fotka z /zdjecia/British_Pavilion_Day_HR_ART.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Wielka Brytania na Expo 2010 w Szanghaju

2010-03-23 1:00

Opracowany przez Foreign and Commonwealth Office pawilon jest wyrazem demonstracji kreatywności oraz innowacyjności, i będzie reprezentować Wielką Brytanię na Expo 2010, którego tematem przewodnim jest "Lepsze Miasto, Lepsze Życie".

Forma pawilonu już od chwili pierwszej prezentacji w Szanghaju cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem chińskiej opinii publicznej. Niezwykły obiekt wysoki na sześć kondygnacji utworzono z około sześćdziesięciu tysięcy smukłych, transparentnyh prętów, które rozciągają się od struktury, okalając ją wokół. W ciągu dnia, każdy z 7,5 metrowej długości prętów będzie działać jak włókna światłowodowe, tworząc iluminację we wnętrzu, zaś w nocy struktura rozbłyśnie na zewnątrz. Pawilon zostanie postawiony na sztucznie ukształtowanym podłożu, które wygląda jak poskładane wcześniej, a następnie rozłożone, papierowe origami i budzi skojarzenie ze sztuką pochodzącą z Chin. Krajobraz wokół, stanowi otwartą przestrzeń dla publicznych imprez oraz miejsce odpoczynku dla odwiedzających pawilon.

Wielka Brytania podjęła temat ochrony przyrody. W programie brytyjskiej sekcji znalazły się między innymi pokazy multimedialnie. Wewnątrz budynku odbędzie się wizualna opowieść o wiodącej roli tego kraju w świecie pod względem ratowania wymarłych gatunków dzikich roślin. Odwiedzający będą mogli zobaczyć największy zbiór nasion objętych programem ochrony. W przekazywaniu znaczenia różnorodności biologicznej pomocna okazała się być charakterystyczna konstrukcja pawilonu. Dziesiątki tysięcy zarodków zatopiono na końcach przejrzystych prętów.

Głównym przesłaniem wystawy będzie rola przyrody w miastach Wielkiej Brytanii w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Sam projekt jest już symbolicznym "budzeniem się do życia". Budowa formalnie rozpocznie się w Chinach w marcu podczas krajowego dnia sadzenia drzew. Wystawa w pawilonie zaprojektowanym przez Thomasa Heatherwicka zaprezentuje Wyspy jako żywy i dynamiczny kraj 21. wieku, pełen wyobraźni i polotu. Expo w Szanghaju ma szansę pokazać, że Wielka Brytania jest światowym liderem w zakresie kreatywnych rozwiązań, czego przykładem jest niecodzienna bryła wzbudzająca emocje. W ciągu 6 miesięcy od maja do października, świetlna konstrukcja będzie miejscem wydarzeń promujących kraj pod względem gospodarczym, kulturalnym, naukowym i ekologicznym.