Architektura MuratorProjektyNowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku

Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.

Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa, jedna z nowych inwestycji we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa

(Stare) nowe inwestycje: pawilon Polski na EXPO 2020

Listę nowych inwestycji bezapelacyjnie otwiera pawilon Polski na EXPO w Dubaju. Wystawa, która miała rozpocząć się 20 października 2020 roku została przesunięta o rok z uwagi na pandemię koranawirusa. Koncepcję obiektu wyłoniono w konkursie z 2018 roku, który Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała we współpracy z SARP. Uczestnicy mieli przedstawić projekt pawilonu i scenariusza ekspozycji, z uwzględnieniem wybranych podtematów zaproponowanych przez organizatorów EXPO: szanse, zrównoważony rozwój i mobilność. Autorzy zwycięskiej pracy z biura WXCA w niekonwencjonalny sposób odnieśli się do hasła mobilności, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków.

Zdaniem architektów ukazanie Polski jako naturalnego siedliska ptaków migrujących będzie stanowić okazję do rozwinięcia wielowątkowej opowieści o pięknie rodzimej natury, wymianie międzynarodowej, mobilności, eksporcie idei i myśli technologicznej. Jury doceniło czytelną, łatwo zapamiętywalną formę obiektu oraz jego nowoczesną architekturą, która w połączeniu z wykorzystaniem tradycyjnego materiału, jakim jest drewno, ukaże Polskę jako ceniącą wartości, a jednocześnie otwartą na wyzwania przyszłości. Powierzchnia budynku wyniesie 2 tys. m².

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Częścią bryły pawilonu będzie instalacja kinetyczna wyobrażająca stado ptaków w locie. Planowana inwestycja ma być też bezpieczna dla odwiedzających. Organizatorzy stawiają na najbardziej innowacyjne sposoby walki z rozprzestrzenianiem się pandemii, w tym wykorzystanie urządzeń typu wearable technology czy nowe podejście do sposobu kolejkowania
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Rekomendowane przez organizatorów tematy przewodnie ekspozycji – zrównoważony rozwój i mobilność – Polska rozszerza w trzech wątkach tematycznych: technologia, współpraca międzynarodowa i natura. Hasło polskiego pawilonu brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature”
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Ze względu na pandemię COVID-19 EXPO 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 a 31 marca 2022 roku. Planowana inwestycja ma pokazać Polskę jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Planowana inwestycja będzie zlokalizowana w części poświęconej podtematowi Mobilność

Długo planowane inwestycje: plac Pięciu Rogów w Warszawie

Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku zakończy się realizacja kolejnego projektu WXCA. Rada m.st. Warszawy przyznała wreszcie środki na zagospodarowanie tzw. placu Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej w samym centrum Warszawy. O przywróceniu pieszym tego miejsca zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji przeprowadzonych kilka lat temu. Ich wyniki posłużyły do sformułowania założeń konkursu na koncepcję nowego zagospodarowania przestrzeni, który ogłoszono w czerwcu 2016 roku. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, wskazanie rejonów funkcjonowania ogródków gastronomicznych i rozwiązań, które uspokoiłyby ruch samochodowy. Zwyciężył Kacper Ludwiczak, jednak władzom stolicy nie udało się porozumieć z architektem, więc ogłosiły przetarg na przekształcenie koncepcji w projekt budowlany, w którym wygrała pracownia WXCA.

Według nowego opracowania plac ma zostać całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego – przejazd przez niego będzie dostępny tylko dla autobusów i rowerzystów. Nowa przestrzeń ma być zorientowana przede wszystkim na pieszych: znikną miejsca postojowe, a między ulicami pojawi się wysoka zieleń i elementy małej architektury. W ramach nowej inwestycji posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny.

