Architektura MuratorProjektyWspółczesny system prefabrykacji według Urba Architects

Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects

W połowie grudnia spółka PFR Nieruchomości ogłosiła wyniki konkursu na kompleksowy system prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Prezentujemy założenia wyróżnionej pracowni Urba Architects z Krakowa.

Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects
System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects

Celem konkursu zorganizowanego przez PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus było opracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty. Wyniki ogłoszono 14 grudnia. Jury pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka oceniało projekty przesłane przez cztery zespoły. Ostatecznie sędziowie zdecydowali o nieprzyznawaniu pierwszego miejsca. Drugą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymało warszawskie biuro BBGK Architekci, trzecią firma Unihouse z Bielska Podlaskiego, a wyróżnienie – Urba Architects z Krakowa. Prezentujemy założenia wyróżnionej koncepcji.

Cztery typologie zabudowy

Zadaniem uczestników było m.in. opracowanie projektu nowoczesnego, wielofunkcyjnego osiedla mieszkaniowo-usługowego, zaspokajającego podstawowe potrzeby różnych użytkowników, wraz z typologią budynków i mieszkań. Zespół Urba Architects zaproponował niewielkie kwartały, na które składają się budynki klatkowe i korytarzowe uzupełnione wolno stojącymi, cztero- i sześciokondygnacyjnymi willami oraz galeriowcami. Założono, że wszystkie budynki tworzą proste i powtarzalne bryły, „zakodowane” w kilku podstawowych typach kwartałów, a także proste i powtarzalne motywy architektoniczne. Narzucona technologią prefabrykacji estetyka decyduje o spójności formy, wydajności, logice i ergonomii proponowanych rozwiązań. (...) Podstawowym modułem konstrukcyjnym jest wymiar 6,4 m. Na jego podstawie, składamy budynek z modułowych mieszkań, których wielkość można dopasować do potrzeb – można je dowolnie łączyć i dzielić, połączyć dwa mieszkania M2 i stworzyć M4, podzielić M4 na dwa M2, trzy M2 podzielić na dwa M3. Dzięki temu na wczesnym etapie projektowania nie ma konieczności definiowania, gdzie mają być lokale dwu-, trzy- a gdzie czteropokojowe, co daje znacznie więcej możliwości wyboru. Na taką elastyczność pozwala uniwersalny projekt układu okien i szachtów, dzięki temu przy podziale i łączeniu instalacje i elewacje budynków nie wymagają przeróbek, tak samo z rozmieszczeniem balkonów i tarasów – czytamy w opisie pracy.

Duże mieszkania z dwiema i trzema sypialniami można byłoby podzielić na strefę dzienną i nocną. W strefie dziennej zawsze znajduje się niewielka toaleta, a w nocnej łazienka z wanną. Każde mieszkanie wyposażono w taras, balkon lub ogródek. Większość jest przewietrzana narożnikowo. Wszystkie lokale są prostokątne i funkcjonalne, bez trudnych kątów i niepotrzebnych metrów. W mieszkaniach nie ma konstrukcji nośnej, a wszystkie ścianki działowe są murowane, stąd istnieje możliwość dowolnej zmiany układów pomieszczeń. Ściany prefabrykowane mogą być tradycyjnie tynkowane, co daje możliwość dowolnego rozprowadzenia instalacji elektrycznych w grubości tynków. Płytki trakt powoduje prawidłowe doświetlenie pomieszczeń.

Typy mieszkań

M2 zaprojektowano na module 6,4 m w dwóch wariantach: z loggią lub z balkonem / ogródkiem. W każdym z typów znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym / kuchnią, oraz łazienki i sypialnie z miejscem na duże łóżko, a także garderobę lub dużą szafę.

M3 zaprojektowano na module 1,5 x 6,4 m, z balkonem lub ogródkiem, mieszkanie można podzielić na strefy, w dziennej zaprojektowano ustawny salon z aneksem i toaletę, w nocnej dwie sypialnie z dużą łazienka i garderobą.

