Architektura MuratorProjektySamoobsługowe pensjonaty w Karpaczu

Samoobsługowe pensjonaty w Karpaczu

W projekcie samoobsługowych pensjonatów w Karpaczu spotykają się nowoczesna forma i wpływy regionalne. Autorami koncepcji są de.materia i Rzemiosło Architektoniczne.

Samoobsługowe pensjonaty w Karpaczu
Wizualizacja: Rzemiosło Architektoniczne

Na lokalizację wybrano Wilczą Porębę, jedną z najbardziej malowniczych dzielnic Karpacza. Znajdująca się przy ulicy Wilczej działka od strony północnej i wschodniej graniczy z lasem, a od strony południowej i zachodniej oferuje widoki na Śnieżkę. W skład kompleksu wejdą dwa pensjonaty i dwa domy letniskowe. Cały ośrodek będzie pozbawiony tradycyjnego systemu recepcyjnego na rzecz samoobsługowego systemu wydawania kart dostępu. Jeden pensjonat będzie mógł pomieścić maksymalnie 32 osoby w ośmiu, a drugi 28 w siedmiu przestronnych apartamentach. Różnica wynika ze zmienionego układu funkcjonalnego najniższej kondygnacji w jednym z budynków na rzecz podziemnego garażu.

Z centralnie usytuowanej klatki schodowej będzie można dostać się do dwóch apartamentów na każdej z 4 kondygnacji. W skład apartamentu wchodzi salon z jadalnią i kuchnią, sypialnia i łazienka. W każdym pensjonacie przewidziano też po jednym apartamencie przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W projekcie widać dążenie do połączenia wpływów regionalnych, które zaznaczają się w spadzistych dachach i wykorzystanych materiałach oraz nowoczesnej, minimalistycznej formy. Z zewnątrz dolne kondygnacje zostaną obmurowane łamanymi kamieniami granitowymi pochodzącymi z lokalnego kamieniołomu, stanowiąc cokół dla wyższej części budynku, której elewacja i dach będą wykonane z drewna modrzewiowego.

Konstrukcja ma charakter mieszany - dolne kondygnacje zostaną wykonane z żelbetu, natomiast konstrukcję kondygnacji +1 i +2 stanowić będzie szkielet z drewna klejonego. Wszystkie elementy konstrukcyjne zostały zaprojektowane tak, aby pozostały widoczne we wnętrzach. Dominującym materiałem wykończeniowym jest drewno modrzewiowe.

Tagi:
Przebudowa hotelu Harenda / Warszawa Wyzwaniem było dostosowanie neoklasycznego budynku do współczesnych standardów hotelowych. Architektom zależało przede wszystkim na odzwierciedleniu historii oraz wielkomiejskiego charakteru miejsca, a także otwarciu się na miasto. O przebudowie warszawskiego hotelu Harenda pisze Marcin Garbacki.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?