Konkurs na projekt obiektu władze miasta zorganizowały we współpracy z SARP-em. Zwyciężyło biuro ch+.
W budynku przewidziano wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz zielony dach pozwalający na mikroretencję wody
Uczestnicy mieli zaprojektować budynek mieszczący pięć oddziałów przedszkolnych i dwa żłobkowe. Architekci rozdysponowali program w dwóch oddzielonych skrzydłach. Od strony południowo-wschodniej zaproponowali część przedszkolną, od południowo- -zachodniej żłobek z węzłem żywieniowym. Skrzydła połączyli holem wejściowym, który łagodnie przechodzi w salę wielofunkcyjną i jadalnię z wyjściem na taras, a całość otoczyli drewnianą pergolą, która wydziela dwa kameralne patia – jedno dla żłobka, drugie dla przedszkola. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1,3 tys. m2.
Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o nowej realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.
Charakter wnętrz obiektów buduje relacja z połaciami spadzistych dachów, wprowadzone betonowe elementy i odsłonięcie ceglanej konstrukcji. O nowej realizacji pracowni PORT pisze Hubert Trammer.
Zaletą nowo powstałego budynku jest wpisanie w lokalny kontekst i udany dialog elewacji z otoczeniem – o realizacji ANTA Architekci pisze Katarzyna Gucałło.
Gmina Michałowice oraz warszawski oddział SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Jury najwyżej oceniło dwa projekty: pracowni 2pm oraz zespołu Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.
Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy Michałowice.