Architektura MuratorProjektyPawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Obok Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, stanie pawilon poświęcony jego wnukowi - Józefowi. Budynek zaprojektowało biuro ESAL - Danuta i Olga Fredowicz.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie, projekt: ESAL, Danuta i Olga Fredowicz. Ogród przed pawilonem będzie połączony z ogrodami Pałacu Czapskich i pobliskiej ASP; il. dzięki uprzejmości pracowni

Józef Czapski, malarz, krytyk i pisarz, współtwórca paryskiej „Kultury”, swoje bogate archiwum przekazał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie. 20 lat po śmierci artysty jego pamiątki zostaną wyeksponowane w specjalnie zaprojektowanym obiekcie. Trzykondygnacyjny pawilon o powierzchni ponad 600 m2 powstaje w pobliżu Pałacu Czapskich, obecnej siedzibie Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, i kamienicy Łozińskich, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Oprócz funkcji muzealnych zaplanowano w nim kawiarnię i czytelnię oraz niewielką salę konferencyjną, a na dachu taras użytkowy. W budynku zostanie również odtworzony pokój Józefa Czapskiego z domu w Maisons- Laffitte, który przez 50 lat był siedzibą redakcji „Kultury”. Autorką aranżacji wystawy stałej jest Krystyna Zachwatowicz.

Nowe zagospodarowanie uzyska też ogród, połaczony z terenami zielonymi pobliskiej ASP. Realizacja kosztować ma 18 mln zł, a powstaje ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.