto na terenie ogrodów deszczowych posadzone zostaną rabaty bylinowe. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie, proj. eM4 Pracownia Architektury Brataniec

Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP
Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP Plac Kossaka w Krakowie czekają duże zmiany. Przewidziano likwidację parkingu i istniejących pawilonów gastronomiczno-handlowych, by powstała tu nowa zielona enklawa z widokiem na Wawel i bulwary wiślane. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie wyniki konkursu na zagospodarowanie tego miejsca.
Pawilon Kamień na Golędzinowie Refleksje, jakie budzi ten niewielki, ale bardzo wyrazisty obiekt w naturalnym krajobrazie, mogą wzbogacić program edukacji o ochronie przyrody Wisły o zagadnienie roli architektury we wspomaganiu kontaktu człowieka z naturą. To również ważny głos w temacie różnych form sztuki przekształcających przestrzeń w symbiozie z przyrodą – zarówno w kategoriach fizycznych, jak i symbolicznych – pisze Magdalena Staniszkis.
Marcin Brataniec o hali sportowej ZSOMS w Krakowie [FILM] Jako architekci często spotykamy się we własnym gronie, dajemy sobie nagrody architektoniczne, a cichymi bohaterami tych naszych sukcesów są kierownicy budów, nie wspominając już o robotnikach. Ważne jednak, aby architekt zawsze był na budowie, bo jego pasja i zaangażowanie udziela się wszystkim.
Przedszkole ItsyBitsy Krakowska pracownia eM4 znana jest przede wszystkim z efektownych przeobrażeń przestrzeni publicznych w polskich miastach. Tym razem wzięła na warsztat wnętrze niewielkiego przedszkola na warszawskim Mokotowie.
Spotkanie z mistrzem - Marcin Brataniec Krakowski oddział SARP zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Spotkanie z Mistrzem". Tym razem gościem będzie Marcin Brataniec, który wraz z żoną Urszulą Forczek-Brataniec prowadzi Pracownię Architektury eM4. Jedna z ich realizacji - Plac Targowy w Mszanie Dolnej - w 2015 roku otrzymała nominację do nagrody im. Miesa van der Rohe.
Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim Budynek powstał w ramach rewitalizacji dawnego kompleksu szkół rolniczych, w skład którego wchodził między innymi dwór obronny z XVII wieku. Wartości zabytkowe doskonale udało się tu pogodzić ze współczesną architekturą – pisze Grzegorz Stiasny.
Wyniki konkursu na projekt pawilonu LIFE+ I nagrodę otrzymała eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Marcin Brataniec. Inspiracją dla formy pawilonu był nadwiślański krajobraz i charakterystyczne dla niego głazy narzutowe.