Architektura MuratorProjektyVarso - 310-metrowy wieżowiec powstanie w samym centrum Warszawy

Varso - 310-metrowy wieżowiec powstanie w samym centrum Warszawy

Zaprezentowano wizualizacje i makietę kompleksu budynków biurowych, który powstanie na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i Alei Jana Pawła II w Warszawie. Wchodząca w jego skład wieża, zaprojektowana przez londyńskie biuro Foster & Partners, ma być najwyższym budynkiem w Europie Środkowej. Niższe obiekty biurowe powstaną według projektu pracowni Hermanowicz Rewski.

Varso - 310-metrowy wieżowiec powstanie w samym centrum Warszawy
Źródło: materiały prasowe HB Reavis

Kompleks budynków biurowych Varso powstanie w centrum Warszawy, na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Niezagospodarowany od fragment miasta od pięciu lat należy do firmy HB Reavis. 11 stycznia zaprezentowano wizualizacje i makietę obiektu, zapowiadanego jako flagowa inwestycja firmy.

Varso będzie najwyższym budynkiem Warszawy i Europy Środkowej. W skład kompleksu wejdzie 53 piętrowa wieża, która wraz z iglicą sięgnie 310 metrów. Najwyższe piętra zajmą bary i restauracje oraz dwie ogólnodostępne platformy widokowe. Na wierzchołek będzie można dostać się jedną z panoramicznych wind.

Pracowaliśmy nad tym projektem przez niemal 3 lata. Miejsce jest trudne, zajmuje duży fragment miasta, dotychczas zniszczony i zapomniany. Chmielna, która przebiegała przez centrum od wschodu na zachód została przełamana i podzielona przez m.in. Pałac Kultury. Pytanie polegało na tym jak przywrócić życie w tej części miasta. (...) Mieliśmy dość ograniczone możliwości, chcieliśmy uwolnić i zaznaczyć narożnik ulic Chmielnej i Jana Pawła II, co sprawiło, że zostaliśmy z dość kompaktowyn terenem o wielkości około 45 na niecałe 40 m. To bardzo mała działka i interesujące miejsce do budowania wzwyż. Stało się to częścią planu i ewolucji formy budynku – powiedział Grant Brooker z londyńskiego biura Foster + Partners.

Dwa budynki biurowe o wysokości 80 i 90 metrów „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium. Niższa część ma w sposób niebezpośredni nawiązywać do historycznej zabudowy, m.in. poprzez zachowanie tzw. wysokości warszawskiej, wynoszącej około 30 metrów. Zrezygnowano jednak z nawiązań stylistycznych projektując jednolitą, kamienną elewację wyłożoną wapieniem. Na dachach powstaną zielone tarasy dostępne dla pracowników biur. W parterach i na pierwszym piętrze znajdą się sklepy i usługi. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów zespołem dziedzińców. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego.

Ideą, która przyświecała nam przy projektowaniu zespołu była jego otwartość i miastotwórczość – powiedział podczas prezentacji projektu Stanisław Rewski, wspólnik w biurze projektowym HRA Architekci. Otwartość polegająca na dostępności całego poziomu parteru nie tylko dla użytkowników budynku, lecz dla wszystkich warszawiaków. Miastotwórczość rozumieliśmy jako kreowanie przestrzeni publicznych, zarówno tych zamkniętych jak i tych zewnętrznych.

Łącznie budynek zaoferuje 140 tys. m2 powierzchni użytkowej, z przeważającą funkcją biurową. W Verso znajdzie się 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami.

Prace projektowe zajęły trzy lata. Realizacja Varso przebiegać będzie w trzech niezależnych etapach. W 2018 roku ma być gotowa pierwsza, środkowa część kompleksu. Planowany czas zakończenia budowy całego zespołu to 2020 rok. Szacowany koszt realizacji to 0,5 mld euro.

Studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego testują w Warszawie projekty PPP Na zaproszenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy do stolicy przyjechali studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. We współpracy z urzędnikami, architektami i socjologami testują projekty poświęcone partnerstwom publiczno-prywatnym w obszarze mieszkalnictwa i mixed-use.
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.