Osiedle TBS w Stargardzie

TBS w CLT. Osiedle z drewna projektu holenderskiego biura Urban Climate Architects

2023-05-23 13:53

Holenderska pracownia Urban Climate Architects, specjalizująca się w projektowaniu obiektów wysokościowych w konstrukcji drewnianej, otworzy wkrótce oddział we Wrocławiu. Prezentujemy koncepcję osiedla TBS w Stargardzie ich autorstwa, które zdobyło ostatnio jedno z wyróżnień w konkursie zorganizowanym przez Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i szczeciński SARP.

Projekt osiedla TBS w Stargardzie autorstwa Urban Climate Architects otrzymał honorowe wyróżnienie w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i szczeciński SARP. Sędziowie docenili architektów za nowatorską propozycję zastosowania drewna jako głównego materiału budowlanego, co – jak uzasadnili – znalazło wyraz również w bardzo efektownej architekturze.

Drewniana prefabrykacja i materiały biodegradowalne

Pracownia została założone w 2009 roku w Hadze przez Tima Vermeenda. Dziś ma siedziby w Delft i Groningen, a zatrudnia ponad 20 osób. Urban Climate Architects specjalizuje się w projektowaniu obiektów wysokich i wysokościowych w konstrukcji drewnianej. Na koncie ma m.in. klinikę Grote Kreek w Rotterdamie, pierwszy budynek służby zdrowia w Holandii zbudowany w całości z CLT, czy realizowany w konstrukcji hybrydowej blok mieszkalny Guldenstraat. Od pewnego czasu biuro bierze też udział w konkursach i przetargach na terenie Polski, starając się popularyzować wykorzystanie drewnianej prefabrykacji i materiałów biodegradowalnych. W projekcie osiedla dla Stargardu architekci zaproponowali konstrukcję w technologii CLT. Aby zbalansowań koszty droższego systemu budowlanego, zdecydowali się m.in. na rezygnację z tynków wewnętrznych w mieszkaniach i pozostawienie wylewki betonowej z powłoką ochronną jako warstwy wykończeniowej podłogi.

Osiedla TBS w Stargardzie według Urban Climate Architects

i

Autor: serwis prasowy

W proponowanej koncepcji elewacja budynku jest prefabrykowana w systemie szkieletowym i zamontowana bezpośrednio do ściany zewnętrznej CLT. Użyte materiały elewacyjne mają być przede wszystkim trwałe, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz możliwe do demontażu i poddania recyklingowi – tłumaczą.

Ze względu na ostry klimat w Polsce, gorące lato i mroźne zimy, naturalne drewno na elewacji budynku wymagałoby jednak częstej konserwacji. Z tego względu zdecydowano się na elewacje drewnopodobną, wykonaną z materiałów kompozytowych pochodzących z recyklingu oraz możliwych do demontażu i ponownego przetworzenia – dodają.

Osiedla TBS w Stargardzie według Urban Climate Architects

i

Autor: serwis prasowy

Osiedla TBS według Urban Climate Architects: typologie budynków

W projekcie osiedla TBS w Stargardzie Holendrzy z Urban Climate Architects zaproponowali dwie typologie budynków: galeriowce oraz domy na planie litery L. Obiekty te charakteryzują się podniesionym dziedzińcem, który zintegrowany jest z otoczeniem za pomocą schodów i platform rekreacyjnych. To z nich obserwować można park, bawiące się dzieci oraz okoliczne domy – wyjaśniają.

W środku przewidzieli mieszkania o uniwersalnym układzie. Wszystkie pokoje są nieprzechodnie, dostępne z korytarza wraz z łazienką. W większości lokali pokój dzienny połączony jest z aneksem kuchennym, który w razie potrzeby możliwy jest do wydzielenia jako osobne pomieszczenie kuchenne.

Całe osiedle zaprojektowano jako przestrzeń bez ruchu samochodowego. Zastosowany układ urbanistyczny pozwala na utworzenie parku w centrum założenia. Poprzez zastosowane platformy rekreacyjne oraz lokale usługowe we wnętrzu terenu, park będzie mógł być użytkowany w wielu porach dnia – opowiadają architekci.

W projekcie zagospodarowania wyróżnili kilka stopni prywatności – od prywatnych ogrodów i tarasów, poprzez półprywatne przestrzenie dla mieszkańców danego budynku (tarasy na otwartym powietrzu i podniesione dziedzińce) oraz wspomniany publiczny park.

Skład autorski: Tim Vermeend (dyrektor kreatywny), Olga Gumienna (główny projektant), Nastia Kichenko (projektant), Imke Mulders (projektant).