Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku

i

Autor: Archiwum Architektury

Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE]

2021-01-22 18:12

Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.

Nazwa obiektuZespół wielofunkcyjny Żurawie
Adres obiektuGdańsk, kwartał ul. Nowomiejska, Popiełuszki i Jaracza
AutorzyLahdelma & Mahlamäki Architects, Latergrupa i GCK Architekci
InwestorYIT Polska
Powierzchnia użytkowa40500.0 m²
Powierzchnia całkowita58000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Wielofunkcyjny kompleks Żurawie obejmujący biura, hotel, mieszkania i powierzchnie handlowo-usługowe zaplanowano na 1,5-hektarowej działce dawnych terenów Stoczni Gdańskiej, w obrębie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności. Za jego projekt architektoniczny odpowiada fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects (LMA), autorzy m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ale też Fińskiego Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen czy Fińskiego Centrum Natury Haltia w Espoo.Czytaj też: Z wizytą w pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects |

Lahdelma & Mahlamäki w Gdańsku: Nowe Miasto po fińsku

W nawiązaniu do przemysłowej historii miejsca, architekci zaproponowali bryły o industrialnym charakterze, wykończone głównie klinkierową cegłą i elementami ze stali. Zachowali dawne osie widokowe i układ zabudowy. Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia Rainer Mahlamäki.

Kompleks będzie się składał z dwóch części, obie powstaną na nieregularnych rzutach, zbliżonych do zwróconych ku sobie liter C. W ten sposób pośrodku powstaną dwa niewielkie, ale publicznie dostępne dziedzińce. Całkowita powierzchnia zespołu wyniesie 58 tys. m². W ramach pierwszego etapu do 2023 roku powstaną 243 mieszkania o metrażach od 29 do 92 m². W kolejnym zaplanowano 156 mikroapartamentów, a także 23 tys. m² powierzchni biurowej na wynajem. Parter każdego obiektu zajmą lokale handlowo-usługowe. Polskimi partnerami biura Lahdelma & Mahlamäki Architects są Latergrupa i GCK Architekci, a inwestorem fińska spółka YIT.

Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej będzie odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby użytkowników oraz lokalnej społeczności. Powinniśmy uszanować istniejącą starą zabudowę, tworząc coś, co będzie kontynuacją przeszłości, rozumiejąc jednocześnie teraźniejsze uwarunkowania i starając się przewidzieć przyszłość, aby miasto i jego tkanka dalej się rozwijały. Gdańsk wyróżnia bardzo bogata historia oraz piękna, zróżnicowana architektura, w której widoczne są wpływy zarówno rodzime, jak i europejskie – dodaje  Rainer Mahlamäki.

ZAPISZ SIĘ