Architektura MuratorProjektyPawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

Obok Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, stanie pawilon poświęcony jego wnukowi - Józefowi. Budynek zaprojektowało biuro ESAL - Danuta i Olga Fredowicz.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie, projekt: ESAL, Danuta i Olga Fredowicz. Ogród przed pawilonem będzie połączony z ogrodami Pałacu Czapskich i pobliskiej ASP; il. dzięki uprzejmości pracowni

Józef Czapski, malarz, krytyk i pisarz, współtwórca paryskiej „Kultury”, swoje bogate archiwum przekazał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie. 20 lat po śmierci artysty jego pamiątki zostaną wyeksponowane w specjalnie zaprojektowanym obiekcie. Trzykondygnacyjny pawilon o powierzchni ponad 600 m2 powstaje w pobliżu Pałacu Czapskich, obecnej siedzibie Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, i kamienicy Łozińskich, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Oprócz funkcji muzealnych zaplanowano w nim kawiarnię i czytelnię oraz niewielką salę konferencyjną, a na dachu taras użytkowy. W budynku zostanie również odtworzony pokój Józefa Czapskiego z domu w Maisons- Laffitte, który przez 50 lat był siedzibą redakcji „Kultury”. Autorką aranżacji wystawy stałej jest Krystyna Zachwatowicz.

Nowe zagospodarowanie uzyska też ogród, połaczony z terenami zielonymi pobliskiej ASP. Realizacja kosztować ma 18 mln zł, a powstaje ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.