Wspólna sprawa

Warszawskie osiedle mieszkaniowe Bródno-Podgrodzie powstało w czasach socjalistycznych jako zaplecze mieszkalne dla pracowników okolicznych zakładów pracy. W tej scenerii pojawia się grupa ubranych w złote kostiumy sąsiadów Pawła Althamera z bloku przy Krasnobrodzkiej 13. Biorą oni udział we wspólnych działaniach i niezwykłych podróżach po świecie. Złotym boeingiem odwiedzili Brukselę, Brasilię, Londyn. Stają się „gośćmi” we własnej okolicy, podróżnikami, którzy poruszają się na granicy dwóch rzeczywistości – tej codziennej, oswojonej i tej fantastycznej.

Wspólna sprawa

Wspólna sprawa, autor: Paweł Althamer, dokumentowane działania grupowe, rzeźba społeczna, film dokumentalny w konwencji fantastyczno-naukowej, produkcja: Open Art Projects, od 2009 roku

Każdy skrawek miasta ma swoją historię, która jest zapisana w ścianach budynków i ciałach mieszkańców. W mieście ideologiczne walki o kształt społeczeństwa materializują się pod postacią siatek ulic, nazw placów, liczbie pomników, treści tablic pamiątkowych, obecności przestrzeni zielonych (lub ich braku), czy typie osiedli mieszkalnych.

Wspólna sprawa to dokumentowane działania grupowe, rzeźba społeczna, film dokumentalny w konwencji fantastyczno-naukowej, której głównymi uczestnikami i performerami są sąsiedzi artysty Pawła Althamera, mieszkańcy osiedla mieszkaniowego Bródno-Podgrodzie.

Od tego jak będzie przebiegała współpraca podczas projektów zależy jakość życia codziennego w sąsiedztwie. Potencjalne niepowodzenie akcji nie jest jedynie kwestią jednego z wielu projektów, z których uczestnikami nie ma się więcej do czynienia po jego zakończeniu, ale elementem życia codziennego. Daje to nadzieje na włączenie artystycznej działalności i twórczego wyrażania się nie jedynie jako egzotycznego działania, jak wycieczka złotym samolotem, ale jednego z narzędzi komunikowania swoich emocji i budowania relacji sąsiedzkich. Sztuka tutaj może być przestrzenią realizowania alternatywnych scenariuszy społecznych i przestrzenią realizacji marzeń, które w innym kontekście mogą wydawać się mało realne.

Pojawienie się grupy kosmonautów w złotych kombinezonach przy bloku przy Krasnobrodzkiej 13 zaburza codzienny rytm życia wprowadzając elementy karnawału, przywołując marzenia o lotach między planetarnych i wyprawie do wymarzonego, ale nieznanego świata. Są oni zżytą grupą podróżników, którym nie straszne są dalekie wyprawy konieczne, żeby spełnić swojego marzenia. Wybór Brukseli z jednej strony podkreśla spójność Unii Europejskiej, z drugiej zaś, pokazuje na nierealność dostępu do nowej rzeczywistości dla biedniejszych warstw społecznych, z których rekrutują się w większości sąsiedzi Althamera.

Tekst: Joanna Erbel
Grafika: Izabela Wądałowska

Joanna Erbel - socjolożka, aktywna działaczka miejska, fotografka. Współzałożycielka stowarzyszenia DuoPolis. Członkini zespołu Krytyki Politycznej. Doktorantka w Instytucie Sopcjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

*Projekt jest częścią polskiej ekspozycji 12. Prague Quadrennial of Performance Design and Space


CZYTAJ TAKŻE>>

POZDROWIENIA Z ALEJ JEROZOLIMSKICH, autorka: Joanna Rajkowska

DOTLENIACZ, autorka: Joanna Rajkowska, kuratorka: Kaja Pawełek

PODRÓŻ DO AZJI, autorzy: Joanna Warsza, Anna Gajewska, Ngo Van Tuong

fotka z /zdjecia/PQ11_grafika6_art.jpg