Architektura MuratorProjektySchronisko w Himalajach

Schronisko w Himalajach

W Nepalu powstanie schronisko górskie według projektu biura ArC2.

Schronisko w Himalajach
Architekci wykorzystali ergonomiczny kształt śpiwora, projektując kilka typów schroniska, o programie zależnym od usytuowania. Barwny pas na elewacji ma kolory tybetańskich flag.

Konkurs na projekt schroniska zorganizowała organizacja HMMD zajmująca się promocją innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa, w ramach programu Samarth, finansowanego przez brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego, a mającego na celu rozwój rolnictwa i turystyki w Nepalu. Uczestnicy mieli zaproponować obiekt, który w ekstremalnych warunkach pogodowych mógłby być schronieniem dla 20 osób przez okres jednego tygodnia, a na co dzień służyć turystom uprawiającym wspinaczkę wysokogórską. Koncepcja biura ArC2 zajęła w konkursie II miejsce, ale organizatorzy zamierzają ją zrealizować. Architekci zaprosili do współpracy m.in. technologa tkanin Wojciecha Kłapcię i konstruktora oraz himalaistę Macieja Mincha. Zaprojektowali schronisko inspirowane kształtem i właściwościami śpiwora. Konstrukcja z prętów z włókna węglowego umożliwia nacisk trzymetrowej warstwy śniegu. Warstwę zewnętrzną stanowi oddychająca folia, wytrzymująca wiatr o prędkości 180 km/h, a wewnętrzna powlekana jest aluminium.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Tagi:
Adaptacja Redity Napoleońskiej w Gdańsku Gdańskie Centrum Nauki Hewelianum wkrótce zyskać może nową przestrzeń. Na potrzeby placówki ArC2 Fabryka Projektowa opracowała adaptację XIX-wiecznej redity.
Afrykarium we wrocławskim zoo Budynek zamyka od południa monumentalne założenie wytyczone jeszcze przez Maxa Berga podczas realizacji Hali Stulecia. Mieści pierwsze w Polsce i największe w Europie oceanarium, jedyne na świecie poświęcone wyłącznie Afryce – o budynku i emocjach, jakie wywołuje wśród wrocławian pisze Roman Rutkowski.
Spotkanie z Dorotą i Mariuszem Szlachcicami. Kolejna odsłona Galerii Jednego Projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza 1 marca o 17.30 na spotkanie z architektami działającymi w studiu ArC2. Tym razem przedstawione zostaną trzy projekty wrocławskich osiedli mieszkaniowych.