Architektura MuratorProjektyZagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Rozpoczęła się zabudowa północnej części Wyspy Spichrzów. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną opracowało biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Il. materiały prasowe

Dyskusje na temat zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów trwają w Gdańsku od lat. W 2007 roku władze miasta ogłosiły pierwszy konkurs dla inwestorów, którzy chcieliby zabudować ten blisko dwuhektarowy teren. Zgłosiły się dwie firmy, ale z uwagi na kryzys finansowy szybko wycofały swoje oferty. Dwa lata później wyłączność na realizację uzyskał Polnord. Deweloper wspólnie z miastem miał powołać spółkę, która postawiłaby na wyspie nowe obiekty. I z tych planów nic jednak nie wyszło. W 2014 roku urząd miasta ogłosił kolejny konkurs dla inwestorów. Wygrało konsorcjum Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland z koncepcją urbanistyczno- architektoniczną opracowaną przez biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w północnej części Wyspy Spichrzów powstać ma sześć nowych kwartałów zabudowy o dominującej funkcji mieszkalno -usługowej.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Projektując zabudowę, architekci musieli odtworzyć dawną strukturę przestrzenną wyspy. Il. materiały prasowe

Ulica Chmielna stanowi główną oś wyspy i tworzy rodzaj „kręgosłupa” dla struktury przestrzennej składającej się z kwartałów zabudowy i wydzielających je poprzecznych ulic „żeber” prowadzących do Motławy. Wąskie, pionowe wycięcia w pierzejach akcentują wertykalną artykulację fasad i jednocześnie zapraszają do wnętrz kwartałów. Poprawią też one przewietrzanie wewnątrz dziedzińców. Domy są ustawione w stosunku do ulic zarówno szczytami, jak i kalenicami, dzięki czemu nie tworzą jednolitej, przytłaczającej wielkością bryły, ale charakteryzują się rozrzeźbioną, czystą formą. Do znacznego wzbogacenia proponowanych form przyczynia się również, zgodne z zapisami MPZP, różnicowanie wysokości zabudowy i nachylenia połaci projektowanych dachów – piszą architekci w opisie pracy. Realizację podzielono na etapy. W pierwszym, do 2019 roku, powstać mają m.in. apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej 4900 m2, zespół hotelowy o powierzchni 8800 m2 oraz lokale usługowo-handlowe w parterach o powierzchni 3400 m2. Całe przedsięwzięcie ma się zakończyć w 2024 roku. Powierzchnia całkowita nowej zabudowy wyniesie wówczas 58 700 m2.

Rozpoczęcie realizacji : 2016

Tagi:
Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.