Architektura MuratorProjektyRewitalizacja Pola Mokotowskiego

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego

Jeden z największych parków w Warszawie zostanie zmodernizowany według koncepcji biura WXCA.

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego
Widok od strony Ronda Jazdy Polskiej, gdzie rozpoczyna się główna promenada

Pole Mokotowskie to blisko 70-hektarowy park między Trasą Łazienkowską, ul. Żwirki i Wigury, Waryńskiego i Batorego. Z uwagi na planowane w sąsiedztwie inwestycje, takie jak linia tramwajowa w rejonie ul. Rostafińskich, przekształcenie 5-hektarowego obszaru po bazie MPO w plenerową czytelnię Biblioteki Narodowej czy modernizacja Skry, władze miasta postanowiły park uporządkować. W tym celu przeprowadziły kilka etapów konsultacji, na podstawie których sformułowano założenia do konkursu zorganizowanego we współpracy z SARP na początku tego roku. Uczestnicy mieli za zadanie opracować całościową wizję parku, wraz z nowym układem komunikacji, rozkładem funkcji i szczegółową koncepcją obszarów węzłowych. Autorzy zwycięskiej pracy zaproponowali m.in. naturalizację istniejącego zbiornika wodnego, budowę czterech nowych pawilonów gastronomicznych wzbogaconych o funkcje społeczne, uczytelnienie głównej promenady spacerowej oraz wprowadzenie licznych „atraktorów” jak kładka w koronach drzew czy miejska farma edukacyjna. Teren Pola otaczałaby aleja dla rolkarzy i biegaczy, a od strony najbardziej ruchliwych ulic – nowo usypane wały ziemne. Projekt konkursowy: 2018

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego
Pawilon wodny - jeden z czterech nowych obiektów kubaturowych, które mają powstać w obrębie parku
Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.