Architektura MuratorProjektyZagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Rozpoczęła się zabudowa północnej części Wyspy Spichrzów. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną opracowało biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Il. materiały prasowe

Dyskusje na temat zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów trwają w Gdańsku od lat. W 2007 roku władze miasta ogłosiły pierwszy konkurs dla inwestorów, którzy chcieliby zabudować ten blisko dwuhektarowy teren. Zgłosiły się dwie firmy, ale z uwagi na kryzys finansowy szybko wycofały swoje oferty. Dwa lata później wyłączność na realizację uzyskał Polnord. Deweloper wspólnie z miastem miał powołać spółkę, która postawiłaby na wyspie nowe obiekty. I z tych planów nic jednak nie wyszło. W 2014 roku urząd miasta ogłosił kolejny konkurs dla inwestorów. Wygrało konsorcjum Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland z koncepcją urbanistyczno- architektoniczną opracowaną przez biuro RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w północnej części Wyspy Spichrzów powstać ma sześć nowych kwartałów zabudowy o dominującej funkcji mieszkalno -usługowej.

Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Projektując zabudowę, architekci musieli odtworzyć dawną strukturę przestrzenną wyspy. Il. materiały prasowe

Ulica Chmielna stanowi główną oś wyspy i tworzy rodzaj „kręgosłupa” dla struktury przestrzennej składającej się z kwartałów zabudowy i wydzielających je poprzecznych ulic „żeber” prowadzących do Motławy. Wąskie, pionowe wycięcia w pierzejach akcentują wertykalną artykulację fasad i jednocześnie zapraszają do wnętrz kwartałów. Poprawią też one przewietrzanie wewnątrz dziedzińców. Domy są ustawione w stosunku do ulic zarówno szczytami, jak i kalenicami, dzięki czemu nie tworzą jednolitej, przytłaczającej wielkością bryły, ale charakteryzują się rozrzeźbioną, czystą formą. Do znacznego wzbogacenia proponowanych form przyczynia się również, zgodne z zapisami MPZP, różnicowanie wysokości zabudowy i nachylenia połaci projektowanych dachów – piszą architekci w opisie pracy. Realizację podzielono na etapy. W pierwszym, do 2019 roku, powstać mają m.in. apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej 4900 m2, zespół hotelowy o powierzchni 8800 m2 oraz lokale usługowo-handlowe w parterach o powierzchni 3400 m2. Całe przedsięwzięcie ma się zakończyć w 2024 roku. Powierzchnia całkowita nowej zabudowy wyniesie wówczas 58 700 m2.

Rozpoczęcie realizacji : 2016

Tagi:
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.