Rafflesia House

Ten ekologiczny dom w Malezji został sworzony na potrzeby międzynarodowego konkursu Zero Energy Housing przez Zoka Zola Architecture + Urban Design.

Rafflesia, to największy kwiat na świecie. Rośnie w miejscowych lasach i jest symbolem Malezji, stąd nazwa obiektu. Siedlisko jest zintegrowane z lokalnym ekosystemem. Niezwykła i nowatorska architektura minimalnie ingeruje w środowisko. Projekt jest przykładem zrównoważonego budownictwa.
Budynek został posadowiony na 12 kolumnach. Kształt domu, jego wklęsłości i wypukłości są odpowiedzią na lokalne wiatry, których prędkość zmienia się kilka razy w miesiącu. Pustka powietrzna pomiędzy płaszczyzną dachu a niższymi partiami budynku, powoduje prawidłową cyrkulację powietrza.
Rafflesia House może być klimatyzowany przez siedem niezależnych stref. Cała energia potrzebna do życia w tym domu zostaje dostarczana przez fotowoltaiczne panele, które stanowią 92% powierzchni dachu. Ta ilość płytek ogniwa słonecznego, utrzymuje stałą temperaturę w pomieszceniu - 23.8°C i 60% wilgotności powietrza.

Architekci: Zoka Zola Architektura + Urban Design
Inwestor: YTL
Konstrukcja: IBC
Powierzchnia całkowita: 150-180 m2
Powierzchnia użytkowa: 145 m2
Realizacja: 2008
Budżet: 250 000 $

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy budynku urzędu miasta w Kołobrzegu W 2015 roku w Kołobrzegu zrealizowana ma być rozbudowa urzędu miasta. Zwycięski projekt konkursowy przygotowało biuro 22 architekci z Warszawy.
Identyfikacja miejsca Zwycięski konkursowy projekt Michała Gdaka, studenta ASP, to rzeźba symbolizująca mapę Wrocławia. Już w maju instalacja stanie na Placu gen. Józefa Bema.
Rynek Wodny Konkursowy projekt zagospodarowania Rynku Wodnego w Zamościu. (Autor: grupa projektowa +48arch )