Architektura MuratorProjektyThomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie

Thomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie

31 lipca 2014 ogłoszono wyniki procedury mającej na celu wyłonienie architekta, który zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TR Warszawa na Placu Defilad. Nowe siedziby instytucji powstaną w amerykańskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners

Thomas Phifer and Partners, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Thomas Phifer and Partnerts, wstępny projekt siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa na Placu Defilad. Widok galerii Muzeum od strony ulicy Marszałkowskiej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR WarszawaWarszawa, Polska
AutorzyPracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners
Powierzchnia całkowita25000.0 m²

To niezwykle ważny dzień dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Zakończyło się postępowanie mające na celu wyłonienie projektanta siedziby instytucji na Placu Defilad. Kompleks budynków, składający się z gmachu Muzeum o powierzchni ok. 15.000 m2. oraz gmachu Teatru o powierzchni ok. 10.000 m2, wraz z zadaszonym placem miejskim, zaprojektuje nowojorska pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners. Spośród dwunastu koncepcji przedstawionych w drugim etapie procedury, to właśnie propozycja Amerykanów okazała się najlepsza pod względem zrozumienia programu funkcjonalnego Muzeum i Teatru oraz urbanistycznego kontekstu budynków. W uzasadnieniu podkreślono również miastotwórcze cechy przedstawionej koncepcji. Już we wrześniu rozpoczną się projektowe, mające na celu rozwinięcie obecnej, wstępnej koncepcji,  stworzeniu projektu budowlanego, a następnie projektu wykonawczego.

Jak będą wyglądać siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa na Placu Defilad?

Budynki, częściowo połączone w podziemiu, stanowić będą osobne bryły. Gmach Muzeum zajmie wschodnią stronę działki, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, zaś gmach Teatru stanie po stronie zachodniej, w sąsiedztwie prawego skrzydła Pałacu Kultury. Sercem kompleksu muzealno-teatralnego, łączącym obie instytucje z przestrzenią publiczną i ze sobą nawzajem, będzie zadaszony plac miejski pomiędzy budynkami, stanowiący równocześnie przejście pomiędzy Parkiem Świętokrzyskim (i stacją metra Świętokrzyska) a placem Defilad i Pałacem Kultury. Wielofunkcyjna przestrzeń placu ma być miejscem realizacji projektów sztuki publicznej, organizacji koncertów i przedstawień plenerowych – ale przede wszystkim miejscem nieskrępowanej społecznej interakcji. Ponieważ do zadania architekta należeć będzie także zaproponowanie ogólnej koncepcji placu Defilad oraz przylegającej do kompleksu muzealno-teatralnego części parku, obie instytucje zamierzają wspólnie z architektem przeprowadzić konsultacje społeczne na temat możliwych scenariuszy wykorzystania przestrzeni wokół budynków

Jak podkreśliła Joanna Mytkowska, to już trzecie podejście do wyłonienia projektu gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Od momentu organizacji pierwszego konkursu architektonicznego wiele się zmieniło. Muzeum i Teatr stały się właścicielami gruntu pod przyszłą budowę, potwierdzone zostało również finansowanie inwestycji. Teatr uzyskał finansowanie budowy z budżetu stolicy, zaś Muzeum – gwarancje konieczne do zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy Teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł. Prace projektowe powinny zakończyć się w połowie 2016, a cała inwestycja zostanie zakończona do końca 2019 roku.

Dotychczasowe realizacje Thomas Phifer and Partners nie są architektonicznymi fajerwerkami. Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną budynki muzealne cechuje transparentność, prostota rozwiązań oraz przenikanie funkcji artystycznych i społecznych. Takie podejście ma dużą szansę sprawdzić się na Placu Defilad - w samym sercu Warszawy dużo bardziej niż spektakularne rozwiązania, konieczna jest właściwa odpowiedź na potrzeby miasta.

Pracownie architektoniczne z Polski i ze świata, które brały udział w drugim etapie postępowania:

1. Konsorcjum firm: C.F. Moller Denmark A/S, Niras A/S [Dania]
2. Van Berkel en Bos U.N. Studio B.V. (nazwa handlowa: UNStudio) [Holandia]
3. BLOND&ROUX architectes [Francja]
4. Thomas Phifer and Partners [Stany Zjednoczone]
5. Inżbud Tomasz Trepka: arch. Andrzej Kadłuczka, arch. Krzysztof Barysz, arch. Piotr Obracaj [Polska]
6. Konsorcjum firm: WXCA Spółka z o.o. / WXCA Group Spółka z o.o. [Polska]
7. PAS PROJEKT ARCHI STUDIO Sławomir Golenko [Polska]
8. Konsorcjum firm: JSK Architekci Sp. z o.o. / nsMoonStudio Sp. z o.o. [Polska]|
9. PROCHEM S.A.: arch. Jacek Jedynak, arch. Andrzej Masłowski, arch. Andrzej Kikowski [Polska]
10. Konsorcjum firm: „Studio A4“ Spółka Projektowa Sp. z o. o. / Estudio Barozzi Veiga S.L.P. / AIR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o. STALKO Sp. z o.o. / STALKO Kaczmarek S.J. [Polska/Hiszpania]
11. Biuro Architektoniczne Kaczmarczyk: arch. Andrzej Kaczmarczyk, arch. Sylwia Bartoszewska, arch. Joanna Żabińska [Polska]
12. Henning Larsen Architects A/S [Dania]
13. Fiszer Atelier 41 Warszawa Sp. z o.o. [Polska]
14. Foster + Partners Limited [Wielka Brytania]
15. schmidt hammer lassen architects [Dania]

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.