Nowe realizacje 2020: 10 inwestycji, które mają być oddane do użytku w 2020 roku
Nowe realizacje 2020: 10 inwestycji, które mają być oddane do użytku w 2020 roku
Nowe realizacje 2020: 10 inwestycji, które mają być oddane do użytku w 2020 roku
Nowe realizacje 2020: 10 inwestycji, które mają być oddane do użytku w 2020 roku

Nowe inwestycje 2021: osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu

Osiedle Aleja Dębowa to nowa inwestycja powstająca na blisko hektarowej działce u zbiegu ulic Ślężnej i alei Dębowej we Wrocławiu, w sąsiedztwie parków Południowego i Skowroniego. W ramach założenia przewidziano siedem obiektów: cztery bloki z 30 mieszkaniami o powierzchni od 27 do 76 m² i trzy szeregowce, w których znajdzie się w sumie 11 trzypoziomowych segmentów o powierzchni od 143 do 197 m². Pod całym założeniem zaplanowano podziemny parking, a na każdym budynku – panele fotowoltaiczne.

Inwestorem osiedla jest firma Nacarat Polska, a za jego projekt odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. Trzykondygnacyjne szeregowce usytuowano w głębi działki, bliżej alei Dębowej 19. Do każdego segmentu przynależeć będzie prywatny ogród o powierzchni od 54 do 109 m². Te po zewnętrznych stronach budynków będą miały loggie na trzeciej kondygnacji, a pod każdym z nich, poza miejscem postojowym dla samochodu, znajdą się dodatkowe przestrzenie użytkowe o powierzchni dochodzącej do 64 m². W budynkach wielorodzinnych, zlokalizowanych pod adresem aleja Dębowa 17, powstaną zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Przy wszystkich lokalach przewidziano tarasy od wewnętrznej strony działki, przy czym część z tych położonych najwyżej będzie miała dostęp do niewielkich ogrodów na dachu.

Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu
Osiedle Aleja Dębowa 17-19 we Wrocławiu

Nowe inwestycje mieszkaniowe: osiedle Jaśminowy Mokotów

Kolejną wyczekiwaną nową inwestycją mieszkaniową 2021 roku jest trzeci etap osiedla Jaśminowy Mokotów w okolicy Skarpy Warszawskiej. Sześć nowych, dwupiętrowych apartamentowców zaprojektowała tam pracownia BBGK Architekci. Dotychczas na ośmiohektarowej działce zrealizowano 12 dwupiętrowych budynków z blisko 200 mieszkaniami o zróżnicowanym metrażu, od lokali o powierzchni 27 m², do sześciopokojowych apartamentów mierzących 117 m². Przy czym powierzchnia biologicznie czynna stanowi 60% całego terenu, a 8,5 tys. m² przeznaczono na ogólnodostępny park ze sztucznym jeziorem. Za projekt tej części inwestycji odpowiada polski oddział brytyjskiej pracowni Rolfe Judd. Nowy zespół, autorstwa BBGK Architekci, zaoferuje 93 mieszkania o powierzchni od 23 do 116 m² i wysokości 2,8 m. Obiekty, utrzymane w podobnej do poprzednich stylistyce, będą mieć tynkowane elewacje, duże panoramiczne okna i drewnianą stolarkę. Za realizację inwestycji odpowiada firma Skanska

Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci
Osiedle Jaśminowy Mokotów w Warszawie, etap IV, proj. BBGK Architekci
Jaśminowy Mokotów projektu BBGK Architekci
Osiedle Jaśminowy Mokotów w Warszawie, etap IV, proj. BBGK Architekci

