Ring w Hamburgu

22 stycznia holenderscy architekci Rem Koolhaas i Ellen van Loon (OMA, Rotterdam) zaprezentowali najnowszą wersję projektu Centrum Naukowego w magdeburskim porcie w Hamburgu.

Umiejscowiony na przecięciu osi urbanistycznych łączących centrum Hamburga ze wschodnią i zachodnią częścią portu, usytuowany frontem w kierunku otwartej wody w bliskim sąsiedztwie portu statków rejsowych, budynek podkreśla połączenie między wybrzeżem a centrum miasta.

Jego bryła powstała z zestawienia 10 modułów (bloków) – w założeniu projektantów przyjmującego kształt pierścienia - których pierwowzorem były kontenery ładunkowe ułożone jeden na drugim.

Budynek o powierzchni 23 000 m2 ma pomieścić różne funkcje: centrum naukowego, laboratoryjne, biurowe, ale także część kulturalną - powierzchnie wystawowe, teatr oraz oceanarium. W projekcie przewidziano spektakularne tarasy widokowe, sklepy i restauracje z widokiem na port i miasto. Przestrzeń wystawowa została zaprojektowana, podobnie jak cały budynek, na zasadach modułów, co umożliwiło elastyczność w kształtowaniu przestrzeni wystawowej w zależności od potrzeb organizowanych wystaw, projektów, imprez naukowych czy kulturalnych.

Centrum Naukowe ma mieć ideologiczne znaczenie dla Hamburga – ma stać się symboliczną bramą miasta, a poprzez swoją funkcję także symboliczną „bramą do wiedzy”. Jego naukowy charakter ma podkreślić edukacyjny profil miasta – platformy wymiany naukowej przyszłych pokoleń. Budynek ma stać się symbolem ekonomicznej siły Hamburga i reprezentować miasto będące motorem technologii i nauki.

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na  2009 rok.

HAMBURG SCIENCE CENTER

Miejsce:
Niemcy, Hamburg
Klient (inwestor):
G&P, ING Bank
Program:
23 000 m2: centrum nauki, oceanarium, biura, teatr, sklepy I restauracje z czego 8 500 m2 jest zlokalizowane pod ziemią
Partnerzy odpowiedzialni za project:
Rem Koolhaas, Ellen van Loon
Architekt:
Marc Paulin
Zespół projektowy:
Mark Balzar, David Brown, Alexander Giarlis, Anne Menke, Sangwook Park, Joao Ruivo, Richard Sharam, Anatoly Travin