Architektura MuratorProjektySpółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny

Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny
Apartamenty Lotników w Warszawie, proj. 4am Architekci; il. Wojciech Kowalczyk
Apartamenty Lotników Warszawa, al. Lotników 15
Autorzy4am Architekci
Zespół projektowyarchitekci Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski, Zofia Wróblewska, Magdalena Kandyba, Krzysztof Kuczyński, Dominika Cichoń
KonstrukcjaPF-Projekt, Prasalski&Fabisiak
Generalny wykonawcaTotalbud
InwestorSpółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec”
Powierzchnia terenu2632.0 m²
Powierzchnia zabudowy669.0 m²
Powierzchnia użytkowa3778.0 m²
Powierzchnia całkowita5290.0 m²
Data realizacji (koniec)2023

Budynek powstanie w okolicy skrzyżowania alei Lotników i ulicy Modzelewskiego, w sąsiedztwie licznych bloków z wielkiej płyty na warszawskim Mokotowie. W nawiązaniu do architektury pobliskich osiedli zyska uskokową bryłę, co jednocześnie zapewni lepsze doświetlenie mieszkań i większą prywatność. Obiekt pod nazwą Apartamenty Lotników na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowała pracownia 4am Architekci.

Autorzy skomponowali elewacje na zasadzie kontrastu pełnej, masywnej ściany i otworów o różnych proporcjach. Apartamentowiec będzie mieć przy tym dwie główne, różniące się charakterem fasady – uliczną, od strony alei Lotników, z wąskimi oknami typu portfenetr oraz ogrodową, bardziej otwartą, z rytmem logii i widokiem na zielony dziedziniec. Do ich wykończenia projektanci zaproponowali tynk gruboziarnisty i płytki klinkierowe w układzie pionowym, co stanowi ukłon w stronę typowych elewacji modernistycznych kamienic stolicy.

Cały parter zaakcentowany jest szerokimi witrynami lokali usługowych o łącznej powierzchni 452 m². Ich usytuowanie od ulicy i podwórka ma aktywować przestrzeń dziedzińca między budynkami. W apartamentowcu znajdzie się 35 mieszkań o powierzchni od 39 do 94 m², a pod ziemią parking na 41 miejsc postojowych. Generalnym wykonawcą jest spółka Totalbud, która w ramach kontraktu zrealizuje też kompleksowe zagospodarowanie terenu o powierzchni 3370 m². Oddanie budynku do użytku planowane jest na 2023 rok.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny
Apartamenty Lotników w Warszawie, proj. 4am Architekci; il. Wojciech Kowalczyk
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.
Autor: Piotr Prus
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.