Planowane inwestycje 2021: W Apartments w Warszawie

Do nowych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie należy też zespół W Apartments projektu pracownia WWAA. Obiekt powstaje przy ul. Siedmiogrodzkiej, w miejscu wyburzonego niedawno trzykondygnacyjnego pawilonu z 1953 roku. Obiekt, będący ostatnim reliktem dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka, mieścił m.in. stołówkę z bufetem, biura oraz magazyn odzieżowy. Nowy kompleks będzie się składał z dwóch brył: 16- i 6-kondygnacyjnej. W łączniku między nimi znajdzie się częściowo zadaszone patio z drzewami, których korony będą „przebijać się” przez strop. Oba budynki zaoferują łącznie 210 apartamentów o powierzchni od 30 m² do 212 m². Wszystkie będą miały balkon lub loggię, a te na ostatniej kondygnacji – przestronne tarasy. W ramach inwestycji powstanie także 8 lokali usługowych. Łączna powierzchnia użytkowa zespołu wyniesie ok. 13 855 m². Jak informuje biuro prasowe dewelopera, firmy Marvipol Development, w pierwszym miesiącu od uruchomienia sprzedaży kupionych zostało 30% apartamentów. Ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się tu od 570 tys. zł.

Zespół mieszkalny W Apartments w Warszawie
Zespół mieszkalny W Apartments w Warszawie
Zespół mieszkalny W Apartments w Warszawie
Zespół mieszkalny W Apartments w Warszawie

Przebudowa Planetarium Śląskiego: nowa inwestycja w sercu aglomeracji

Budowę Planetarium Śląskiego według projektu Zbigniewa Solawy ukończono w 1955 roku. Wpisany do rejestru zabytków obiekt jest jedną z ikon śląskiej architektury. Głównym założeniem konkursu na jego modernizację, zorganizowanym przez katowicki SARP w imieniu władz województwa, było więc zachowanie charakterystycznej bryły budowli, a jednocześnie rozszerzenie programu funkcjonalno-użytkowego o przestrzeń dla prowadzenia działalności edukacyjnej w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii. Pierwsze miejsce zdobyła poznańska pracownia Consultor. Projekt wpisuje się harmonijnie zarówno w otoczenie Parku Śląskiego, jak i w obszar istniejących, historycznych kubatur planetarium. Autorzy proponują nową, niedominującą wartość przestrzenną świetnie wkomponowaną w krajobraz parku. Nowe funkcje lokalizują czytelnie i optymalnie, z szacunkiem odnosząc się do zastanego dziedzictwa – uzasadniali jurorzy. Jedna z istotnych zmian czeka strefę wejściową, zaprojektowaną w formie przeszklonego pawilonu. Budynek ten dostępny z poziomu terenu, otwarty na park, stanowi dla bryły planetarium rodzaj świetlnego cokołu – tłumaczą architekci. Po rozbudowie planetarium zwiększy powierzchnię o ponad 2,5 tys. m² i powstanie w nim Śląski Park Nauki. Zakończenie tej nowej inwestycji planowane jest na sierpień 2021 roku.

Przebudowa planetarium w Chorzowie
Kopuła planetarium, obserwatorium oraz nowo projektowana wieża widokowa zostaną wykończone tym samym materiałem – stalą nierdzewną; il. serwis prasowy
Przebudowa planetarium w Chorzowie
Nową strefę wejściową zaprojektowano w formie otwartego na park pawilonu; il. serwis prasowy

Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie: kolejna (stara) nowa inwestycja

Szczeciński amfiteatr, z charakterystycznym łukiem parabolicznym o blisko 30-metrowej wysokości, jest jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Zrealizowany w latach 70. według projektu Zbigniewa Abrahamowicza na skraju zabytkowego parku Kasprowicza, stanowi też jedną z ważniejszych atrakcji miasta. Jednak z uwagi na pogłębiający się problem silnego zawilgocenia ścian w pomieszczeniach podscenia, wynikający przede wszystkim z niedopracowania szczegółów obecnego dachu, postanowiono obiekt zmodernizować. Konkurs architektoniczny na zlecenie Gminy Miasta Szczecin w 2015 roku zorganizował lokalny oddział SARP. Uczestnicy mieli opracować projekt nowego zadaszenia, przebudowy widowni i sceny oraz zagospodarowania terenu. Wygrała londyńska pracownia Flanagan Lawrence. Architekci zaproponowali konstrukcję dachu niezależną od istniejącego żelbetowego łuku. Oparli ją na krzywoliniowej kratownicy biegnącej wzdłuż jego krawędzi i pełniącej jednocześnie rolę ramy dla konstrukcji kablowej. Na niej rozpięto również membranę w formie poduszek pneumatycznych oraz zamocowano panele akustyczne.

Amfiteatr w Szczecinie
Tył sceny obudowano krzywoliniowyi, przeźroczystymi ekranami akustycznymi, otwierając widok na jezioro rusałka, które stanowić będzie tło dla występów. Il. materiały prasowe
Amfiteatr w Szczecinie
Pomost techniczny wsparto na dwóch biegnących równolegle do sceny kratownicach. Il. materiały prasowe
Amfiteatr w Szczecinie
Il. materiały prasowe
Amfiteatr w Szczecinie
Scena. Il. materiały prasowe

Pierwsza Dzielnica: nowa inwestycja mieszkaniowa w sąsiedztwie Strefy Kultury

Plany zabudowy pięciohektarowej działki położonej na północ od Muzeum Śląskiego budziły początkowo w Katowicach duże kontrowersje. Teren między ulicą Góreckiego i Nadgórników należy do firmy TDJ Estate, która na przełomie 2016 i 2017 roku otrzymała warunki zabudowy dla pierwszego etapu swojego przedsięwzięcia. W ramach inwestycji przewidziano budowę trzech obiektów o wysokości 12 kondygnacji połączonych usługowym parterem i dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Projekt zespołu opracowało biuro medusa group. To projekt w ważnym dla nas i dla Katowic miejscu. Składają się na niego budynki mieszkaniowe, których cechą naczelną są przeszklone elewacje o kubistycznej estetyce. Największą wartością tego projektu jest jego zatopienie w przestrzeni parkowej. Nie chcę na siłę szukać odniesień do dużych miast na świecie, w których centralnie zlokalizowany park stanowi wartość dla mieszkańców. Warto jednak podkreślić, że funkcja mieszkaniowa w tym miejscu pozwoli uniknąć tworzenia się monokultury centrum Katowic – mówi Przemo Łukasik. Od czerwca 2020 roku na wieżach montowana jest elewacja ze spieków kwarcowych. Równocześnie trwają przygotowania do montażu zewnętrznej warstwy elewacji, tj. szklanej zabudowy w systemie Lumon 6 W budynkach znajdzie się 265 mieszkań o powierzchni od 28 do 231 m².

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Pierwsza Dzielnica powstaje w sąsiedztwie Strefy Kultury. Nowa inwestycja oferować będzie zabudowę otwartą. Architekci zaproponowali przekątną linię prowadzącą między budynkami, która jest odwzorowaniem dawnego traktu pieszego, choć nie  w dokładnym śladzie
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Chcieliśmyskrócić dystans do katowickiej Strefy Kultury,do rynku, Dworca Głównego, ale także dowielu pomniejszych punktów istotnych namapie Katowic - mówi o nowej inwestycji Przemo Łukasik
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Jak tłumaczy współautor planowanej inwestycji Przemo Łukasik, wysokie, ale punktowe budynki umożliwiają zachowanie dużych przestrzeni otwartych, które eksponują piękne widoki. Zapewniają też prawidłowe nasłonecznienie, przewietrzanie i filtrowanie przestrzeni

Galeria sztuki PLATO Ostrava: nowa inwestycja w sercu Ostrawy

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku zostanie oddana do użytku galeria PLATO Ostrava według projektu pracowni KWK Promes Robert Konieczny. W zorganizowanym przez władze Ostrawy zamkniętym konkursie na adaptację zabytkowej rzeźni polska pracownia zajęła dopiero trzecie miejsce, ale w wyniku późniejszych negocjacji ostatecznie to ona podpisała kontrakt. Jak tłumaczy Robert Konieczny, w koncepcji została rozwinięta myśl, która przyświecała jego zespołowi przy projektowaniu przebudowy Bunkra Sztuki w Krakowie. Wtedy architekci zaproponowali otwierany dach nad podziemną częścią obiektu, w Czechach ruchome będą fragmenty ścian.

W masywnych, ceglanych murach wybito kiedyś wielkogabarytowe otwory. Zamiast wypełniać je cegłą i odtwarzać dawne detale, postanowiliśmy te dziury zachować i otworzyć sale wystawowe na miasto – wyjaśnia architekt. Puste miejsca w PLATO Ostrava zamykane będą masywnymi, obracanymi ścianami z betonu. Z tego samego materiału odtworzone zostanie nieistniejące dziś zwieńczenie wieży historycznego budynku, nowa kubatura na jego dziedzińcu oraz nawierzchnia placu, która na styku z sąsiednimi obiektami ma się zaginać i piąć do góry, przesłaniając je i tworząc tło dla różnego rodzaju wydarzeń. Na sale wystawowe zaadaptowany zostanie cały parter. Możliwość tymczasowego otwarcia ścian sprawi, że przestrzenie te będą też okazjonalnie dostępne z zewnątrz. Powierzchnia całkowita wyniesie 4,3 tys. m².

PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny
Beton architektoniczny zostanie wykorzystany do odbudowy wieńczącej zabudowania wieży, jak i do nawierzchni otaczającej galerię PLATO Ostrava, dzięki czemu powstanie jednolite tło dla artystycznych działań
PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny
Projekt PLATO Ostrava pomysłowo wykorzystuje istniejącą bryłę dawnej rzeźni, aby otworzyć sztukę na miasto.
PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny
Znajdujące się w masywnych, ceglanych ścianach nieregularne otwory zostaną wykorzystane do połączenia galerii PLATO Ostrava z przestrzenią miasta

Centrum wielofunkcyjne Implant Warsaw: nowa tymczasowa inwestycja w centrum Warszawy

Trzypoziomowy obiekt złożony ze 168 kontenerów stanąć miał na na rogu Chmielnej i Żelaznej już w 2018 roku. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia z ratuszem zrealizowany zostanie dopiero w 2021 roku. W środku przewidziano trzy strefy: gastronomiczną, handlową i eventową, a także wiele rozwiązań proekologicznych jak panele fotowoltaiczne, pompy powietrzne czy zbiornik retencyjny wykorzystujący częściowo zasady aquaponiki, czyli hodowli ryb połączonej z uprawą warzyw. W przypadku Implantu warunkiem uzyskania akceptacji zarówno architekta miasta, jak i urzędu dzielnicy było stworzenie wielofunkcyjnego miejsca o cechach inkluzywnego kwartału, do którego będą mieli dostęp nie tylko klienci restauracji i sklepów, ale i mieszkańcy okolicznych kamienic. Ze względu na stosunkowo duże odległości dzielące tę lokalizację od najbliższego parku czy skweru, wnętrze kwartału ma stać się „zielonym sercem” tej części miasta. Założenie nie ma mieć cech „niskopiennego” lokalnego bazarku, ale swoją wysokością nawiązywać do zabudowy północnej pierzei ulicy Chmielnej. Dlatego też zdecydowaliśmy o zastosowaniu trzech poziomów kontenerów, gdzie parter będzie otwarty do wnętrza kwartału, a antresole i połączone z obiegającą zespół galerią sklepy znajdą się na poziomie +1. Po ustawieniu na nich dodatkowych dwóch warstw ażurowych attyk stanowiących przestrzenne trejaże dla pnączy, obiekt uzyska analogiczną wobec ulicy Chmielnej wysokość – pisał o realizacji na łamach „A-m” główny autor obiektu architekt Jakub Szczęsny.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Widok od strony dziedzińca. Implant to wielofukcyjna nowa inwestycja podzielona na trzy strefy: gastronomiczną, handlową i eventową
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Implant, tymczasowa inwestycja planowana przy skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i Żelaznej w Warszawie
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Jedną z nowych inwestycji w 2021 roku będzie centrum Implant Warsaw; proj. Jakub Szczęsny

Tagi:
Autor: Piotr Prus
„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.