Architektura MuratorProjektyPrzedszkole w Otwocku

Przedszkole w Otwocku

W podwarszawskim Otwocku powstanie przedszkole projektu xystudio.

Przedszkole w Otwocku
Drewniane elementy elewacji to ukłon w stronę lokalnego stylu określanego jako świdermajer. Il. serwis prasowy

Architekci z xystudio mają na koncie kilkanaście podobnych realizacji w całej Polsce, w tym wielokrotnie nagradzane przedszkole dla pracowników firmy Forte w Ostrowi Mazowieckiej („A-m” 01/16). Najnowszy projekt biura to rozbudowa obiektu z lat 70. przy ul. Kościuszki w zabytkowej części Otwocka, w sąsiedztwie licznych świdermajerów, ale też współczesnych domów z ostatnich 50 lat.

Przedszkole w Otwocku
Il. serwis prasowy

Założeniem autorów było stylistyczne ujednolicenie obiektu ze stojącymi nieopodal historycznymi willami, dlatego zaproponowali drewniane elewacje i żaluzje. W projekcie został zachowany klasyczny, osiowy układ pomieszczeń oraz klatka schodowa z szeroką duszą. Rozbudowie ulec ma jedynie południowo- wschodnia część, gdzie wcześniej znajdował się dwukondygnacyjny ganek. Dodatkowo, w celu udostępnienia obiektu osobom niepełnosprawnym, wysokie schody wejściowe zastąpione zostaną rampą. Powierzchnia użytkowa po rozbudowie wyniesie 574 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2017

Tagi:
Żłobek / Adamów Budynek i otoczenie samorządowego żłobka w Adamowie zaprojektowano ze znajomością percepcji dzieci i troską o ograniczenie zbędnych bodźców. O nowej realizacji xystudio pisze Tomasz Michalak.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Nagroda POLITYKI 2020 dla xystudio Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020 przypadło pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną. O nowej realizacji xystudio piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Dom A Szafka, półka, a nawet mobilny kontener w jednym. Dzięki różnym wypełnieniom może pełnić funkcję zabawki, ale także pojemnego miejsca do przechowywania. Do wyboru różne rozmiary oraz wykończenia. Posiada atesty oraz nie wymaga samodzielnego składania.