Architektura MuratorProjektySzkoła dla dzieci z Ukrainy: nowy projekt xystudio

Szkoła dla dzieci z Ukrainy: nowy projekt xystudio

Coraz więcej architektów przyłącza się do akcji pomocy dla Ukrainy. Jednym z biur, które zaoferowało wsparcie jest xystudio, które projektuje właśnie szkołę dla ukraińskich dzieci. Na potrzeby utworzenia placówki firma Immofinanz przekazała tymczasowo całą kondygnację w biurowcu myhive Mokotów Two.

Szkoła dla dzieci z Ukrainy: nowy projekt xystudio
Xystudio znane jest szczególnie z projektów dla edukacji, tu Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie z 2020 roku; fot. Marcin Czechowicz
Xystudio znane jest szczególnie z projektów dla edukacji, tu Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie z 2020 roku; fot. Marcin Czechowicz

Pierwsza szkoła dla dzieci z Ukrainy powstaje w ramach akcji „Otwieramy szkoły”. Placówka zajmie 1200 m² w budynku biurowym myhive Mokotów Two przy ul. Postępu 18a w Warszawie. Nad przystosowaniem przestrzeni do nowej funkcji pracują architekci z xystudio, wielokrotnie nagradzanego za projekty społeczne i edukacyjne. W inicjatywę włączają się też różne firmy budowlane, zapewniąc materiały i wykonawców oraz firmy, które pomogą w wyposażeniu szkoły.

Działamy w trosce o wszystkie dzieci. Dzieciom z Ukrainy chcemy zapewnić jak najszybszy powrót do minimum codziennej rutyny. Kontakt z nauczycielami, innymi uczniami i możliwość porozumiewania się w swoim języku dadzą im namiastkę poczucia bezpieczeństwa i względnej normalności – mówi Magda Garncarek, inicjatorka akcji. Równie ważne jest to, że szkoły publiczne w większych miastach Polski bywają przepełnione. Obawiamy się, że jeśli do takich placówek w ramach obowiązkowej rejonizacji dołączą dzieci z Ukrainy, zabraknie przestrzeni, dosłownie i w przenośni, na to, żeby zatroszczyć się o psychikę uczniów obu narodowości i zapewnić im warunki do efektywnej nauki i integracji – dodaje.

Czytaj też: Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie |

Ostatnie dni to dla nas wszystkich duży sprawdzian – z empatii, troski oraz wykazywania solidarności z tymi, którzy nagle znaleźli się w wyjątkowo trudnym momencie swojego życia. Jako Immofinanz w ramach stworzonego wewnętrznie sztabu kryzysowego zidentyfikowaliśmy szybko obszary, w których możemy pomóc. Dotyczy to zarówno miast, w których mamy nasze centra handlowe VIVO!, gdzie aktualnie organizujemy zbiórki i pomoc lokalną, jak również możliwości wykorzystania naszych dostępnych przestrzeni biurowych w stolicy. Decyzja o udostępnieniu powierzchni w myhive Mokotów na otwarcie szkoły dla dzieci z Ukrainy została podjęta w mgnieniu oka – komentuje Jarosław Retmaniak, Country Manager Finance & Support Poland, Immofinanz.

Tworzenie architektury odpowiedzialnej społecznie jest naszą misją. W obliczu ataku na Ukrainę i fali uchodźców, zdajemy sobie sprawę, jak ważne stoi przed nami zadanie. Musimy wspólnie stworzyć bezpieczne i przyjazne przestrzenie edukacyjne. Wykorzystamy całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspomóc od strony architektonicznej ich organizację – zapowiadają architekci xystudio.

Pierwsza szkoła dla dzieci z Ukrainy: model działań dla innych

Szkoła w biurowcu to pierwszy tego typu obiekt. Pomieści ok. 160 dzieci, a ma być gotowa w ciągu 4-5 tygodni. Pierwsza realizacja jest zawsze najtrudniejsza. Tym bardziej ogromne podziękowania dla zespołów Immofinanz, MVGM i architektów z xystudio, dzięki którym w ekspresowym tempie przekuliśmy pomysł w konkretne działania – mówi Garncarek. - Docelowa lista zaangażowanych osób będzie dużo dłuższa, bo na bieżąco zgłaszają się do nas kolejne firmy chcące pomóc.

Szkoła w biurowcu myhive Mokotów Two to pierwsze, ale nie jedyne działanie w ramach inicjatywy „Otwieramy szkoły”. W najbliższym czasie zostanie ogłoszona akcja adresowana do szeroko rozumianego środowiska projektowego. Z myślą o uczniach, którzy będą kontynuowali naukę w polskich szkołach publicznych, będziemy zbierać pomysły i rozwiązania, które pomogą wszystkim zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Mogą to być przykładowo dwujęzyczne systemy identyfikacji wizualnej, dzięki którym nowi uczniowie łatwiej zorientują się w szkolnych przestrzeniach albo specjalne strefy poza klasami sprzyjające bieżącym potrzebom: integracji, wyciszeniu – zapowiada Garncarek. Potrzebujemy kreatywności projektantów, architektów oraz samych uczniów, żeby wypracować rozwiązania, które ułatwią nam ten trudny czas.

Czytaj też: Projektanki_ci dla Ukrainy |

To też nie jedyny „ukraiński” projekt, w który zaangażowali się architekci z xystudio. W innym biurowcu w Warszawie organizujemy przedszkole dla uchodźców z coworkingiem dla matek. Właśnie dopinamy sprawy formalno-prawne. Wszystko dzieje się tak szybko. Chcemy wypracować ścieżkę dla innych, będziemy otwierać placówki szkolne i przedszkolne w całym kraju, czekamy na specustawy, nowe rozporządzenia. Wspólnie z Izbą Architektów RP staramy się też zmienić przepisy i wprowadzić czasowe zmiany sposobu użytkowania – mówi „A-m” Dorota Sibińska.

Tagi:
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Żłobek / Adamów Budynek i otoczenie samorządowego żłobka w Adamowie zaprojektowano ze znajomością percepcji dzieci i troską o ograniczenie zbędnych bodźców. O nowej realizacji xystudio pisze Tomasz Michalak.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Nagroda POLITYKI 2020 dla xystudio Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020 przypadło pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną. O nowej realizacji xystudio piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.