Architektura MuratorProjektyPawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Obok Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, stanie pawilon poświęcony jego wnukowi - Józefowi. Budynek zaprojektowało biuro ESAL - Danuta i Olga Fredowicz.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie, projekt: ESAL, Danuta i Olga Fredowicz. Ogród przed pawilonem będzie połączony z ogrodami Pałacu Czapskich i pobliskiej ASP; il. dzięki uprzejmości pracowni

Józef Czapski, malarz, krytyk i pisarz, współtwórca paryskiej „Kultury”, swoje bogate archiwum przekazał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie. 20 lat po śmierci artysty jego pamiątki zostaną wyeksponowane w specjalnie zaprojektowanym obiekcie. Trzykondygnacyjny pawilon o powierzchni ponad 600 m2 powstaje w pobliżu Pałacu Czapskich, obecnej siedzibie Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, i kamienicy Łozińskich, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Oprócz funkcji muzealnych zaplanowano w nim kawiarnię i czytelnię oraz niewielką salę konferencyjną, a na dachu taras użytkowy. W budynku zostanie również odtworzony pokój Józefa Czapskiego z domu w Maisons- Laffitte, który przez 50 lat był siedzibą redakcji „Kultury”. Autorką aranżacji wystawy stałej jest Krystyna Zachwatowicz.

Nowe zagospodarowanie uzyska też ogród, połaczony z terenami zielonymi pobliskiej ASP. Realizacja kosztować ma 18 mln zł, a powstaje ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.