Architektura MuratorProjektyRozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce nowy obiekt. Jego projekt opracował wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners.

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik powstało w 2011 roku według projektu RAR2 Laboratorium Architektury. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie w południowo-wschodniej części działki, na terenie obecnego parkingu, i będzie spięta z gmachem za pomocą zawieszonego łącznika

Koncepcję budynku wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez dyrekcję placówki we współpracy z SARP-em. Trzykondygnacyjny obiekt stanie po południowej stronie gmachu głównego i pomieści zespół laboratoriów pod wspólną nazwą Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Ma to być pierwszy w Polsce ośrodek pozwalający na prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie procesu uczenia się. W budynku znajdzie się m.in. warsztat programistyczny i mechatroniczny, gabinety indywidualnej pracy naukowców, sale seminaryjne udostępniane partnerom zewnętrznym, centrum coworkingowe oraz specjalna przestrzeń FabLab, której eksperymentalny program został przygotowany we współpracy z Transformative Learning Technologies Lab Uniwersytetu Stanforda. Fablab to pracownia wyposasażona w narzędzia tradycyjne (młotki, śrubokręty) i nowoczesne (drukarki 3D, wycinarki laserowe). Podczas zajęć uczestnicy definiują problemy i poszukują sposobów ich rozwiązania, m.in. tworząc i testując prototypy. Pedagogika Fablabów wywodzi się z przekonania, że dzieci najlepiej uczą się, budując konkretne przedmioty i dzieląc się z innymi nabytą wiedzą oraz umiejętnościami – czytamy w programie. Prostą, zwartą bryłę nowego budynku pokryje elewacja z wypełnionych powietrzem poduszek ETFE. W dolnej partii zaprojektowano przeszklenie, dzięki któremu obiekt będzie się otwierać na Wisłę i Wybrzeże Kościuszkowskie, a w narożnikach od strony północnej i południowej – charakterystyczne podcienia. Powierzchnia użytkowa gmachu wyniesie 4400 m2. Jak informuje Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik, projekt znajduje się obecnie na skróconej liście instytucji, mogących ubiegać się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji szacowany jest na 55 mln zł.

Zakończenie realizacji 2020

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Elewacje obiektu zaprojektowano z wypełnionych powietrzem poduszek ETFE, które będzie można podświetlać.
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.
Tak będzie wyglądać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pracowni Przetworu Kopernikańskiego przyznano pracowni Heinle Wische und Partners Architekci z Wrocławia. Trzykondygnacyjny budynek, który stanie tuż obok Centrum Nauki Kopernik pomieści pracownie i laboratoria badawcze.
O projekcie Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą w Warszawie Jan Kubec W warstwie ideowej w zasadzie nie ma różnic między projektem konkursowym a realizacyjnym. Wprowadzone zmiany wynikają głównie z uwag i zaleceń sądu konkursowego. W skali urbanistycznej dotyczyły one przede wszystkim zaprojektowania bardziej wyrazistego placu wejściowego od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego - pisze Jan Kubec, główny projektant CNK.
Historia Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą Pomysł budowy w Polsce nowoczesnego centrum nauki na wzór słynnego Exploratorium w San Francisco powstał już w latach 70. Jednak dopiero w 2003 roku zapadła decyzja, by ośrodek tego typu zrealizować nad dopiero ukończonym tunelem Wisłostrady - o historii CNK nad Wisłą Tomasz Żylski.
Konkurs na rozbudowę Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik we współpracy z SARP-em ogłosiło właśnie konkurs na projekt nowego budynku, który powstać ma po północnej stronie gmachu głównego. Wnioski o dopuszczenie do udziału przyjmowane są tylko do 24 kwietnia.
Mobilna wypożyczalnia gier przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie To już ostatni moment, by skorzystać z mobilnej wypożyczalni gier plenerowych przy Centrum Nauki Kopernik. Projekt mebli opracowało Onto studio Anny Wręgi i Kai Nosal.