Architektura MuratorProjektyPRIX SARP FR dla projektu Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej

PRIX SARP FR dla projektu Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej

Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji przyznało nagrody dla najlepszych prac dyplomowych inżynierskich za 2015 rok. PRIX SARP FR otrzymał Piotr Zbierajewski za projekt Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej.

Młodzieżowe Centrum Muzyki Współczesnej
Wizualizacja, widok z zewnątrz

W konkursie wzięło udział czternaście wybranych projektów dyplomowych z Wydziałów Architektury Politechniki Warszawskiej, Krakowskiej, Gdańskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej. PRIX SARP FR za najciekawszy projekt dyplomowy inżynierski 2015 roku otrzymał Piotr Zbierajewski za projekt Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej. Praca powstała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr arch. Bogusławy Helberger.

Na lokalizację obiektu nieprzypadkowo wybrano teren pomiędzy Wisłostradą a Centrum Nauki Kopernik. Wisła, obecnie nazywana nową dzielnicą Warszawy, stanowi jeden za najbardziej istotnych elementów rozwoju miasta. Mieszkańcy, mimo utrudnionego dostępu do rzeki, coraz chętniej spędzają tam czas. Powraca też idea dalszego chowania Wisłostrady w tunel. Coraz częściej jednak problemem jest pomysł na funkcje towarzyszące bulwarowi wiślanemu – pisze autor projektu.

Na wybór Powiśla wpłynęło także sąsiedztwo innych obiektów pełniących funkcje kulturalne i edukacyjne. W pobliżu znajdują się Biblioteka Uniwersytecka i Wydział Neofilologii UW, a nieco dalej siedziba Uniwersytetu Muzycznego. Za sprawą znajdującej się nieopodal stacji II linii metra miejsce to jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta.

Budynek zajmuje około 1903 m2 z zakładanej na potrzeby projektu działki o powierzchni 11100 m2. Ze względu na brak możliwości obciążenia tunelu Wisłostrady autor pracy zaproponował układ kratownicowy mostowy na palach. Sala koncertowa opiera się na ramach stalowych (dwa słupy oraz kratownica pomiędzy), które są przegubowo połączone z główną konstrukcją obiektu. Ściany zewnętrzne są tylko uzupełnieniem konstrukcji stalowej. Tworzą je bloczki betonowe wraz z ociepleniem płytami poliuretanowymi dając ostatecznie bardzo ciepłe struktury budowlane na poziomie U=0,11 (m2K), które obejmuje 90% ścian zewnętrznych) - wyjaśnia Piotr Zbierajewski.

Wyróżnienia honorowe otrzymały projekty:

- Centrum Kultury na osiedlu Kmity w Rzeszowie, wykonany przez Annę Franczyk pod kierunkiem prof. dr inż. arch. Jacka Gyurkovicha (Politechnika Krakowska)

- Dom sztuki użytkowej w Żyrardowie, wykonany przez Tomasza Włogę pod kierunkiem prof. nzw. dr hab. inż. arch. Magdaleny Staniszkis (Politechnika Warszawska)

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w dniu 27 maja Ambasadzie Polskiej w Paryżu.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie Przemo Łukasik w wykładzie opowiedział o kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem – dawną elektrociepłownią Szombierki. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na Szombierki w najbliższej okolicy i zaapelowanie o ochronę dziedzictwa poprzemysłowego Bytomia.
Nagroda Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 2019 Już 21 marca wernisaż wystawy najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas spotkania wręczona zostanie także Nagroda Dziekana im. Haliny Krzemiński za najlepszy dyplom inżynierski.
Remanenty Sławomira Gzella – wystawa Tylko do 2 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę projektów profesora Sławomira Gzella. Ekspozycja „Remanent. Nostalgia magazynów” przybliża wciąż mało znany dorobek twórczy tego wybitnego badacza, teoretyka, autora wielu prac z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego.
Przedproże kina Iluzjon – wyniki konkursu Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich WA PW. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina Iluzjon, spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną. Pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne.
Duńczycy o mieście 28 listopada 2015 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędą się wykłady przedstawicieli duńskich pracowni architektonicznych Leth&Gori oraz Active City Transformation. Ich tematem przewodnim będzie miasto.