Architektura MuratorProjektyPawilon na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Pawilon na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Na terenie Cmentarza Powstańców na warszawskiej Woli stanie izba pamięci projektu Piotra Bujnowskiego, Kaliny Jędrak, Macieja Koczocika, Krzysztofa Makowskiego i Martyny Rowickiej.

Pawilon na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Dach pawilonu będzie wsparty na słupach ukrytych po wewnętrznej stronie. Źródło: materiały prasowe inwestora

Cmentarz Powstańców Warszawy uznawany jest za największą wojenną nekropolię w Europie. Spoczywa tu ponad 100 tys. osób, których szczątki ekshumowano z terenu całego miasta. Projekt założenia w 1946 roku opracowali Romuald Gutt i Alina Scholtz. W maju tego roku stołeczne władze rozstrzygnęły konkurs na koncepcję Izby Pamięci, w której znajdzie się wystawa dokumentująca życie w okupowanej Warszawie oraz historię samego cmentarza. Zwycięska praca zakłada realizację obiektu w formie betonowej, monolitycznej bryły, nad którą unosić się będzie dach wsparty na słupach ukrytych po wewnętrznej stronie. Powierzchnia użytkowa pawilonu wyniesie blisko 600 m². W założeniu autorów budynek ma być zwieńczeniem starań o utrwalenie pamięci i tożsamości poległych mieszkańców Warszawy. Będzie zbudowany z materiałów, które z czasem ulegają przemianie, starzeją się, pamiętają i zapamiętują.

Rozpoczęcie realizacji: po 2017

Tagi:
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.