Nazwa obiektu: | Pawilon Polski na EXPO 2025 w Osace |
Autorzy: | Alicja Kubicka i Borja Martinez Gomez |
Współpraca: | Jeremy Amsler, Ito Architecture Associates |
Inwestor: | Polska Agencja Inwestycji i Handlu |
Powierzchnia całkowita: | 1116 m² |
Projekt: | 2023 |
O perypetiach z konkursem architektonicznym na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace pisaliśmy na początku marca. Zorganizowany przez SARP i Polską Agencję Inwestycji i Handlu, nie przyniósł ostatecznych rozstrzygnięć. Siedmioosobowe jury, w którym znalazło się czterech przedstawicieli PAIH rekomendowało wprawdzie do realizacji koncepcję biura Medusa Group, zamawiający postanowił jednak inaczej. Zgodnie z regulaminem, miał do tego prawo. Ostatecznie postanowił, że wszystkie pięć zespołów zaproszonych do drugiego etapu otrzyma równorzędne wyróżnienia, a ostateczny projekt zostanie dopiero wypracowany „we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury”.
Polecany artykuł:
Kilka dni temu Polska Agencja Inwestycji i Handlu poinformowała, że po konsultacjach z japońską firmą doradczą do realizacji skierowana zostanie koncepcja Alicji Kubickiej i Borji Martineza Gomeza. Jak tłumaczy PAIH, przy wyborze kierowano się głównie szacowanymi kosztami budowy i terminami wskazanymi przez organizatora EXPO 2025. Projekt odzwierciedla hasło przewodnie obecności Polski poprzez oryginalną architekturę z przyciągającą uwagę, wyrazistą fasadą, zbudowaną w oparciu o tradycyjną japońską technikę łączenia drewna. Jestem przekonany, że współpraca z autorami koncepcji zaowocuje wypracowaniem innowacyjnego i atrakcyjnego wizualnie pawilonu, który będzie godnie reprezentował Polskę w Osace – mówi minister Grzegorz Piechowiak, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2025.
Autorzy zaproponowali obiekt ukształtowany w formie spirali, odwołując się w ten sposób do idei otwartego, nowoczesnego i dynamicznego społeczeństwa. Koncepcja bardzo dobrze odpowiada na trudne warunki wynikające z położenia działki i całego terenu EXPO. Z obliczeń konstrukcyjnych wynika, że dzięki wewnętrznej stabilności zakrzywionych ścian, które nadają sztywność we wszystkich kierunkach, projekt doskonale zachowuje się w obliczu obciążenia wiatrem i trzęsień ziemi – tłumaczy Eliza Klonowska-Siwak, wicekomisarz Sekcji Polskiej.
Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość
EXPO 2025 w Osace ma być wystawą integrującą oraz miejscem, w którym spotkają się dążenia wszystkich krajów świata do współtworzenia lepszej przyszłości, opartej na Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Hasłem przewodnim wystawy będzie „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia” (Designing Future Society for Our Lives). Tradycyjnie już uczestnicy będą mogli zinterpretować je według jednego z podtematów: „Ratowanie życia” (Saving Lives), „Wzmacnianie życia” (Empowering Lives) i „Łączenie życia z innymi” (Connecting Lives).
Jak czytamy w koncepcji programowej udziału Polski w wystawie, z uwagi na czas ostatecznej decyzji o przystąpieniu Polski do EXPO 2025 w Osace, dostępny był już tylko teren na obszarze podtematu Saving Lives (Ratowanie Życia). W związku z tym, będzie on odwołaniem dla polskiej obecności w połączeniu z drugim podtematem Empowering Lives (Wzmacnianie życia) stanowiącym merytoryczne uzupełnienie pierwszego. Hasłem przewodnim naszej obecności na EXPO będzie „Poland. Heritage that drives the future” (Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość).