Architektura MuratorProjektyPracownia Przewrotu Kopernikańskiego: rusza nowa inwestycja Centrum Nauki Kopernik na Powiślu

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: rusza nowa inwestycja Centrum Nauki Kopernik na Powiślu

Startuje budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Energooszczędny budynek o innowacyjnej fasadzie z nadmuchiwanych membran ma być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
Widok Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego od strony ul. Wybrzeże Kościuszkowskie

O czym piszemy w artykule:

1. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: kopernikański przewrót na Powiślu

2. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego według Heinle Wische und Parners

3. Nadmuchiwana elewacja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

4. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w technologii BIM

5. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: budowa

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: kopernikański przewrót na Powiślu

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie ośrodkiem badawczo-rozwojowym, poświęconym prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad procesami uczenia się (tzw. learning studies). Znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, z którym będzie połączona łącznikiem. W budynku przewidziano m.in. warsztat programistyczny i mechatroniczny, gabinety indywidualnej pracy naukowców, sale seminaryjne udostępniane partnerom zewnętrznym, centrum coworkingowe oraz specjalna przestrzeń FabLab, której eksperymentalny program został przygotowany we współpracy z Transformative Learning Technologies Lab Uniwersytetu Stanforda. Fablab to pracownia wyposasażona w narzędzia tradycyjne (młotki, śrubokręty) i nowoczesne (drukarki 3D, wycinarki laserowe). Podczas zajęć uczestnicy definiują problemy i poszukują sposobów ich rozwiązania, m.in. tworząc i testując prototypy. Pedagogika Fablabów wywodzi się z przekonania, że dzieci najlepiej uczą się, budując konkretne przedmioty i dzieląc się z innymi nabytą wiedzą oraz umiejętnościami – czytamy w programie. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie prowadzona przez konsorcjum, w którego skład wejdą Centrum Nauki Kopernik oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego według Heinle Wische und Parners

Projekt Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2017 roku. Zwycięska koncepcja pracowni Heinle Wische und Parners Architekci z Wrocławia przewiduje wzniesienie budynku na planie kwadratu w południowo-wschodniej części działki, na terenie obecnego parkingu. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego kontynuować będzie linię zabudowy od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego, a wysokością dostosuje się do gmachu głównego Centrum Nauki Kopernik. Prostą, zwartą bryłę nowego budynku pokryje elewacja z wypełnionych powietrzem poduszek ETFE. W dolnej partii zaprojektowano przeszklenie, dzięki któremu obiekt będzie się otwierać na Wisłę i Wybrzeże Kościuszkowskie, a w narożnikach od strony północnej i południowej – charakterystyczne podcienia. Powierzchnia użytkowa gmachu wyniesie 4400 m².

Autorom pracy przyznano pierwszą nagrodę za właściwe odniesienie się do budynku w zakresie kontynuacji linii zabudowy, prawidłowe uzupełnienie tkanki urbanistycznej w obszarze opracowania konkursowego oraz prawidłowe wytworzenie pierzei ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Wykreowano prostą i elegancką w formie bryłę budynku z ukształtowanymi w niej podcieniami w narożnikach od strony północnej i południowej. Autorzy pracy zaproponowali odniesienie się do relacji pomiędzy istniejącym budynkiem Centrum Nauki Kopernik a projektowanym budynkiem Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, polegające na poszukiwaniu indywidualnych środków wyrazu wynikających z planowanych w obiekcie przyszłych działań i jego funkcji - mówił podczas ogłoszenia wyników Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
Zielony dach Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego ma służyć za miejsce relaksu, ale znajdą się na nim także instalacje umożliwiające generowanie energii i wykorzystujące wodę deszczową

Nadmuchiwana elewacja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

„Nadmuchiwana” fasada Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to jedno z pierszych tego typu rozwiązań w Polsce: przeszklona elewacja zostanie otoczona warstwą „poduszek”. Specjalny system będzie je wypełnianiał powietrzem na bieżąco, jeżeli wewnątrz spadnie ciśnienie. Podwójna warstwa membran ETFE, zszytych brytami, będzie miała walory izolacyjne i akustyczne; materiał jest na tyle przejrzysty, aby zachować wizualny kontakt z otoczeniem. Innowacyjny system został wcześniej zastosowany m.in. w budynku politechniki w Pradze oraz siedzibie firmy Unilever w Hamburgu.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w technologii BIM

Budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie też korzystał z wielu energooszczędnych rozwiązań - na dachu znajdzie się farma fotowoltaiczna, ogród oraz kolektor wody deszczowej, natomiast oświetlenie wnętrza będzie się dynamicznie dostosowywać do nasłonecznienia. Przejrzystość fasady i wewnętrzne przeszklenia mają bowiem w architektoniczny sposób wyrazić ideę interdyscyplinarności. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w całości realizowana będzie w technologii BIM (Building Information Modeling), która polega na modelowaniu budynku w widoku 3D i umożliwia bieżącą współpracę między architektem, wykonawcą i inwestorem na każdym etapie wykonywania projektu. Korzyścią ma być nie tylko uniknięcie kolizji na etapie projektu i konstrukcji, ale także oszczędności na etapie użytkowania budynku.

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik powstało w 2011 roku według projektu RAR2 Laboratorium Architektury. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie w południowo-wschodniej części działki, na terenie obecnego parkingu, i będzie spięta z gmachem za pomocą zawieszonego łącznika

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego: budowa

Przetarg na budowę Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego wygrała firma Unibep z Bielska Podlaskiego. 30 czerwca 2020 roku zawarła umowę z Centrum Nauki Kopernik, zobowiązując się do przeprowadzenia prac w ciągu 20 miesięcy. Biuro Techniczne Unibep wykonało już niezbędne modele BIM. Łączny koszt realizacji inwestycji wynosi około 65 mln zł (brutto). 25 sierpnia odbyło się uroczyste osadzenie pierwszego filaru, które zainicjowało budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Realizacja współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Tagi:
Jak zaprojektować system wentylacyjny w środowisku Autodesk Revit? Bezpłatne szkolenie BIM dla architektów Jakie błędy najczęściej popełniają projektanci wentylacji? Jak stworzyć wysokiej jakości system wentylacyjny i wygenerować szczegółowe zestawienia z modelu? I na czym tak naprawdę polega modelowanie parametryczne? Centrum Szkoleniowe Siniat i Promat zaprasza na bezpłatne warsztaty on-line.
Bezpłatne szkolenie BIM dla architektów Centrum Szkoleniowe Siniat i Promat zaprasza na bezpłatne warsztaty on-line poświęcone wykorzystywaniu rozwiązań technologii BIM w praktyce architektonicznej. Podczas warsztatów nauczysz się m.in. praktycznego modelowania parametrycznego i dowiesz, jak unikać błędów dzięki koordynacji geometrii 3D. Liczba miejsc ograniczona!
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Metodyka BIM: krok po kroku Na polskim rynku BIM dzieje się coraz więcej. William Gibson – autor znanej powieści „Neuromancer”– napisał: Przyszłość już nadeszła, jedynie nie jest jeszcze równomiernie porozkładana. Na razie nie przypomina to jeszcze gorączki złota (czy raczej gold rush, bo działania odnoszą się głównie do standardów angloamerykańskich), tym bardziej jednak należy zadbać o zachowanie pewnych reguł, z którymi technologia BIM jest nierozłącznie związana.
Vectorworks 2020 – najnowsza odsłona oprogramowania BIM i CAD. Jakie ma zalety Vectorworks 2020? 10 września swoją premierę miała najnowsza wersja oprogramowania BIM: Vectorworks 2020. Tłumaczymy, o jakie funkcje została wzbogacona i czym różni się od poprzedniej. Zalety Vectorworks 2020.
Nowe oblicze BIM 2019 – prelekcje i warsztaty! Lex Ransijn, Agron Derella, Dariusz Kasznia i Roberto Minnucci to tylko niektórzy eksperci technologii BIM, którzy wystąpią podczas listopadowej konferencji Nowe oblicze BIM 2019! „Architektura-murator” jest partnerem medialnym wydarzenia.