Architektura MuratorProjektyStary Rynek w Bydgoszczy

Stary Rynek w Bydgoszczy

Opracowanie koncepcji zabudowy zachodniej pierzei wraz z zagospodarowaniem płyty rynku. Zwycięski projekt przygotowało biuro GM Architekci.

fotka z /zdjecia/377456_plansza_08_1_a.jpg

Fragment opisu zwycięzkiej pracy:

Rynek każdego miasta to miejsce szczególne, które w dziejach historii pełni różne funkcje. Centralny plac przywołuje różne wspomnienia i zdarzenia, które niejednokrotnie miały znaczący wpływ na późniejsze dzieje całego miasta. Wyjątkowy kontekst tego miejsca skłania do refleksji, w jaki sposób traktować taką przestrzeń. Jak połączyć współczesne funkcje miastotwórcze i centrotwórcze z historyczną strukturą urbanistyczną.

Rynek Staromiejski w Bydgoszczy to dziś historyczna tkanka miejska wpisana w urbanistyczne ramy nowoczesnego miasta. Pragnieniem każdego architekta jest wykreowanie poprzez przyjęte rozwiązania architektonicznego w zastanym kontekście miejsca (…) przyjaznego dla użytkowników, w którym mieszkańcy czuć będą się jak u siebie. Zamysłem zespołu projektowego było stworzenie koncepcji zagospodarowania płyty rynku wraz z ukształtowaniem jego zachodniej pierzei, łącząc w spójną całość kontekst historyczny oraz współczesne funkcje centrotwórcze tego miejsca.

Amfiteatralne ukształtowanie zagłębienia w płycie rynku, zlokalizowane bezpośrednio przed centralną częścią zachodniej pierzei. Obniżona agora łączy dwie podziemne części całej koncepcji, w których zlokalizowano: w podziemiach kościoła jezuickiego - muzeum martyrologii bydgoszczan upamiętniające wydarzenia z września 1939 oraz w podziemiach XVI wiecznego ratusza - stałą ekspozycję prezentującą historię Bydgoszczy. Chcąc w szczególny sposób uczcić pamięć ofiar zamordowanych podczas Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, zaprojektowano specjalne podłużne lampy rozmieszczone w płycie rynku, które będą symbolizować ciała poległych.

Wysokość i podział zabudowy nawiązuje do tych ustanowionych przez historyczne kamienice oraz gmach kościoła jezuickiego. Przeszklona, wielofunkcyjna sala rady miasta została zlokalizowana w centralnej części proponowanej koncepcji. Pomosty widoczne na wyższych kondygnacjach, tuż przy szklanej elewacji, dają możliwość obsługi technicznej różnych wydarzeń kulturalnych oraz panoramiczny widok na płytę rynku.


Pełne wyniki konkursu:

I nagrodę, 200 tys. zł oraz możliwość przygotowania dokumentacji technicznej GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy w składzie: Maciej Gajownik, Joanna Janusz-Stępak, Agata Łuczaj, Szymon Muszyński, Przemek Gawęda, Zbigniew Rąbalski, Marcin Sajdak, Darek Witucki i Paweł Zarecki.

II nagroda - JEMS Architekci z Warszawy

III nagroda - Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych AiB Sp. z o.o. z Warszawy

Dwa równorzędne wyróżnienia - HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina oraz Architekton – Ostrowscy Architekci z Katowi

Wyróżnienie dodatkowe za koncepcję ruchomej płaszczyzny wody - Arch-Deco Sp. z o.o. z Gdyni