Architektura MuratorProjektyPoznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego

Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego

W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego
Przebudowa Starej Papierni w Poznaniu na centrum cyfrowe UAP, proj. Demiurg
Prototypownia Uniwersytetu Artystycznego w PoznaniuPoznań, ul. Szyperska 8
AutorzyDemiurg
InwestorUniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Powierzchnia użytkowa3674.0 m²
Kubatura14125.0 m³
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji46 000 000 PLN

Stara Papiernia w Poznaniu obejmuje zespół trzech historycznych obiektów przy ul. Szyperskiej na Garbarach. Przed wojną mieściła się tam Fabryka Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. Jesienią 2021 roku Uniwersytet Artystyczny odkupił budynek główny wraz z z przylegającym do niego zabytkowym dworkiem od władz miasta z zamiarem urządzenia tam nowego centrum cyfrowego. Środki na realizację udało się uczelni pozyskać m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (blisko 23 mln zł), z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (8,5 mln zł). Cała inwestycja pochłonie ponad 46 milionów złotych.

W lutym 2022 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę Starej Papierni w formule zaprojektuj i wybuduj. Wygrała go poznańska firma Demiurg. Program funkcjonalno-użytkowy opracował architekt Mikołaj Stępień. Zgodnie z założeniem, w obiekcie znajdzie się uczelniane centrum cyfrowe. Studenci i pracownicy UAP będą mogli realizować tam swoje projekty badawcze, w tym prototypy mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. W budynku przewidziano też laboratoria i prototypownie obróbki metalu i drewna, pracownie tapicerskie, laboratoria analiz wirtualnych i studia fotograficzne.

Jak zapowiada profesor Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w odnowionej Starej Papierni prowadzone będą różnego rodzaju programy naukowo-badawcze, również we współpracy z firmami i zakładami przemysłowymi. Ponadto obiekt mógłby realizować inne funkcje, na przykład być laboratorium Wydziału Malarstwa i Rysunku, Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych czy zapleczem dla pracowni projektowych, mebla, designu, ubioru i scenografii. Chcemy także, aby w tej przestrzeni odbywały się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które będą dostępne dla każdego poznaniaka i nie tylko – mówi  Hora.

Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego
Przebudowa Starej Papierni w Poznaniu na centrum cyfrowe UAP, proj. Demiurg

Stara Papiernia w Poznaniu odNowa

Architekci zaproponowali zupełnie nową strukturę budynku Starej Papierni, rozbudowując i nadbudowując obiekt o jedną kondygnację. Praca nad dokumentacją projektową stanowiła spore wyzwanie z uwagi na ważny w skali regionu, historyczny aspekt inwestycji. Każdy etap opracowania projektowego był konsultowany  zarówno z zamawiającym, jak i miejskim konserwatorem zabytków. W poszanowaniu dla zabytkowych elementów budynku, część z nich zostanie odrestaurowana, a część odtworzona na wzór oryginału – tłumaczy architekt Wojciech Błażejczak z pracowni Demiurg. Powierzchnia użytkowa obiektu przed przebudową to 2300 m², po przebudowie wyniesie ponad 3600 m².

Nowo powstałe części zostaną wykończone płytami włókno-cementowymi w rudym odcieniu, nawiązującym do ceglanych elewacji zabytkowego budynku. Wyrózniać je będą także sporych rozmiarów przeszklone fasady. Prace projektowe zostały zakończone, a obecnie Demiurg kończy rozbiórki budynków nr 2 i 3. Wydana została również decyzja pozwolenia na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku głównego. Po tym, jak pozwolenie będzie prawomocne firma zacznie prace przygotowawcze oraz podbijanie fundamentów w formie jet grouting – informuje Zuzanna Trybuchowicz, kierowniczka robót z firmy Demiurg. Według wstępnych szacunków realizacja prototypowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Paweł Sowa, radny Poznania i dyplomowany przewodnik po mieście, o Starej Papierni

Gdzie znajduje się Stara Papiernia w Poznaniu

 

Polska Stacja Antarktyczna: rusza budowa Arctowskiego! Rozpoczęła się realizacja nowej stacji antarktycznej w archipelagu Szetlandów Południowych. Obecnie koncepcję budynku głównego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates przekłada na projekt architektoniczno-budowlany i wykonawczy konsorcjum biur DEMIURG i Home of Houses. Wysyłka pierwszych elementów konstrukcyjnych bazy Arctowski planowana jest jeszcze w tym roku.
Przebudowa siedziby Urzędu Miasta Józefowa według Demiurg Project Poznańska pracownia Demiurg Project przygotowała koncepcję rozbudowy Urzędu Miasta Józefowa. Autorzy zaproponowali współczesne detale inspirowane tak zwanym świdermajerem, charakterystycznym dla architektury tej okolicy.
Tagi:
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.