Architektura MuratorProjektyTeatr Lalki i Aktora w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora w Kielcach

Nowa siedziba popularnego w Kielcach teatru dla dzieci powstanie w zabytkowych obiektach w centrum miasta. Projekt przygotowało biuro WXCA.

Teatr Lalki i Aktora w Kielcach
Bryła nowo projektowanej części będzie wykończona betonem. architekci proponują, by ścianę od strony dawnej kuźni poddać polerowaniu, co pozwoli uzyskać efektowną grę odbić i świateł.

Koncepcję wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez władze miasta. Architekci musieli zaproponować przebudowę XVIII-wiecznego dworu i kuźni na potrzeby Teatru Lalki i Aktora, w którym zaplanowano m.in. dwie sceny – większą, dla 200 osób, i mniejszą, dla 100. Konserwator dopuścił przy tym rozebranie przybudówki między dwoma obiektami, którą wzniesiono w latach 20. XX wieku, nakazał jednak zachowanie murów okopowych, piwnic i sklepień oraz kopertowej formy dachów. Według zwycięskiej pracy w miejscu dawnej przybudówki powstanie prostopadłościenna bryła wykończona betonem z domieszką lokalnego kruszywa mineralnego. Znajdzie się w niej większa scena, magazyn dekoracji oraz strefa warsztatowa. Główne wejście do zabytkowego dworu będzie jednocześnie głównym wejściem do teatru. W przestrzeni holu zlokalizowano centralnie reprezentacyjne schody, dwoma oddzielnymi biegami prowadzące do małej sali na piętrze. Symetrię założenia uwypukla proponowane, dodatkowe wyjście z budynku zlokalizowane na osi drzwi wejściowych. Prowadzi ono do kameralnego ogrodu, który może być poszerzeniem funkcji foyer – piszą autorzy. Powierzchnia użytkowa teatru po przebudowie wyniesie w sumie ponad 2 tys. m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Tagi:
Dworzec autobusowy Autorzy przebudowy nie zdecydowali się na maksymalną ochronę oryginalnych elementów dworca i pełen powrót do jego pierwotnych walorów czy też niezrealizowanych założeń. Zrezygnowali również z kształtowania nowych elementów w sposób dający iluzję, iż pochodzą z czasów, gdy obiekt powstawał.
Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.
Dworzec autobusowy w Kielcach Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca autobusowego w Kielcach było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.
Przebudowa Teatru Żeromskiego w Kielcach – rozmowa ze Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Dialog techniczny: Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach Główny Urząd Miar ogłosił „Dialog techniczny związany z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach”. Termin składania zgłoszeń upływa 18.06.2019r.
1M3 2019 – ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Kielecki odział SARP, Politechnika Świętokrzyska oraz Instytut Designu w Kielcach zapraszają do udziału w kolejnej edycji warsztatów 1M3. Tym razem uczestnicy odkrywać będą potencjał wikliny. Rejestracja tylko do 1 maja!