Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

2022-03-23 13:17

W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.

Nazwa obiektuOsiedle Tamale Mini-Living
Adres obiektuGhana, Tamale, Sognayili Residential Area
Autorzymodelsoffbeauty, architektka Magdalena Gorecka
Zespół projektowyToms Kampars
InwestorJoseph Tiibe, TamaleFit
Data realizacji (początek)2022

Magdalena Górecka jest absolwentką architektury na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu, gdzie m.in. prowadzi interdyscyplinarne badania w laboratorium [applied] Foreign Affairs. W 2019 roku razem z zespołem uczelni zaprojektowała targ w wiosce Guabuliga na północy Ghany („A-m” 08/2020). Realizacja ta przyniosła autorce rozpoznawalność w lokalnym środowisku  i szacunek mieszkańców. W Europie praca architekta polega na siedzeniu przy czystym biurku w idealnej temperaturze i produkowaniu rysunków. W Ghanie nie wszyscy rozumieją rzuty. Tworzyłam fizyczne makiety i pytałam wykonawców, czy potrafią coś takiego zrobić, odmierzyć nieortogonalny kształt. Praca w Ghanie polega głównie na rozmowie, a ta oznacza bardzo bliski kontakt. Jeśli nie dotykasz rozmówcy, to znaczy, że się wywyższasz – opowiadała Górecka w 2020 roku. Jej najnowszy projekt, osiedle Tamale Mini-Living, powstał na zamówienie miejscowego inwestora. Zespół obejmuje sześć budynków mieszkalnych z 19 lokalami na najem krótkoterminowy oraz dwa obiekty o funkcji uzupełniającej, w których przewidziano restaurację z recepcją i siłownię.

Czytaj też: Targ w Ghanie |Jak tłumaczy autorka, Tamale, trzecie pod względem wielkości centrum urbanistyczne i jedno z najszybciej rozwijających się miast w Zachodniej Afryce, charakteryzuje się niekontrolowanym rozszerzaniem swoich granic. Projekt ma temu zjawisku przeciwdziałać. Zakłada trzy typologie przestrzeni mieszkalnych, tzw. wysp, które mogą być łączone na różne sposoby, aby odpowiadać odmiennym stylom życia użytkowników. Jest więc przestrzeń dla introwertyka z ukrytym patio, mieszkanie ekstrawertyka z otwartą kuchnią i strefą relaksu oraz dwupoziomowe mieszkania kompaktowe, rozplanowane tak, aby ulokować w nich grupy przyjezdnych obok siebie.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty

Typologia wyspy przypomina tradycyjne założenia mieszkalne północnej Ghany. W centrum znajdują się przestrzenie prywatne, na obrzeżach – półprywatne tarasy z pergolami zapewniającymi schronienie przed silnym słońcem – wyjaśnia Górecka. Ściany budynków mają mieć ponad 80 centymetrów, a poszczególne otwory zostały zaprojektowane tak, aby pozwolić na przewiew i utworzyć korytarze chłodzące. Wszystko po to, by uniknąć konieczności sztucznego obniżania temperatury. Obok każdego domu powstać ma dodatkowo niewielki ogródek z rodzimymi odmianami roślin, takimi jak hibiskus, moringa, baobab, akacja czy drzewo neem.Tamale Mini-Living to koncept mieszkalny dający możliwość prowadzenia minimalistycznego życia, które jest pełne zbalansowanych, zdrowych rytuałów. Projekt jest satelitą, istniejącej, nagradzanej siłowni TamaleFit. Tym razem połączonej z krótkoterminowym wynajmem mieszkań, zajęciami na świeżym powietrzu i przetwarzaniem roślin. Płaskie dachy nad przestrzeniami publicznymi goszczą poranne i wieczorne zajęcia fitness. Natomiast na dachach mieszkań suszy się liści moringi i płatków kwiatu hibiskusa. Oba składniki będą wykorzystywane w restauracji usytuowanej w centralnej części założenia – podsumowuje Magdalena Górecka. Realizacja Tamale Mini-Living ma rozpocząć się w lipcu tego roku.

Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Tamale Mini-Living, proj. modelsoffbeauty

ZAPISZ SIĘ