Architektura Warszawy

Pierwsze liceum w historii Wesołej coraz bliżej realizacji

2023-08-30 13:59

Dobiega końca budowa liceum w Wesołej według konkursowego projektu pracowni Plus3 Architekci. Najmłodsza dzielnica Warszawy zyska obiekt o bardzo klarownej, modułowej formie, która kontrastować będzie z naturalnym krajobrazem sosnowego lasu.

Nazwa obiektu CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie
Adres obiektu ul. Słowackiego/Narutowicza
Autorzy plus3-architekci, architekci Katarzyna Głażewska, Grażyna Woźniak-Głażewska, Jadwiga Trzeciakowska
Zespół projektowy architekci Magdalena Mularzuk, Mateusz Dąbek, student architektury Bolesław Rybałtowski
Inwestor Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy
Wykonawca REMBUD
Powierzchnia terenu 15 000 m²
Powierzchnia użytkowa 5275 m²
Kubatura 21 800 m³
Projekt 2019
Realizacja 2023
Koszt inwestycji 34 427 700 PLN

Spis treści

  1. Nowe liceum w Wesołej
  2. Liceum w Wesołej według Plus3 Architekci
  3. Kiedy liceum w Wesołej?

Nowe liceum w Wesołej

Wesoła była dotąd jedyną dzielnicą Warszawy bez własnego liceum. Nowa placówka została powołana w 2019 roku. Na razie mieści się w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Klimatycznej, ale docelowo zyska zupełnie nową siedzibę, której projekt wyłoniono w konkursie architektonicznym rozstrzygniętym przez władze dzielnicy pod koniec 2019 roku. Obiekt przewidziano na 1,5-hektarowej działce w obrębie ulic Narutowicza i Słowackiego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, miał mieć nie więcej niż dwie kondygnacje i nie więcej niż 12 metrów wysokości, przy czym powierzchnia biologicznie czynna musiała wynieść przynajmniej 50%, a wartość intensywności zabudowy – maksymalnie 0,3. 

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie 16 oddziałowego liceum dla ok. 520 dzieci. W środku należało rozplanować m.in. 13 sal lekcyjnych o powierzchni ok. 65 m² każda, bibliotekę z czytelnią o powierzchni ok. 80 m², podobnej wielkości stołówkę i kuchnię, aulę na 150-200 osób oraz salę sportową z zapleczem o powierzchni ok. 650 m². W jury pod przewodnictwem architektki Małgorzaty Nowaczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy zasiedli głównie przedstawiciele urzędu dzielnicy i władz miasta: Aleksandra Paradowska, Andrzej Pylak, Anna Dąbrowska, Dorota Łapkiewicz, Lidia Pędrak i Jan Świderek. Do konkursu zakwalifikowano 9 uczestników, wpłynęło 6 prac. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi Plus3 Architekci, drugie SSC Architekci z Bolechowic, a trzecie pracowni Architekt Radosław Guzowski.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci

i

Autor: Archiwum Architektury

Liceum w Wesołej według Plus3 Architekci

Jak tłumaczą autorzy zwycięskiej pracy z Plus3 Architekci, współczesna szkoła, mimo zmian kulturowych i cywilizacyjnych, to nadal po prostu klasy, które powinny być dobrze oświetlone, czyli prawidłowo usytuowane względem stron świata. Wszystkie pomieszczenia do nauki mają więc orientację wschodnią lub zachodnią. Wyjątek stanowią klasy informatyczne, które zlokalizowano od północy. Zasada ta zdefiniowała formę budynku. Klasy zaprojektowano na potrójnym lub podwójnym module 3,1 x 7,8 m w osiach. Wymiar na tyle uniwersalny, że w osi północ-południe oparto na nim cały zespół, a wszystkie funkcje wpisano w tę klarowną siatkę konstrukcyjną – wyjaśniają Plus3 Architekci.

Dodają, że owa modułowość klas nie tylko ułatwi realizację, ale też ewentualne przebudowy i adaptacje w przyszłości, na przykład z dwóch klas na trzech modułach można będzie w szybki i prosty sposób zrobić trzy klasy mniejsze. Decyzja ta znalazła również odzwierciedlenie w przyjętych rozwiązaniach architektonicznych. Na elewacjach, w pięciu typach podziałów szklenia i części nieprzeziernych o wymiarach 250 x 250 cm, oraz we wnętrzach, gdzie zaproponowano funkcjonalne wnęki, również w formie kwadratu 250 x 250 cm, w które wkomponowano siedziska, szafki czy moduły do pracy z laptopem.

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci

i

Autor: Archiwum Architektury

Kiedy liceum w Wesołej?

Cały zespół będzie się składać z dwóch skrzydeł: szkolnego, z niewielkim dziedzińcem pośrodku, oraz sportowego, między którymi znajdzie się częściowo przeszklony łącznik z podcieniem. To miejski portyk – niezastąpiona przestrzeń w budynkach edukacyjnych i publicznych. Tu można poczekać na kolegów, nie wstępując jeszcze w szkolne mury – tłumaczą autorzy. Inwestycja rozpoczęła się w 2022 roku, a zakończyć ma pod koniec tego roku. Pierwszy dzwonek zabrzmi tu prawdopodobnie po feriach zimowych w 2024 roku. Wykonawcą robót jest firma REMBUD. Całkowity koszt realizacji to blisko 34,5 mln zł. 

Liceum w Wesołej projektu plus3-architekci

i

Autor: Archiwum Architektury