Architektura MuratorProjekty100 głów Piłsudskiego na 100-lecie niepodległości

100 głów Piłsudskiego na 100-lecie niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości artysta Stanisław Brach stworzył instalację, składającą się ze stu porcelanowych głów Józefa Piłsudskiego. „Ściana wolności” powstała w Polskiej Fabryce Porcelany Ćmielów.

W Ćmielowie powstanie porcelanowa „Ściana wolności”
Ściana wolności, proj. Stanisław Brach

W najstarszej w Polsce fabryce zastawy stołowej w Ćmielowie został zrealizowany projekt Stanisława Bracha – sto porcelanowych rzeźb prezentujących głowę Józefa Piłsudskiego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Obiekty stworzą instalację „Ściana wolności”, upamiętniającą tę ważną rocznicę. Często w swojej twórczości sięgam po temat głowy. Portret Józefa Piłsudskiego, tak bardzo sugestywny i rozpoznawalny, był dla mnie sygnałem, że to on stanie się moją ikoną odzyskanej wolności w 1918 roku, a powieloną formą będzie właśnie głowa. Chciałem pokazać najważniejsze cechy wyglądu zewnętrznego, charakterystyczne dla marszałka. Zamierzałem stworzyć rzeźbę mocno stylizowaną, pozbawioną realistycznych odniesień do znanych nam już portretów z obiegu publicznego, pozwalając sobie jednocześnie na utrzymanie własnego stylu – mówi Stanisław Brach. Zmultiplikowany portret Piłsudskiego jako symbol odzyskanej niepodległości po 123 latach niewoli został wykonany z porcelany i oświetlony w barwach narodowych, bieli i czerwieni. Stanisław Brach skończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Technikum Ceramiczne w Łysej Górze. Jest profesorem ASP w Warszawie, gdzie kieruje pracownią ceramiki. Podobny projekt artysta zrobił w 2010 roku z okazji dwusetnych urodzin Fryderyka Chopina. Odlał wówczas z porcelany dwieście głów kompozytora. Rzeźby eksponowane były na dziedzińcu warszawskiej ASP, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech. Po zakończonych ekspozycjach porcelanowe dzieła zostały wystawione na aukcjach charytatywnych.

Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.
O masztach i iglicach – wystawa przypominająca postać Stanisława Hempla Jedną z wystaw przygotowanych z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości będzie... Historia masztów oświetleniowych z placu Teatralnego w Warszawie. Ekspozycja w holu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przypomina postać profesora Stanisława Hempla. Zobaczymy m.in. innowacyjne projekty masztów jego autorstwa, w tym makiety konstrukcji z wystawy światowej w Paryżu z 1937 roku i Ziem Odzyskanych we Wrocławiu z 1948 roku.