Budownictwo społeczne

TBS Warszawa Południe z projektami Jemsów, WXCA czy OPA Architekci

2023-07-07 18:58

TBS Warszawa Południe udowadnia, że budownictwo społeczne może wyróżniać się jakościową architekturą i innowacyjnymi rozwiązaniami niskoenergetycznymi. W realizacji jest obecnie 6 inwestycji tej miejskiej spółki: na Pradze, Ochocie i w Wawrze, a za projekty nowych domów odpowiadają renomowane warszawskie biura.

Stołeczny ratusz pochwalił się ostatnio swoimi inwestycjami mieszkaniowymi. Miasto rozwija budowę lokali na wynajem w ramach TBS-ów, powstają także nowe mieszkania komunalne, trwają modernizacje i remonty pustostanów. W tej kadencji pomimo bardzo trudnej sytuacji udawało się oddawać mieszkańcom w wynajem ponad 2 tys. mieszkań rocznie. Są to zarówno mieszkania w nowych, jak i starych budynkach. Realizujemy największy program budownictwa społecznego w historii. Wszystkie inwestycje realizowane są w sposób bardzo nowoczesny. To już jest standard, że budynki spełniają wszystkie wymogi dostępności, dla osób z niepełnosprawnościami. We wszystkich budynkach w zależności od ich wielkości jest od kilku do kilkunastu specjalnie dostosowanych mieszkań – powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

W tym roku w realizacji jest ponad 2 tys. nowych mieszkań budownictwa społecznego. 235 lokali zostało już oddanych do użytku, do końca roku planowane jest oddanie kolejnych 244. Następne inwestycje będą kończone w 2024 i 2025 roku.

Liderem TBS Warszawa Południe

Miejska spółka TBS Warszawa Południe prowadzi obecnie 6 inwestycji, na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Ochocie i w Wawrze. Razem zaoferują dokładnie 661 nowych mieszkań. Są na różnym etapie realizacji. Budowa domu u zbiegu ul. Banacha i Grójeckiej według konkursowego projektu JEMS Architekci sprzed 14 lat ma się rozpocząć w przyszłym roku. Obiekt zaoferuje 205 mieszkań, ale będą też funkcje usługowo-handlowe oraz podziemny garaż. Budynek ma zostać oddany do użytku za dwa lata. W przyszłym roku rozpocznie się też realizacja inwestycji przy ul. Stalowej 55/57, za którą odpowiadają architekci z WXCA, oraz przy ul. Targowej 14 według projektu Studia Budowlanego UNITY. Pierwszy obiekt będzie mieć 96 mieszkań, drugi – 69.

Wcześniej, bo już w przyszłym roku, zostanie ukończony dom u zbiegu ul. Ząbkowskiej i Markowskiej na Pradze. W siedmiokondygnacyjnym budynku autorstwa spółki Marbud-Inwest znajdzie się 186 nowych mieszkań TBS. Z kolei w Wawrze trwa realizacja budynku z 66 lokalami przy ul. Derkaczy, a w przyszłym roku rozpocznie się budowa domu z 39 mieszkaniami i funkcją usługowo-handlową przy ul. Agrestowej. Oba obiekty zaprojektowało biuro OPA Architekci. Adam Godusławski, prezes zarządu TBS Warszawa Południe, zwraca uwagę, że wszystkie budynki wyposażone są w rozwiązania niskoenergetyczne, które zapewnią obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Na przykład budynek przy ul. Derkaczy będzie posiadał fotowoltaikę, pompy ciepła i wentylację mechaniczną – powiedział podczas konferencji Godusławski.

Formy finansowania budownictwa społecznego

Polityka mieszkaniowa miasta wymaga wysokich nakładów finansowych. Od 2021 roku widać wyraźny wzrost kosztów budowlanych i remontów, co jest spowodowane pogarszającą się sytuacją gospodarczą i ogólnym wzrostem cen. Głównym źródłem finansowania jest wkład pieniężny i niepieniężny miasta w postaci gruntów czy budynków. Drugi wkład to ok. 10% z funduszu rozwoju mieszkalnictwa do każdej inwestycji. Natomiast trzecie źródło to pieniądze, które mają być z KPO, dzisiaj jest to prefinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego – powiedział Mariusz Frankowski przewodniczący miejskiej Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji.

Do zasobów lokalowych miasta należą też mieszkania komunalne. Obecnie w budowie jest 96 mieszkań – 24 w Rembertowie, przy ul. Cyrulików, i 72 na Pradze Północ, u zbiegu ul. Szwedzkiej i Stolarskiej.