Architektura MuratorProjektyŚródmieście Warszawy po nowemu

Śródmieście Warszawy po nowemu

Znamy wyniki konkursu na tzw. plac Pięciu Rogów w centrum Warszawy. Zwyciężyła praca Kacpra Ludwiczaka z Gdyni.

Śródmieście Warszawy po nowemu
Projekt zagospodarowania tzw. placu Pięciu Rogów, I nagroda, Kacper Ludwiczak, widok od strony ul. Brackiej

Plac u zbiegu  ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej, zwany potocznie  placem Pięciu Rogów, ma zostać przywrócony pieszym. Tak zdecydowali mieszkańcy. W ramach konsultacji przeprowadzono m.in. diagnozę funkcjonowania tego miejsca. Obserwacje jednoznacznie wykazały, że w przestrzeni placu dominują dziś samochody, jest to obszar szczególnie trudno dostępny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wiele do życzenia pozostawia także lokalizacja przejść dla pieszych, brakuje miejsc do odpoczynku. Uczestnicy konsultacji mogli wypowiedzieć się w terenie, a także za pomocą ankiety on-line. Swoimi opiniami podzieliły się 674 osoby. Na tej podstawie powstały założenia ogłoszonego w czerwcu konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zagospodarowania placu. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie go jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, przyjaznej pieszym. Architekci mieli zaproponować sposób uporządkowania przestrzeni, wskazać rejony funkcjonowania ogródków gastronomicznych i rozwiązania dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego.

Na konkurs nadesłano 30 prac. Spośród nich jury pod przewodnictwem Marka Mikosa, zastępcy dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, właśnie wyłoniło laureatów. Za najlepszą uznano pracę Kacpra Ludwiczaka z Gdyni. Zwycięski projekt zdaniem sędziów przedstawia propozycję wykreowania jednorodnej stylistycznie przestrzeni placu. Użycie wielkoformatowych płyt betonowych w podłodze pozwala na wyeksponowanie charakterystycznych cech architektury budynków wyznaczających ściany tego miejskiego salonu. Na uwagę zasługuje również dobór lapidarnej formy posadzki i małej architektury oraz użycie zieleni wysokiej jako kluczowego elementu kompozycyjnego. Zdobywca I nagrody oprócz nagrody pieniężnej (70 tys. zł) otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

II nagrodę (50 tys. zł) przyznano zespołowi w składzie: Natalia Wilczak, Maria Ceran i Małgorzata Wiśniewska, a III nagrodę (i 30 tys. zł) pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa, z zespołem w składzie: Dorota Rudawa, Piotr Gasparski, Jan Biernawski, Patryk Zaręba i Agnieszka Gasparska. Jury postanowiło również wyróżnić dwie prace – Karoliny Skoniecznej, Sandro Truchana i Jacka Kłaka oraz Zuzanny Szpocińskiej i Tomasza Marciniewicza (wyróżnione zespoły otrzymały po 15 tys. zł). W jury oprócz Marka Mikosa znaleźli się: Renata Kaznowska,  zastępca prezydent m. st. Warszawy, Wojciech Wagner, zastępca dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji, Andrzej Chołdzyński, Marek Szeniawski, Sławomir Gzell, Michał Tatjewski, Jacek Jedynak, Bogdan Wyporek i Patryk Zaremba.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.