Z połączenia dwóch mieszkań z loggią na V i VI piętrze powstanie dwupoziomowe mieszkanie M4 z pokojem dziennym i aneksem oraz garderobą, łazienką, sypialnią i loggią na dole oraz dwiema sypialniami, drugą łazienką, garderobą i balkonem na górze. Drugi wariant mieszkania M4 zaprojektowano na module 2 x 6,4 m, z balkonem lub ogródkiem, mieszkanie można podzielić na strefy, w dziennej zaprojektowano duży, ustawny salon z aneksem i toaletę, w nocnej trzy sypialnie z dużą łazienka i garderobą.

Rozwiązania techniczne

Projekt zakłada realizację budynków w technologii MABUDO Rapid System®, który stanowi kompletne, strukturalne rozwiązanie.  W skład systemu wchodzi MABUDO Robust®, czyli konstrukcyjne, warstwowe ściany strukturalne typu sandwich, złożone z trzech warstw funkcjonalnych, z których dwie zewnętrzne to wzmocniony żelbet, przedzielony warstwą izolacyjną. Budynki zaprojektowano w oparciu o podstawowy moduł ścian o wymiarach 6,4 m w dwóch wariantach: dla ścian z balkonami i loggiami. Ściany mają różną grubość, w zależności od wymaganej energooszczędności. Typowe wymiary to: 100-200 mm – warstwa wewnętrzna, 80-240 mm – izolacja, 60-80 mm – warstwa zewnętrzna. Ściany MABUDO Robust® mają wbudowane kanały strukturalne pod instalację elektryczną, gazową wodną i kanalizacyjną dostosowane do budowy powtarzalnych budynków wielokondygnacyjnych.

Pozostałe elementy MABUDO Rapid System® to żelbetowe stropy typu filigran bądź sprężone, żelbetowe płyty kanałowe HC i żelbetowe strukturalne ściany wewnętrzne stanowiące konstrukcje stężającą poprzecznie budynek, jeśli jest to wymagane, ponadto schody, szyby wind i mocowane na łącznikach termicznych balkony. Kondygnacja podziemna może być wykonana w technologii żelbetowej monolitycznej lub mieszanej z wykorzystaniem prefabrykowanych słupów, ścian wewnętrznych i ścian fundamentowych, wykonanych w formie zalewanych, żelbetowych szalunków traconych. Na dobór technologii będą miały wpływ warunki gruntowo-wodne danej lokalizacji. Ściany wewnętrzne oddzielające akustycznie mieszkania będą murowane, wykonane z zalewanych betonem pustaków akustycznych. Ściany działowe gipsowe. Balkony mocowane na łącznikach termicznych będą wykonane w spadku, umożliwiając odpływ wody na zewnątrz, warstwa wykończeniowa z antypoślizgowej żywicy epoksydowej.

Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects
System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects; aksonometria
Współczesny system prefabrykacji według Urba Architects
System prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej, proj. Urba Architects
PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych zespołów wielorodzinnych opowiada architekt Bogdan Kulczyński z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt.
Architektura dla ludzi pod znakiem White Stone Ekologia, zielone certyfikacje i nowoczesne technologie stały się już standardem. Na przestrzeni ostatnich lat świat budownictwa i architektury zachłysnął się nimi i zapomniał o tym, co najważniejsze – o ludziach. W końcu powoli odkrywamy, że budujemy przede wszystkim dla człowieka – rozmowa z Katarzyną Szymborską – co-CEO, Sales & Marketing w grupie White Stone Development, działającej głównie w sektorze mieszkaniowym.
100-lecie budownictwa komunalnego w Wiedniu W tym roku Wiedeń z wielka pompą obchodzić będzie 100-lecie budownictwa komunalnego. Nic dziwnego. W miejskich lokalach mieszka dziś blisko 500 tys. wiedeńczyków.