Spis treści
- Atrium Ljungberg w poprzemysłowej dzielnicy Sickla
- Szwecja. Dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym jest drewno
- Wood City w Sztokholmie - największa tego typu realizacja na świecie
- Wood City Stockholm - kiedy będzie gotowa dzielnica z drewna?
- Rendery inwestycji stworzyło studio Element z Trójmiasta
Atrium Ljungberg w poprzemysłowej dzielnicy Sickla
Na początku 2024 roku szwedzki deweloper Atrium Ljungberg ogłosił rozpoczęcie prac nad budową pierwszego drewnianego bloku mieszkalnego, który zapoczątkuje wizjonerski projekt Wood City. Wizualizacje przygotowała polska pracownia. W 2025 już wiadomo, że prace są na półmetku.
To jedna z najbardziej wyczekiwanych architektonicznych realizacji 2025 roku. Jakie będzie miasteczko z drewna?
- Łącznie powstanie tu 25 osiedli na 25 hektarach
- Pierwsze budynki mają zostać ukończone w 2025 r., a następna faza – obejmująca 2000 domów – w 2027
- Atrium Ljungberg może budować 1000 metrów kwadratowych tygodniowo
- Gęsta, ale otwarta zabudowa
- Minimalizm i funkcjonalność - skandynawski design
- Zielone dachy, które izolują i chłodzą
- Ogromne przeszklenia, które wpuszczają naturalne światło

i
Szwecja. Dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym jest drewno
Inwestycja, zlokalizowana w dzielnicy Sickla na południu Sztokholmu, rozciągać się będzie na powierzchni ponad 250 000 m2. Będzie to największy na świecie miejski projekt budynków wykonanych z drewna. W jego wyniku powstanie zrównoważona i wielofunkcyjna miejska przestrzeń pełna miejsc pracy, mieszkań, restauracji czy sklepów. Za projekt architektoniczny przedsięwzięcia odpowiadają duńska pracownia Henning Larsen oraz szwedzkie biuro White Arkitekter.
Czytaj też:
5 najwyższych budynków z drewna na świecie
Ogłoszone latem ubiegłego roku informacje o przygotowaniach do inwestycji momentalnie obiegły cały świat. A wraz z nimi wizualizacje projektu, wykonane przez polskich twórców.
Kiedy Jakub Figel i Filip Kurasz ze studia wizualizacji architektonicznych Element otrzymali zlecenie na wykonanie renderów projektu Wood City, tylko częściowo zdawali sobie sprawę ze skali tego przedsięwzięcia.
Zobacz inną nietypową realizację w Szwecji i czytaj dalej o dzielnicy z drewna.
Szwecja. ta sauna powstała wyłącznie z materiałów z odzysku
– To nie był nasz pierwszy projekt na zlecenie pracowni Henning Larsen. Nasza współpraca trwa już 7 lat i w tym czasie udało nam się stworzyć dla nich wiele ciekawych wizualizacji. Żadne jednak nie odbiły się w świecie takim echem, jak te z Wood City. To faktycznie jedyny w swoim rodzaju projekt i trudno się dziwić, że skupia na sobie tyle uwagi. Tym bardziej cieszymy się, że możemy być jego częścią – mówi Jakub Figel ze studia wizualizacji Element.
Wood City w Sztokholmie - największa tego typu realizacja na świecie
Wielkie zainteresowanie, jakie przyciąga projekt, wynika rzecz jasna z nietypowego materiału konstrukcyjnego, ale również z wyśrubowanych standardów dotyczących zrównoważonego budownictwa. Technologia mass timber, która zostanie użyta przez dewelopera podczas budowy, gwarantuje większą wytrzymałość konstrukcji i jej ognioodporność, a także znacznie obniżony ślad środowiskowy. Badania dowodzą, że drewniane budynki zapewniają lepszą jakość powietrza, redukują stres, zwiększają produktywność i gromadzą dwutlenek węgla przez cały okres ich użytkowania. Wykorzystanie drewna oznacza również ciche place budowy i zmniejszoną liczbę ciężkich transportów.
Nowe budynki będą wykorzystywać drewno klejone krzyżowo.
Wood City Stockholm - kiedy będzie gotowa dzielnica z drewna?
Pierwszy etap projektu – obejmujący kilka budynków mieszkalnych – zostanie otwarty w drugiej połowie 2025 roku. Wszystkie budynki zostaną zbudowane z drewna szwedzkiego lub fińskiego. Budowa Stockholm Wood City przebiega w szybkim tempie - prace wyprzedziły harmonogram o kilka miesięcy.
Jak powiedział dla Radia Szwecja Håkan Hyllengren, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Atrium Ljungberg, na plac "pokazowy" budowy przyjeżdżają architekci, inżynierowie i deweloperzy z całego świata
- W ostatnich miesiącach odwiedzili nas przedstawiciele władz miejskich Tokio, a także delegacje z Chile i Tajlandii (które odwiedziły nas wielokrotnie – powiedział.
Na dodatek, choć drewno konstrukcyjne jest o około 10 proc. droższe niż stal lub beton, Hyllengren podkreśla, że ostatecznie wybór takiej metody pozwala na oszczędności.
- Ponieważ wiele drewnianych elementów budynku jest dostarczanych w stanie wstępnie zmontowanym, nie trzeba mieszać drewna ani czekać na wyschnięcie, jak w przypadku betonu, co, jak twierdzi, pomaga zaoszczędzić pieniądze, oszczędzając godziny pracy - wyjaśnia.
Rendery inwestycji stworzyło studio Element z Trójmiasta
Jak mówią artyści ze studia Element, przy tworzeniu wizualizacji architektonicznych budulec nie odgrywa jednak tak dużego znaczenia. Wyzwaniem w projekcie Wood City okazało się za to tempo i ilość wprowadzanych w nim zmian.
– Na przygotowanie czterech wizualizacji Wood City mieliśmy zaledwie dwa tygodnie. W przypadku dużych, kluczowych projektów proces zatwierdzania wizualizacji jest często, mówiąc oględnie, dość skomplikowany. Udało się nam jednak w krótkim czasie dostarczyć finalne rendery, które pojawiały się później na łamach wszystkich topowych mediów, od CNN po najważniejsze portale architektoniczne – opowiada Filip Kurasz z ELEMENT.
Wood City to inwestycja, która będzie zwieńczeniem trwającej od ponad 20 lat rewitalizacji poprzemysłowej dzielnicy Sickla prowadzonej przez dewelopera Atrium Ljungberg. Już dziś pracuje tu ponad 8 000 osób. W wyniku budowy drewnianej części dzielnicy powstanie tam m.in. dodatkowa przestrzeń do pracy biurowej dla 7 000 osób oraz 2 000 mieszkań. Rozbudowa Stockholm Wood City będzie odbywać się etapami, gdzie pierwsza darń ma zostać pobrana w 2025 r., a pierwsze domy mają być gotowe w 2027 roku.
Tymczasem w Polsce z drewna buduje się tak. Zobacz zdjęcia
