Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.

Projekt nowego zagospodarowania parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na warszawskim Ursynowie został wyłoniony w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez władze miasta w 2019 roku. Zarząd Zieleni w Warszawie wybrał właśnie wykonawcę prac dla tej inwestycji. Nowe miejsce rekreacji warszawiaków będzie miało ekologiczny, naturalny charakter - bujną roślinność oraz małą architekturę z naturalnych materiałów.
Park należy do młodszych założeń zieleni w stolicy. Został utworzony w 2016 roku na 17-hektarowym terenie wokół tzw. Górki Kazurki, która powstała w wyniku zwożenia gruzu z placów budowy okolicznych osiedli w latach 70. i 80. XX wieku. Według projektu krakowskiego biura eM4 Pracownia Architektury Brataniec powstać ma m.in. ścieżka dydaktyczna, która upamiętni dzieje cichociemnych. Na jej trasie przewidziano wiele atrakcji, w tym „małpi gaj”, nawiązujący do ośrodka treningowego polskich żołnierzy w Szkocji. Pojawią się też nowe alejki do spacerowania, ścieżka rowerowa, a także elementy małej architektury – nowe ławki, drewniane siedziska oraz kosze na śmieci. Zaplanowany jest także pawilon, w którym będą organizowane wydarzenia związane z historią patronów parku.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK i dla dzieci, i dla czworonogów
Z myślą o dzieciach zaprojektowano place zabaw. Będą wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, a pojawią się w dwóch strefach – nasłonecznionej i zacienionej. Z kolei właściciele czworonogów będą mogli korzystać z „psiego parku” z altaną oraz urządzeniami do treningu typu „agility”. Mieszkańcy uprawiający fitness będą mogli ćwiczyć na siłowni plenerowej. Miejscem do wypoczynku na trawie będzie natomiast duża polana położona przy stoku Górki Kazurki i ul. Ziemskiej, przecinającej park na linii wschód-zachód. Teren wcześniej zostanie wyrównany oraz oczyszczony. Dotychczasowy gruz i betonowe pozostałości zastąpią rośliny typowe dla łąki kwietnej.
Park Cichociemnych: 300 nowych drzew i ogrody deszczowe
Zgodnie z postulatami mieszkańców, miejscy ogrodnicy zachowają naturalny, łąkowy charakter parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Wszystkie prace budowlane zostaną przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej przyrody i wymaganiami Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Pojawi się ok. 300 drzew rodzimych gatunków (m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne) i ok. 5000 m2 krzewów (np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate). Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawią się głównie wzdłuż trasy rowerowej. Ponadto na terenie ogrodów deszczowych posadzone zostaną rabaty bylinowe. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.

co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
