Architektura MuratorProjektyRusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga

Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga

Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.

Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga
Nowa siedziba Wydziału Psychologii UW w Warszawie, proj. Bujnowski Architekci i Projekt Praga

Projekt nowego budynku Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniono w 2017 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Pierwszą nagrodę zdobyła wówczas praca zespołu Bujnowski Architekci i Projekt Praga, drugą biuro Marek Budzyński Architekt, a trzecią Are Stiasny/Wacławek. Wszyscy laureaci zostali następnie zaproszeni przez uczelnię do negocjacji na opracowanie ostatecznego projektu. Ostatecznie Uniwersytet wybrał propozycję zwycięzców. 25 maja władze UW podpisały umowę z wykonawcą na realizację gmachu. Budowa ma zostać ukończona w ciągu 30 miesięcy.

Nowa siedziba Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego na powierzchni 21 tys. m² pomieści m.in. aulę na ok. 400 osób wraz z wielofunkcyjną przestrzenią foyer, 30 sal dydaktycznych różnej wielkości zgromadzonych wokół przestronnego atrium, laboratoria do badań indywidualnych i grupowych, zespół pomieszczeń rezonansu magnetycznego, laboratorium badań rozwoju dzieci, MEG, a także Centrum Pomocy Psychologicznej i Centrum Zastosowań Psychologii z pomieszczeniami obserwacyjnymi wyposażonymi w lustra weneckie oraz laboratorium dostosowane do badań zachowania zwierząt i interakcji człowieka ze zwierzętami. W budynku znajdą się też pomieszczenia do pracy klinicznej, terapeutycznej, a także neurorehabilitacyjnej, uwzględniające potrzeby niemowląt, dzieci i dorosłych. Sześciokondygnacyjny obiekt będzie ponadto dysponował ogrodem na dachu oraz dwupoziomowym podziemnym parkingiem dla samochodów i rowerów ze stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych.

Czytaj też: Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu |

Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga
Nowa siedziba Wydziału Psychologii UW w Warszawie, proj. Bujnowski Architekci i Projekt Praga; widok atrium

Nowy Wydział Psychologii UW z certyfikatem BREEAM Education

Studenci będą mogli korzystać z kameralnych pomieszczeń do spotkań w ramach nauki prowadzenia badań testowych i kwestionariuszowych. Zaplanowano także specjalną przestrzeń do obsługi administracyjnej studentów. Dla pracowników naukowych przewidziano skrzydło od strony przyszłego forum kampusu, w którym rozplanowano 20 dziesięcioosobowych jednostek z pomieszczeniami pracy wspólnej i indywidualnej, uzupełnionych o sale spotkań i zaplecza socjalne – mówi Marcin Garbacki, współprowadzący biuro Projekt Praga.

Dodaje, że dla budynku został zaprojektowany specjalny system identyfikacji graficznej, w tym komplet oznaczeń w alfabecie Braille'a. Uwzględniono też szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek zaplanowano jako energooszczędny zarówno poprzez kompozycję bryły, zastosowanie systemów instalacyjnych redukujących zużycie energii i wody oraz alternatywnych źródeł energii w postaci pomp ciepła współpracujących z sondami gruntowymi i ogniwami fotowoltaicznymi – wymienia Karolina Tunajek z pracowni Projekt Praga. Obiekt został zaprojektowany przy wykorzystaniu technologii BIM i jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM Education.

Siedziba Wydziału Psychologii powstaje w ramach wieloletniego programu „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, który dysponuje budżetem ponad 970 mln zł. Dzięki tym środkom uczelnia planuje przeprowadzić 18 dużych inwestycji, w tym zrealizować zupełnie od zera 8 nowych obiektów. Przewidziano realizację m.in. akademika na kampusie Służewiec (proj. Projekt Praga), siedziby Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Ekonomicznych przy Bednarskiej (proj. BBGK Architekci) czy budynku dla Wydziałów Socjologii oraz Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Powiślu (proj. Bujnowski Architekci).

Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga
Nowa siedziba Wydziału Psychologii UW w Warszawie, proj. Bujnowski Architekci i Projekt Praga; widok atrium

Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Nowy budynek UW na tzw. dziedzińcu górnym – wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na nowy pawilon na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Jury pod przewodnictwem Piotra Śmierzewskiego za najlepszą uznało pracę biura 22Architekci.
Tagi:
Autor: (Red.)
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.