Varso - 310-metrowy wieżowiec powstanie w samym centrum Warszawy

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe HB Reavis

Varso - 310-metrowy wieżowiec powstanie w samym centrum Warszawy

2017-01-11 14:57

Zaprezentowano wizualizacje i makietę kompleksu budynków biurowych, który powstanie na skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i Alei Jana Pawła II w Warszawie. Wchodząca w jego skład wieża, zaprojektowana przez londyńskie biuro Foster & Partners, ma być najwyższym budynkiem w Europie Środkowej. Niższe obiekty biurowe powstaną według projektu pracowni Hermanowicz Rewski.

Kompleks budynków biurowych Varso powstanie w centrum Warszawy, na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Niezagospodarowany od fragment miasta od pięciu lat należy do firmy HB Reavis. 11 stycznia zaprezentowano wizualizacje i makietę obiektu, zapowiadanego jako flagowa inwestycja firmy.

Varso będzie najwyższym budynkiem Warszawy i Europy Środkowej. W skład kompleksu wejdzie 53 piętrowa wieża, która wraz z iglicą sięgnie 310 metrów. Najwyższe piętra zajmą bary i restauracje oraz dwie ogólnodostępne platformy widokowe. Na wierzchołek będzie można dostać się jedną z panoramicznych wind.

Pracowaliśmy nad tym projektem przez niemal 3 lata. Miejsce jest trudne, zajmuje duży fragment miasta, dotychczas zniszczony i zapomniany. Chmielna, która przebiegała przez centrum od wschodu na zachód została przełamana i podzielona przez m.in. Pałac Kultury. Pytanie polegało na tym jak przywrócić życie w tej części miasta. (...) Mieliśmy dość ograniczone możliwości, chcieliśmy uwolnić i zaznaczyć narożnik ulic Chmielnej i Jana Pawła II, co sprawiło, że zostaliśmy z dość kompaktowyn terenem o wielkości około 45 na niecałe 40 m. To bardzo mała działka i interesujące miejsce do budowania wzwyż. Stało się to częścią planu i ewolucji formy budynku – powiedział Grant Brooker z londyńskiego biura Foster + Partners.

Dwa budynki biurowe o wysokości 80 i 90 metrów „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium. Niższa część ma w sposób niebezpośredni nawiązywać do historycznej zabudowy, m.in. poprzez zachowanie tzw. wysokości warszawskiej, wynoszącej około 30 metrów. Zrezygnowano jednak z nawiązań stylistycznych projektując jednolitą, kamienną elewację wyłożoną wapieniem. Na dachach powstaną zielone tarasy dostępne dla pracowników biur. W parterach i na pierwszym piętrze znajdą się sklepy i usługi. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów zespołem dziedzińców. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego.

Ideą, która przyświecała nam przy projektowaniu zespołu była jego otwartość i miastotwórczość – powiedział podczas prezentacji projektu Stanisław Rewski, wspólnik w biurze projektowym HRA Architekci. Otwartość polegająca na dostępności całego poziomu parteru nie tylko dla użytkowników budynku, lecz dla wszystkich warszawiaków. Miastotwórczość rozumieliśmy jako kreowanie przestrzeni publicznych, zarówno tych zamkniętych jak i tych zewnętrznych.

Łącznie budynek zaoferuje 140 tys. m2 powierzchni użytkowej, z przeważającą funkcją biurową. W Verso znajdzie się 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami.

Prace projektowe zajęły trzy lata. Realizacja Varso przebiegać będzie w trzech niezależnych etapach. W 2018 roku ma być gotowa pierwsza, środkowa część kompleksu. Planowany czas zakończenia budowy całego zespołu to 2020 rok. Szacowany koszt realizacji to 0,5 mld euro.