Architektura MuratorWydarzeniaProjektanki_ci dla Ukrainy

Projektanki_ci dla Ukrainy

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytut Dizajnu w Kielcach zapraszają do przesyłania ofert pracy dla osób dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę.

Projektanki_ci dla Ukrainy

Jak czytamy w informacji prasowej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z warszawskim SARP-em i Instytutem Dizajnu w Kielcach tworzą bazę osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Poszukiwane formy pomocy obejmują zarówno pracę na dłuższy czas, jak i pracę dorywczą, a także płatne staże dla studentów i pracę zdalną dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia. Baza gromadzić będzie oferty dla osób z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą, wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp.

Czas, gdy rosyjska agresja  próbuje pozbawić wolności naszych sąsiadów, UKRAINĘ, wymaga naszej  deklaracji poparcia i solidarności adresowanej do tych, którzy poddani  zostali opresji wojny. Demokratycznie rozwijająca się państwowość stanęła wobec siły wroga chcącego pozbawić JĄ szans rozwoju, zniszczyć infrastrukturę społeczną, zastopować inwestycje budujące przestrzenne struktury kraju. Heroiczna obrona prowadzona przez Obywateli Ukrainy dowodzi ogromnej siły i woli trwania w wolnym i rozwijającym się Państwie. Uznając te wartości za motywujące nas architektów do zademonstrowania poparcia dla Ukraińskich Kolegów w profesji, zwracam się do Polskich Architektów o współdziałanie w zakresie możliwości zachowania ciągłości pracy zawodowej naszych wschodnich sąsiadów – pisze w liście otwartym do architektów Jerzy Grochulski, p.o. prezesa SARP.

ONI – pozbawieni szansy prowadzenia projektów we własnych pracowniach, skazani na czasowy pobyt w Polsce, potrzebują również wsparcia w zakresie organizacji nowych stanowisk pracy. Realizując postulaty zgłoszone w imieniu zarządu oddziału warszawskiego SARP przez koleżankę Martę Sękulską-Wrońską, kolegów Szymona Wojciechowskiego i Pawła Kobylańskiego, wreszcie zarząd  główny stowarzyszenia, apeluję, aby w Waszych  biurach i pracowniach projektowych mogli ONI realizować zawodową misję – czytamy w apelu.

Oferty należy zgłaszać poprzez formularz. Zebrane informacje zostaną opublikowane na stronie www.niaiu.pl, ale będą też przekazane bezpośrednio do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości w pytaniach otwartych udzielać odpowiedzi w języku polskim i angielskim.

Tagi:
Powiaty 2020: nabór kuratorów do nowej odsłony projektu NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki organizuje drugą edycję projektu „Powiaty”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej. Nabór kuratorów do 21 czerwca!
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki ogłosił trzecią edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie dotyczące przestrzeni wspólnych i budynków użyteczności publicznej. Zgłoszenia do 7 września.
NIAiU przeprowadzi digitalizację „Architektury-murator” Digitalizacja miesięcznika stanowi fundamentalny krok realizacji misji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, czyli upowszechniania i popularyzacji wiedzy na temat współczesnej polskiej architektury – mówi dyrektor instytucji Bolesław Stelmach. NIAiU zdecydował właśnie zdigitalizować wszystkie archiwalne wydania magazynu i udostępnić je szerokiemu gronu odbiorców.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.
Pałac Saski siedzibą Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki! Nie Senat, nie Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zajmie prawdopodobnie główną przestrzeń zrekonstruowanego Pałacu Saskiego. Decyzja już 26 maja!
Urban Summer School - Lublin, Warszawa, Szumin W dniach 26.08.2018 – 8.09.2018 Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na letnie warsztaty, poświęcone realizacjom Oskara i Zofii Hansenów. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.